event burgee venue burgee

NSC/BYC Fall Series - PHRF 3, 2018

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 19:49 on September 25, 2018

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Race 1
Aug 21
Race 2
Aug 28
Race 3
Sept 4
Race 4
Sept 4
Race 5
Sept 18
Race 6
Sept 25
Total Net
1st Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 222   0.75 (4.00) 2.00 4.00 2.00 0.75 13.50 9.50
2nd Rushlight C&C 24 1 Tremblay, Rejean NSC 230   (14.00 DNC) 2.00 0.75 0.75 5.00 2.00 24.50 10.50
3rd Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 262   3.00 (6.00) 3.00 2.00 0.75 4.00 18.75 12.75
4th Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219   2.00 3.00 4.00 5.00 4.00 (6.00) 24.00 18.00
5th NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 223   4.00 0.75 6.00 3.00 6.00 (7.00) 26.75 19.75
6th Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 222   6.00 (10.00) 7.00 6.00 3.00 3.00 35.00 25.00
7th Carpe Diem Tanzer 22 14 Williamson, Brian BYC 222   7.00 8.00 (11.00) 8.00 11.00 8.00 53.00 42.00
8th Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 222   (14.00 DNC) 14.00 DNC 10.00 7.00 7.00 5.00 57.00 43.00
9th Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 222   5.00 9.00 8.00 (14.00 DNC) 9.00 14.00 DNC 59.00 45.00
10th ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 265   (14.00 DNC) 11.00 9.00 9.00 8.00 14.00 DNC 65.00 51.00
11th Silhouette Mirage 25 99 Kidd, Stephen NSC 237   (14.00 DNC) 12.00 12.00 10.00 10.00 9.00 67.00 53.00
12th Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC 217   (14.00 DNC) 7.00 5.00 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 68.00 54.00
13th Harmony Tanzer 22 1781 Lostracco, Joe NSC 221   (14.00 DNC) 5.00 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 75.00 61.00

If you are scored with a code of NR (not registered), it's because we have not received a race registration form for your boat. You will not be scored until this is submitted to the club registrar. Please see the Race Registration page for more information.

For any questions or comments on the results, please submit a scoring inquiry form as explained on the Scoring Inquiry page.

Race 1 - Aug 21 at 18:20

Start: Race 1, Finishes: Finish time, Time: 18.20, Wind dir: SE, Ave wind: 10
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 222   18.20 18.55.36 0.35.36 0.32.21 0.00.00 222 0.75
2 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219   18.20 18.56.12 0.36.12 0.33.03 0.00.46 232.507 2.00
3 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 262   18.20 18.59.28 0.39.28 0.33.42 0.01.35 289.713 3.00
4 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 223   18.20 18.57.24 0.37.24 0.33.56 0.01.45 253.522 4.00
5 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 222   18.20 18.59.11 0.39.11 0.35.36 0.03.35 284.752 5.00
6 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 222   18.20 18.59.54 0.39.54 0.36.15 0.04.18 297.302 6.00
7 Carpe Diem Tanzer 22 14 Williamson, Brian BYC 222   18.20 19.01.03 0.41.03 0.37.18 0.05.27 317.441 7.00

Race 2 - Aug 28 at 18:20

Start: Race 1, Finishes: Finish time, Time: 18.20, Wind dir: W, Ave wind: 5
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 223   18.20 19.13.11 0.53.11 0.48.15 0.00.00 223 0.75
2 Rushlight C&C 24 1 Tremblay, Rejean NSC 230   18.20 19.13.51 0.53.51 0.48.18 0.00.04 230.827 2.00
3 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219   18.20 19.15.34 0.55.34 0.50.44 0.02.43 250.983 3.00
4 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 222   18.20 19.16.25 0.56.25 0.51.16 0.03.19 260.963 4.00
5 Harmony Tanzer 22 1781 Lostracco, Joe NSC 221   18.20 19.16.27 0.56.27 0.51.22 0.03.26 261.354 5.00
6 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 262   18.20 19.20.15 1.00.15 0.51.26 0.03.45 305.97 6.00
7 Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC 217   18.20 19.16.29 0.56.29 0.51.44 0.03.49 261.746 7.00
8 Carpe Diem Tanzer 22 14 Williamson, Brian BYC 222   18.20 19.17.32 0.57.32 0.52.16 0.04.26 274.074 8.00
9 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 222   18.20 19.19.13 0.59.13 0.53.48 0.06.07 293.838 9.00
10 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 222   18.20 19.20.36 1.00.36 0.55.04 0.07.30 310.08 10.00
11 ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 265   18.20 19.25.26 1.05.26 0.55.37 0.08.40 366.829 11.00
12 Silhouette Mirage 25 99 Kidd, Stephen NSC 237   18.20 19.45.10 1.25.10 1.15.34 0.30.47 598.52 12.00

Race 3 - Sept 4 at 18:05

Start: Race 3, Finishes: Finish time, Time: 18.05, Course: W, Wind dir: 120, Ave wind: 4
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Rushlight C&C 24 1 Tremblay, Rejean NSC 230   18.05 18.43.51 0.38.51 0.34.51 0.00.00 230 0.75
2 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 222   18.05 18.44.33 0.39.33 0.35.56 0.01.12 241.377 2.00
3 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 262   18.05 18.47.39 0.42.39 0.36.25 0.01.50 291.762 3.00
4 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219   18.05 18.45.30 0.40.30 0.36.59 0.02.20 256.818 4.00
5 Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC 217   18.05 18.45.26 0.40.26 0.37.02 0.02.23 255.734 5.00
6 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 223   18.05 18.46.06 0.41.06 0.37.17 0.02.41 266.569 6.00
7 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 222   18.05 18.46.33 0.41.33 0.37.45 0.03.12 273.883 7.00
8 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 222   18.05 18.46.38 0.41.38 0.37.50 0.03.17 275.238 8.00
9 ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 265   18.05 18.53.06 0.48.06 0.40.53 0.07.06 380.341 9.00
10 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 222   18.05 18.50.36 0.45.36 0.41.26 0.07.15 339.708 10.00
11 Carpe Diem Tanzer 22 14 Williamson, Brian BYC 222   18.05 18.51.30 0.46.30 0.42.15 0.08.09 354.336 11.00
12 Silhouette Mirage 25 99 Kidd, Stephen NSC 237   18.05 19.07.53 1.02.53 0.55.47 0.23.36 620.615 12.00

Race 4 - Sept 4 at 18:05

Start: Race 3, Finishes: Finish time, Time: 18.22, Course: W, Wind dir: NNW, Ave wind: 4
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Rushlight C&C 24 1 Tremblay, Rejean NSC 230   18.22 19.09.29 0.47.29 0.42.36 0.00.00 230 0.75
2 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 262   18.22 19.13.28 0.51.28 0.43.57 0.01.35 282.97 2.00
3 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 223   18.22 19.10.36 0.48.36 0.44.05 0.01.39 244.849 3.00
4 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 222   18.22 19.11.12 0.49.12 0.44.42 0.02.19 252.828 4.00
5 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219   18.22 19.11.11 0.49.11 0.44.54 0.02.32 252.607 5.00
6 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 222   18.22 19.12.51 0.50.51 0.46.12 0.03.58 274.77 6.00
7 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 222   18.22 19.15.14 0.53.14 0.48.22 0.06.21 306.463 7.00
8 Carpe Diem Tanzer 22 14 Williamson, Brian BYC 222   18.22 19.16.04 0.54.04 0.49.07 0.07.11 317.545 8.00
9 ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 265   18.22 19.23.22 1.01.22 0.52.10 0.11.15 414.62 9.00
10 Silhouette Mirage 25 99 Kidd, Stephen NSC 237   18.22 19.25.30 1.03.30 0.56.20 0.15.29 442.989 10.00

Race 5 - Sept 18 at 18:05

Start: Race 5, Finishes: Finish time, Time: 18.05, Course: W, Wind dir: 345->015, Ave wind: 5-10
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 262   18.05 18.48.00 0.43.00 0.36.43 0.00.00 262 0.75
2 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 222   18.05 18.45.58 0.40.58 0.37.13 0.00.34 230.628 2.00
3 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 222   18.05 18.46.17 0.41.17 0.37.31 0.00.53 235.514 3.00
4 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219   18.05 18.46.13 0.41.13 0.37.38 0.01.00 234.486 4.00
5 Rushlight C&C 24 1 Tremblay, Rejean NSC 230   18.05 18.47.22 0.42.22 0.38.00 0.01.26 252.229 5.00
6 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 223   18.05 18.47.59 0.42.59 0.38.59 0.02.31 261.743 6.00
7 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 222   18.05 18.48.42 0.43.42 0.39.42 0.03.18 272.8 7.00
8 ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 265   18.05 18.52.00 0.47.00 0.39.57 0.03.48 323.715 8.00
9 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 222   18.05 18.50.07 0.45.07 0.41.00 0.04.43 294.657 9.00
10 Silhouette Mirage 25 99 Kidd, Stephen NSC 237   18.05 18.51.54 0.46.54 0.41.37 0.05.31 322.172 10.00
11 Carpe Diem Tanzer 22 14 Williamson, Brian BYC 222   18.05 18.51.26 0.46.26 0.42.11 0.06.02 314.972 11.00

Race 6 - Sept 25 at 18:05

Start: Race 6, Finishes: Finish time, Time: 18.05, Course: W, Wind dir: SE, Ave wind: 4
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 222   18.05 18.45.13 0.40.13 0.36.32 0.00.00 222 0.75
2 Rushlight C&C 24 1 Tremblay, Rejean NSC 230   18.05 18.46.16 0.41.16 0.37.01 0.00.32 238.277 2.00
3 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 222   18.05 18.46.55 0.41.55 0.38.05 0.01.42 248.353 3.00
4 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 262   18.05 18.49.37 0.44.37 0.38.06 0.01.49 290.208 4.00
5 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 222   18.05 18.47.44 0.42.44 0.38.50 0.02.31 261.013 5.00
6 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219   18.05 18.47.47 0.42.47 0.39.04 0.02.46 261.788 6.00
7 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 223   18.05 18.48.14 0.43.14 0.39.13 0.02.57 268.764 7.00
8 Carpe Diem Tanzer 22 14 Williamson, Brian BYC 222   18.05 18.48.15 0.43.15 0.39.18 0.03.02 269.022 8.00
9 Silhouette Mirage 25 99 Kidd, Stephen NSC 237   18.05 18.52.20 0.47.20 0.42.00 0.06.09 332.321 9.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 14

www.nsc.ca
scoring@nsc.ca

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com