event burgee venue burgee

NSC/BYC Frostbite Series 2019

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 22:16 on October 14, 2019

Contents

Dinghy Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating Fleet R1
Sept 29
R2
Sept 29
R5
Oct 13
R6
Oct 13
Total Net
1st Lipstick Fireball 14835 Andrew Carran NSC 952 Dinghy 2.00 5.00 DNC 1.00 1.00 9.00 9.00
2nd Red Footed Booby I-14 620 Doug McGhan NSC 765 Dinghy 1.00 1.00 5.00 DNC 5.00 DNC 12.00 12.00
3rd Will Be Seaing-U F16 735 Wilby McKnight CVGR 700 Dinghy 3.00 3.00 5.00 DNC 5.00 DNC 16.00 16.00
4th NoName I-14 610 Whalen, Kieran NSC 765 Dinghy 5.00 DNS 2.00 5.00 DNC 5.00 DNC 17.00 17.00

PHRF Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating Fleet R1
Sept 29
R2
Sept 29
R3
Oct 6
R4
Oct 6
R5
Oct 13
R6
Oct 13
Total Net
1st Blew-By-U2 Shark 464 Fuller, Bill BYC 217 PHRF (3.00) 1.00 1.00 1.00 3.00 2.00 11.00 8.00
2nd Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189 PHRF 1.00 2.00 4.00 (8.00) 4.00 4.00 23.00 15.00
3rd Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC 188 PHRF 4.00 3.00 5.00 (7.00) 6.00 3.00 28.00 21.00
4th Lone Shark Shark 243 Verbaas, John NSC 219 PHRF (18.00 DNC) 18.00 DNC 2.00 2.00 1.00 1.00 42.00 24.00
5th Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126 PHRF 7.00 6.00 7.00 3.00 (9.00) 6.00 38.00 29.00
6th Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126 PHRF 6.00 4.00 8.00 (11.00) 5.00 7.00 41.00 30.00
7th Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC 126 PHRF 2.00 5.00 3.00 5.00 (18.00 DNC) 18.00 DNC 51.00 33.00
8th Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219 PHRF 5.00 8.00 (9.00) 9.00 8.00 8.00 47.00 38.00
9th NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC 219 PHRF (18.00 DNC) 18.00 DNC 13.00 DNF 4.00 2.00 5.00 60.00 42.00
10th Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC 187 PHRF 9.00 9.00 11.00 (12.00) 11.00 10.00 62.00 50.00
11th Six Pack Shark 69 Advantage Boating NSC 220 PHRF 10.00 10.00 (18.00 DNC) 18.00 DNC 7.00 9.00 72.00 54.00
12th Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 126 PHRF (18.00 DNC) 18.00 DNC 6.00 6.00 18.00 DNC 18.00 DNC 84.00 66.00
13th Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 170 PHRF 8.00 7.00 (18.00 DNC) 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 87.00 69.00
14th Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 107 PHRF (18.00 DNC) 18.00 DNC 10.00 10.00 18.00 DNC 18.00 DNC 92.00 74.00
15th Sunny Waves J-24 4468 Tsergas, Perry NSC 162 PHRF (18.00 DNC) 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 10.00 11.00 93.00 75.00
16th Harmony Tanzer 22 1781 Lostracco, Joe NSC 221 PHRF (18.00 DNC) 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 12.00 13.00 DNF 97.00 79.00
17th Double OH J-80 1007 Perry, Gad NSC 126 PHRF (18.00 NR) 18.00 NR 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 108.00 90.00

JAM Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating Fleet R1
Sept 29
R2
Sept 29
R3
Oct 6
R4
Oct 6
R5
Oct 13
R6
Oct 13
Total Net
1st Presto Roue 20 35 Hughes, Tom NSC 221 JAM (5.00) 5.00 3.00 1.00 1.00 1.00 16.00 11.00
2nd Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 260 JAM 1.00 2.00 4.00 (5.00) 3.00 3.00 18.00 13.00
3rd Comet Viking 28 101 Doucette, John BYC 210 JAM (8.00) 4.00 2.00 2.00 6.00 2.00 24.00 16.00
4th Rainy Day Woman C&C 35-1 14133 Robidoux, Fraser NSC 168 JAM 7.00 (9.00) 1.00 3.00 7.00 4.00 31.00 22.00
5th Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC 211 JAM (6.00) 1.00 6.00 6.00 4.00 6.00 29.00 23.00
6th Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC 210 JAM 3.00 6.00 (18.00 DNC) 18.00 DNC 2.00 7.00 54.00 36.00
7th Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 210 JAM 10.00 3.00 8.00 4.00 (18.00 DNC) 18.00 DNC 61.00 43.00
8th Dulcinea Tanzer 22 612 Bob Batt BYC 244 JAM 9.00 (11.00) 9.00 10.00 9.00 9.00 57.00 46.00
9th ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 289 JAM 11.00 7.50 5.00 7.00 (18.00 DNC) 18.00 DNC 66.50 48.50
10th Invictus Mirage 25 189 Blakey, Stan NSC 215 JAM (18.00 DNC) 18.00 DNC 10.00 9.00 8.00 8.00 71.00 53.00
11th Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 242 JAM (18.00 DNC) 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 5.00 5.00 82.00 64.00
12th Sparrow Beneteau 1st 235 235 Valois, Robert NSC 225 JAM 4.00 7.50 (18.00 DNC) 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 83.50 65.50
13th Odyssey Tanzer 22 1657 Bradley, Gretta NSC 238 JAM 2.00 10.00 (18.00 DNC) 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 84.00 66.00
14th Mandolin Wind Niagara 26 OB 62 Carran, Andrew NSC 200 JAM (18.00 DNC) 18.00 DNC 7.00 8.00 18.00 DNC 18.00 DNC 87.00 69.00
15th Black Pepper C&C 29-1 20919 Murphy, Scott NSC 220 JAM 12.00 12.00 (18.00 DNC) 18.00 DNC 11.00 DNF 18.00 DNC 89.00 71.00
16th Akvavit Tanzer 26 316 Luckett, Stephen NSC 240 JAM (18.00 DNC) 18.00 DNC 11.00 11.00 18.00 DNC 18.00 DNC 94.00 76.00
17th Dynamo Hum Kirby 25 208 Perry, Gad NSC 183 JAM (18.00 DNC) 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 NR 18.00 NR 108.00 90.00

If you are scored with a code of NR (not registered), it's because we have not received a race registration form for your boat. You will not be scored until this is submitted to the club registrar. Please see the Race Registration page for more information.

For any questions or comments on the results, please submit a scoring inquiry form as explained on the Scoring Inquiry page.

R1 - Dinghy Fleet - Sept 29 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14.14.00
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Red Footed Booby I-14 620 Doug McGhan NSC 765 Dinghy 14.14.00 14.32.34 0.18.34 0.24.16 0.00.00 765 1.00
2 Lipstick Fireball 14835 Andrew Carran NSC 952 Dinghy 14.14.00 14.40.16 0.26.16 0.27.35 0.03.10 1082.262 2.00
3 Will Be Seaing-U F16 735 Wilby McKnight CVGR 700 Dinghy 14.14.00 14.38.15 0.24.15 0.34.39 0.07.16 999.17 3.00
4 NoName I-14 610 Whalen, Kieran NSC 765 Dinghy 14.14.00   DNS       5.00

R2 - Dinghy Fleet - Sept 29 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15.14.00
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Red Footed Booby I-14 620 Doug McGhan NSC 765 Dinghy 15.14.00 15.39.00 0.25.00 0.32.41 0.00.00 765 1.00
2 NoName I-14 610 Whalen, Kieran NSC 765 Dinghy 15.14.00 15.42.38 0.28.38 0.37.26 0.03.38 876.18 2.00
3 Will Be Seaing-U F16 735 Wilby McKnight CVGR 700 Dinghy 15.14.00 15.41.34 0.27.34 0.39.23 0.04.41 843.54 3.00

R3 - Dinghy Fleet - Oct 6 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:14:00
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating Fleet Place Points

R4 - Dinghy Fleet - Oct 6 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:14:00
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating Fleet Place Points

R5 - Dinghy Fleet - Oct 13 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13.41:00
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Lipstick Fireball 14835 Andrew Carran NSC 952 Dinghy 13:41:00 14.13.00 0:32:00 0:33:37 0:00:00 952 1.00

R6 - Dinghy Fleet - Oct 13 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14.54:00
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Lipstick Fireball 14835 Andrew Carran NSC 952 Dinghy 14:54:00 15.25.34 0:31:34 0:33:09 0:00:00 952 1.00

R1 - PHRF Fleet - Sept 29 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.02.00, Course: W, Wind dir: 320, Ave wind: 3-10
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189 PHRF 14.02.00 14.38.41 0.36.41 0.35.12 0.00.00 189 1.00
2 Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC 126 PHRF 14.02.00 14.36.07 0.34.07 0.36.38 0.01.21 147.689 2.00
3 Blew-By-U2 Shark 464 Fuller, Bill BYC 217 PHRF 14.02.00 14.42.43 0.40.43 0.37.18 0.02.18 253.918 3.00
4 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC 188 PHRF 14.02.00 14.41.13 0.39.13 0.37.41 0.02.36 229.775 4.00
5 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219 PHRF 14.02.00 14.43.49 0.41.49 0.38.11 0.03.16 271.623 5.00
6 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126 PHRF 14.02.00 14.38.12 0.36.12 0.38.53 0.03.26 181.221 6.00
7 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126 PHRF 14.02.00 14.38.29 0.36.29 0.39.11 0.03.43 185.781 7.00
8 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 170 PHRF 14.02.00 14.45.09 0.43.09 0.42.46 0.07.39 293.083 8.00
9 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC 187 PHRF 14.02.00 14.47.25 0.45.25 0.43.43 0.08.51 329.566 9.00
10 Six Pack Shark 69 Advantage Boating NSC 220 PHRF 14.02.00 14.51.06 0.49.06 0.44.45 0.10.29 388.851 10.00
11 Double OH J-80 1007 Perry, Gad NSC 126 PHRF 14.02.00 14.39.58 NR       18.00

R2 - PHRF Fleet - Sept 29 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15.02.00, Course: W, Wind dir: 320, Ave wind: 3-10
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blew-By-U2 Shark 464 Fuller, Bill BYC 217 PHRF 15.02.00 15.42.01 0.40.01 0.36.39 0.00.00 217 1.00
2 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189 PHRF 15.02.00 15.40.20 0.38.20 0.36.47 0.00.08 190.985 2.00
3 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC 188 PHRF 15.02.00 15.44.20 0.42.20 0.40.41 0.04.12 252.803 3.00
4 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126 PHRF 15.02.00 15.39.56 0.37.56 0.40.44 0.03.48 184.803 4.00
5 Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC 126 PHRF 15.02.00 15.40.00 0.38.00 0.40.49 0.03.52 185.834 5.00
6 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126 PHRF 15.02.00 15.42.28 0.40.28 0.43.28 0.06.20 223.954 6.00
7 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 170 PHRF 15.02.00 15.46.05 0.44.05 0.43.42 0.07.06 279.848 7.00
8 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219 PHRF 15.02.00 15.50.45 0.48.45 0.44.30 0.08.36 351.968 8.00
9 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC 187 PHRF 15.02.00 15.56.17 0.54.17 0.52.15 0.16.12 437.482 9.00
10 Six Pack Shark 69 Advantage Boating NSC 220 PHRF 15.02.00 15.59.29 0.57.29 0.52.24 0.17.16 486.936 10.00
11 Double OH J-80 1007 Perry, Gad NSC 126 PHRF 15.02.00 14.41.16 NR       18.00

R3 - PHRF Fleet - Oct 6 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:38:00, Course: W, Wind dir: 205, Ave wind: 10
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blew-By-U2 Shark 464 Fuller, Bill BYC 217 PHRF 13:38:00 14.09.13 0:31:13 0:28:36 0:00:00 217 1.00
2 Lone Shark Shark 243 Verbaas, John NSC 219 PHRF 13:38:00 14.10.09 0:32:09 0:29:21 0:00:50 235.49 2.00
3 Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC 126 PHRF 13:38:00 14.06.08 0:28:08 0:30:13 0:01:31 155.916 3.00
4 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189 PHRF 13:38:00 14.10.02 0:32:02 0:30:44 0:02:14 233.179 4.00
5 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC 188 PHRF 13:38:00 14.10.07 0:32:07 0:30:52 0:02:22 234.83 5.00
6 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 126 PHRF 13:38:00 14.07.02 0:29:02 0:31:11 0:02:25 173.746 6.00
7 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126 PHRF 13:38:00 14.07.49 0:29:49 0:32:01 0:03:12 189.265 7.00
8 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126 PHRF 13:38:00 14.07.50 0:29:50 0:32:02 0:03:13 189.595 8.00
9 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219 PHRF 13:38:00 14.13.10 0:35:10 0:32:06 0:03:51 295.253 9.00
10 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 107 PHRF 13:38:00 14.06.58 0:28:58 0:32:16 0:03:18 172.425 10.00
11 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC 187 PHRF 13:38:00 14.16.54 0:38:54 0:37:27 0:09:12 369.214 11.00
12 NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC 219 PHRF     DNF       13.00

R4 - PHRF Fleet - Oct 6 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:28:00, Course: W, Wind dir: 205, Ave wind: 10
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blew-By-U2 Shark 464 Fuller, Bill BYC 217 PHRF 14:28:00 15.06.38 0:38:38 0:35:23 0:00:00 217 1.00
2 Lone Shark Shark 243 Verbaas, John NSC 219 PHRF 14:28:00 15.07.36 0:39:36 0:36:09 0:00:51 232.474 2.00
3 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126 PHRF 14:28:00 15.02.43 0:34:43 0:37:17 0:01:46 154.303 3.00
4 NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC 219 PHRF 14:28:00 15.10.57 0:42:57 0:39:13 0:04:12 286.1 4.00
5 Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC 126 PHRF 14:28:00 15.04.34 0:36:34 0:39:16 0:03:37 183.917 5.00
6 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 126 PHRF 14:28:00 15.04.38 0:36:38 0:39:21 0:03:41 184.985 6.00
7 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC 188 PHRF 14:28:00 15.09.21 0:41:21 0:39:44 0:04:32 260.488 7.00
8 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189 PHRF 14:28:00 15.10.12 0:42:12 0:40:29 0:05:19 274.094 8.00
9 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219 PHRF 14:28:00 15.12.23 0:44:23 0:40:31 0:05:38 309.044 9.00
10 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 107 PHRF 14:28:00 15.04.28 0:36:28 0:40:38 0:04:42 182.317 10.00
11 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126 PHRF 14:28:00 15.05.57 0:37:57 0:40:45 0:05:00 206.061 11.00
12 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC 187 PHRF 14:28:00 15.16.22 0:48:22 0:46:34 0:11:36 372.808 12.00

R5 - PHRF Fleet - Oct 13 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:35:00, Course: W, Wind dir: 150, Ave wind: 10-15
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Lone Shark Shark 243 Verbaas, John NSC 219 PHRF 13:35:00 14.19.50 0:44:50 0:40:56 0:00:00 219 1.00
2 NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC 219 PHRF 13:35:00 14.20.30 0:45:30 0:41:32 0:00:40 228.226 2.00
3 Blew-By-U2 Shark 464 Fuller, Bill BYC 217 PHRF 13:35:00 14.20.22 0:45:22 0:41:33 0:00:41 226.381 3.00
4 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189 PHRF 13:35:00 14.18.38 0:43:38 0:41:52 0:00:58 202.394 4.00
5 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126 PHRF 13:35:00 14.14.25 0:39:25 0:42:20 0:01:18 144.041 5.00
6 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC 188 PHRF 13:35:00 14.21.20 0:46:20 0:44:32 0:03:44 239.758 6.00
7 Six Pack Shark 69 Advantage Boating NSC 220 PHRF 13:35:00 14.25.09 0:50:09 0:45:43 0:05:15 292.575 7.00
8 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219 PHRF 13:35:00 14.26.18 0:51:18 0:46:50 0:06:28 308.49 8.00
9 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126 PHRF 13:35:00 14.18.48 0:43:48 0:47:02 0:05:41 204.7 9.00
10 Sunny Waves J-24 4468 Tsergas, Perry NSC 162 PHRF 13:35:00 14.23.59 0:48:59 0:49:15 0:08:16 276.43 10.00
11 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC 187 PHRF 13:35:00 14.26.27 0:51:27 0:49:32 0:08:56 310.565 11.00
12 Harmony Tanzer 22 1781 Lostracco, Joe NSC 221 PHRF 13:35:00 14.33.30 0:58:30 0:53:14 0:13:31 408.128 12.00

R6 - PHRF Fleet - Oct 13 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:48:00, Course: W, Wind dir: 150, Ave wind: 10-15
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Lone Shark Shark 243 Verbaas, John NSC 219 PHRF 14:48:00 15.36.42 0:48:42 0:44:28 0:00:00 219 1.00
2 Blew-By-U2 Shark 464 Fuller, Bill BYC 217 PHRF 14:48:00 15.37.01 0:49:01 0:44:54 0:00:28 223.034 2.00
3 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC 188 PHRF 14:48:00 15.35.58 0:47:58 0:46:06 0:01:42 209.657 3.00
4 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189 PHRF 14:48:00 15.36.05 0:48:05 0:46:08 0:01:44 211.144 4.00
5 NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC 219 PHRF 14:48:00 15.38.48 0:50:48 0:46:23 0:02:06 245.754 5.00
6 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126 PHRF 14:48:00 15.31.36 0:43:36 0:46:49 0:02:12 154.027 6.00
7 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126 PHRF 14:48:00 15.32.00 0:44:00 0:47:15 0:02:36 159.123 7.00
8 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219 PHRF 14:48:00 15.43.46 0:55:46 0:50:55 0:07:04 309.028 8.00
9 Six Pack Shark 69 Advantage Boating NSC 220 PHRF 14:48:00 15.44.03 0:56:03 0:51:05 0:07:16 312.638 9.00
10 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC 187 PHRF 14:48:00 15.42.32 0:54:32 0:52:30 0:08:21 293.316 10.00
11 Sunny Waves J-24 4468 Tsergas, Perry NSC 162 PHRF 14:48:00 15.42.01 0:54:01 0:54:18 0:09:47 286.734 11.00
12 Harmony Tanzer 22 1781 Lostracco, Joe NSC 221 PHRF     DNF       13.00

R1 - JAM Fleet - Sept 29 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.08.00, Course: W, Wind dir: WNW, Ave wind: 10-15
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 260 JAM 14.08.00 14.39.07 0.31.07 0.26.39 0.00.00 260 1.00
2 Odyssey Tanzer 22 1657 Bradley, Gretta NSC 238 JAM 14.08.00 14.38.50 0.30.50 0.27.19 0.00.45 253.977 2.00
3 Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC 210 JAM 14.08.00 14.38.04 0.30.04 0.27.51 0.01.18 237.681 3.00
4 Sparrow Beneteau 1st 235 235 Valois, Robert NSC 225 JAM 14.08.00 14.39.08 0.31.08 0.28.09 0.01.40 260.354 4.00
5 Presto Roue 20 35 Hughes, Tom NSC 221 JAM 14.08.00 14.39.04 0.31.04 0.28.16 0.01.47 258.937 5.00
6 Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC 211 JAM 14.08.00 14.38.44 0.30.44 0.28.25 0.01.55 251.852 6.00
7 Rainy Day Woman C&C 35-1 14133 Robidoux, Fraser NSC 168 JAM 14.08.00 14.36.41 0.28.41 0.28.32 0.01.54 208.276 7.00
8 Comet Viking 28 101 Doucette, John BYC 210 JAM 14.08.00 14.39.05 0.31.05 0.28.48 0.02.19 259.291 8.00
9 Dulcinea Tanzer 22 612 Bob Batt BYC 244 JAM 14.08.00 14.40.55 0.32.55 0.28.53 0.02.33 298.262 9.00
10 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 210 JAM 14.08.00 14.40.16 0.32.16 0.29.54 0.03.30 284.445 10.00
11 ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 289 JAM 14.08.00 14.47.34 0.39.34 0.32.28 0.07.05 439.617 11.00
12 Black Pepper C&C 29-1 20919 Murphy, Scott NSC 220 JAM 14.08.00 14.46.20 0.38.20 0.34.56 0.09.06 413.401 12.00

R2 - JAM Fleet - Sept 29 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15.08.00, Course: W, Wind dir: WNW, Ave wind: 10-15
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC 211 JAM 15.08.00 15.37.08 0.29.08 0.26.57 0.00.00 211 1.00
2 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 260 JAM 15.08.00 15.39.53 0.31.53 0.27.18 0.00.25 268.81 2.00
3 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 210 JAM 15.08.00 15.38.18 0.30.18 0.28.04 0.01.13 235.525 3.00
4 Comet Viking 28 101 Doucette, John BYC 210 JAM 15.08.00 15.38.46 0.30.46 0.28.30 0.01.41 245.335 4.00
5 Presto Roue 20 35 Hughes, Tom NSC 221 JAM 15.08.00 15.39.41 0.31.41 0.28.50 0.02.04 264.605 5.00
6 Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC 210 JAM 15.08.00 15.39.40 0.31.40 0.29.20 0.02.35 264.255 6.00
7 ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 289 JAM 15.08.00 15.43.58 0.35.58 0.29.30 0.03.07 354.648 7.50
7 Sparrow Beneteau 1st 235 235 Valois, Robert NSC 225 JAM 15.08.00 15.40.37 0.32.37 0.29.30 0.02.49 284.225 7.50
9 Rainy Day Woman C&C 35-1 14133 Robidoux, Fraser NSC 168 JAM 15.08.00 15.39.17 0.31.17 0.31.07 0.04.12 256.197 9.00
10 Odyssey Tanzer 22 1657 Bradley, Gretta NSC 238 JAM 15.08.00 15.43.18 0.35.18 0.31.16 0.04.53 340.634 10.00
11 Dulcinea Tanzer 22 612 Bob Batt BYC 244 JAM 15.08.00 15.47.16 0.39.16 0.34.28 0.08.34 424.019 11.00
12 Black Pepper C&C 29-1 20919 Murphy, Scott NSC 220 JAM 15.08.00 15.47.30 0.39.30 0.36.00 0.09.56 428.925 12.00

R3 - JAM Fleet - Oct 6 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:44:00, Course: W, Wind dir: 205, Ave wind: 10
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Rainy Day Woman C&C 35-1 14133 Robidoux, Fraser NSC 168 JAM 13:44:00 14.03.25 0:19:25 0:19:19 0:00:00 168 1.00
2 Comet Viking 28 101 Doucette, John BYC 210 JAM 13:44:00 14.05.28 0:21:28 0:19:53 0:00:37 228.12 2.00
3 Presto Roue 20 35 Hughes, Tom NSC 221 JAM 13:44:00 14.07.45 0:23:45 0:21:37 0:02:32 295.083 3.00
4 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 260 JAM 13:44:00 14.09.22 0:25:22 0:21:43 0:02:49 342.495 4.00
5 ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 289 JAM 13:44:00 14.10.55 0:26:55 0:22:05 0:03:22 387.952 5.00
6 Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC 211 JAM 13:44:00 14.08.39 0:24:39 0:22:48 0:03:46 321.478 6.00
7 Mandolin Wind Niagara 26 OB 62 Carran, Andrew NSC 200 JAM 13:44:00 14.08.18 0:24:18 0:22:53 0:03:48 311.213 7.00
8 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 210 JAM 13:44:00 14.09.46 0:25:46 0:23:52 0:04:55 354.226 8.00
9 Dulcinea Tanzer 22 612 Bob Batt BYC 244 JAM 13:44:00 14.11.14 0:27:14 0:23:54 0:05:14 397.239 9.00
10 Invictus Mirage 25 189 Blakey, Stan NSC 215 JAM 13.44.00 14.10.51 0.26.51 0.24.40 0.05.50 385.997 10.00
11 Akvavit Tanzer 26 316 Luckett, Stephen NSC 240 JAM 13:44:00 14.12.34 0:28:34 0:25:14 0:06:42 436.341 11.00

R4 - JAM Fleet - Oct 6 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:34:00, Course: W, Wind dir: 205, Ave wind: 10
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Presto Roue 20 35 Hughes, Tom NSC 221 JAM 14:34:00 15.00.46 0:26:46 0:24:22 0:00:00 221 1.00
2 Comet Viking 28 101 Doucette, John BYC 210 JAM 14:34:00 15.00.48 0:26:48 0:24:50 0:00:30 221.775 2.00
3 Rainy Day Woman C&C 35-1 14133 Robidoux, Fraser NSC 168 JAM 14:34:00 14.59.05 0:25:05 0:24:57 0:00:36 181.856 3.00
4 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 210 JAM 14:34:00 15.02.16 0:28:16 0:26:11 0:01:58 255.881 4.00
5 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 260 JAM 14:34:00 15.04.58 0:30:58 0:26:31 0:02:31 318.667 5.00
6 Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC 211 JAM 14:34:00 15.04.00 0:30:00 0:27:45 0:03:40 296.188 6.00
7 ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 289 JAM 14:34:00 15.08.29 0:34:29 0:28:17 0:04:48 400.443 7.00
8 Mandolin Wind Niagara 26 OB 62 Carran, Andrew NSC 200 JAM 14:34:00 15.05.30 0:31:30 0:29:40 0:05:38 331.069 8.00
9 Invictus Mirage 25 189 Blakey, Stan NSC 215 JAM 14:34:00 15.08.38 0:34:38 0:31:49 0:08:07 403.931 9.00
10 Dulcinea Tanzer 22 612 Bob Batt BYC 244 JAM 14:34:00 15.12.48 0:38:48 0:34:03 0:11:03 500.823 10.00
11 Akvavit Tanzer 26 316 Luckett, Stephen NSC 240 JAM 14:34:00 15.13.23 0:39:23 0:34:47 0:11:48 514.387 11.00

R5 - JAM Fleet - Oct 13 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:41:00, Course: W, Wind dir: 205, Ave wind: 10
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Presto Roue 20 35 Hughes, Tom NSC 221 JAM 13:41:00 14.12.45 0:31:45 0:28:54 0:00:00 221 1.00
2 Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC 210 JAM 13:41:00 14.12.14 0:31:14 0:28:56 0:00:03 210.871 2.00
3 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 260 JAM 13:41:00 14.15.13 0:34:13 0:29:18 0:00:29 269.357 3.00
4 Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC 211 JAM 13:41:00 14.12.50 0:31:50 0:29:27 0:00:36 222.634 4.00
5 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 242 JAM 13:41:00 14.16.03 0:35:03 0:30:51 0:02:14 285.694 5.00
6 Comet Viking 28 101 Doucette, John BYC 210 JAM 13:41:00 14.14.26 0:33:26 0:30:58 0:02:15 254 6.00
7 Rainy Day Woman C&C 35-1 14133 Robidoux, Fraser NSC 168 JAM 13:41:00 14.13.45 0:32:45 0:32:35 0:03:42 240.604 7.00
8 Invictus Mirage 25 189 Blakey, Stan NSC 215 JAM 13:41:00 14.19.35 0:38:35 0:35:27 0:07:08 354.962 8.00
9 Dulcinea Tanzer 22 612 Bob Batt BYC 244 JAM 13:41:00 14.22.18 0:41:18 0:36:15 0:08:23 408.219 9.00
10 Black Pepper C&C 29-1 20919 Murphy, Scott NSC 220 JAM     DNF       11.00
11 Dynamo Hum Kirby 25 208 Perry, Gad NSC 183 JAM 13:41:00 14.17.05 NR       18.00

R6 - JAM Fleet - Oct 13 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:54:00, Course: W, Wind dir: 205, Ave wind: 10
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Presto Roue 20 35 Hughes, Tom NSC 221 JAM 14:54:00 15.28.21 0:34:21 0:31:16 0:00:00 221 1.00
2 Comet Viking 28 101 Doucette, John BYC 210 JAM 14:54:00 15.28.16 0:34:16 0:31:45 0:00:31 219.49 2.00
3 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 260 JAM 14:54:00 15.32.12 0:38:12 0:32:43 0:01:42 290.763 3.00
4 Rainy Day Woman C&C 35-1 14133 Robidoux, Fraser NSC 168 JAM 14:54:00 15.27.05 0:33:05 0:32:55 0:01:39 198.048 4.00
5 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 242 JAM 14:54:00 15.33.12 0:39:12 0:34:31 0:03:41 308.883 5.00
6 Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC 211 JAM 14:54:00 15.31.32 0:37:32 0:34:43 0:03:44 278.683 6.00
7 Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC 210 JAM 14:54:00 15.32.27 0:38:27 0:35:37 0:04:42 295.293 7.00
8 Invictus Mirage 25 189 Blakey, Stan NSC 215 JAM 14:54:00 15.34.46 0:40:46 0:37:28 0:06:45 337.272 8.00
9 Dulcinea Tanzer 22 612 Bob Batt BYC 244 JAM 14:54:00 15.41.13 0:47:13 0:41:26 0:11:36 454.147 9.00
10 Dynamo Hum Kirby 25 208 Perry, Gad NSC 183 JAM 14:54:00 15.32.01 NR       18.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 5
NRNot Registered 18

www.nsc.ca
scoring@nsc.ca

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com