event burgee venue burgee

FAntastic Nepean FAll REgatta 2023

Nepean Sailing Club

Results are final as of 16:13 on September 10, 2023

420 Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st 420 Gowabunga   9441 NSC Joel Voyer Sacha Kreuser   3.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) 2.0 13.0 9.0
2nd 420     9443 NSC Malcolm MacGillivray Margaret MacGillivray   1.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 1.0 1.0 12.0 9.0
3rd 420 Orange Crush   7424 NSC Olivier Pingot Thomas Pingot   2.0 7.0 3.0 2.0 3.0 2.0 (12.0 NSC) 31.0 19.0
4th 420     8553 BYC Christina Steinbachs Annika Martin   6.0 3.0 (8.0) 4.0 5.0 3.0 3.0 32.0 24.0
5th 420     8229 BYC Brodie Sorenson Max Rogers   5.0 5.0 5.0 6.0 (7.0) 7.0 4.0 39.0 32.0
6th 420 9154   9154 NSC Thomas Storer Nathaniel Storer   (12.0 DNC) 4.0 4.0 9.0 6.0 6.0 7.0 48.0 36.0
7th 420 Streif   8232 NSC Owen Leach Owen Turner   7.0 6.0 10.0 10.0 4.0 5.0 (12.0 NSC) 54.0 42.0
8th 420 Coolguys   8554 BYC Vita Faid Zhenrui Zang   8.0 8.0 6.0 5.0 (10.0) 8.0 8.0 53.0 43.0
9th 420     103 NSC Alexander Bradnock Wesley Clarke   9.0 (10.0) 9.0 8.0 8.0 10.0 5.0 59.0 49.0
10th 420 7002   7082 NSC Naomi Williams Jonny Fox   10.0 (11.0) 11.0 7.0 9.0 9.0 6.0 63.0 52.0
11th 420     8234 BYC Nicola Gilmour Kate Varty   4.0 9.0 7.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 68.0 56.0

505 Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Total Nett
1st 505 Mystery   920 NSC Marie Gendron Ali Meller   2.0 (9.0) 2.0 1.0 (12.0 OCS) 1.0 1.0 2.0 3.0 33.0 12.0
2nd 505     8821 Kingston YC Jeff Boyd Danielle Boyd   1.0 3.0 (4.0) 2.0 3.0 (12.0 OCS) 2.0 1.0 2.0 30.0 14.0
3rd 505 Green With Envy   8645 NSC Marg Hurley Andrew Gesing   4.0 1.0 1.0 3.0 6.0 3.0 (12.0 RET) 6.0 (12.0 DNC) 48.0 24.0
4th 505 Spaghetti Factory   8735 NSC Brent Beninger Alex Taylor   (8.0) 8.0 7.0 (9.0) 1.0 2.0 7.0 4.0 1.0 47.0 30.0
5th 505 Loose Unit   8696 NSC Debbie Ashby Dave Adams   (10.0) (6.0) 6.0 4.0 5.0 5.0 4.0 3.0 6.0 49.0 33.0
6th 505 The Pink Panther   8587 NSC Paul Place Shona Moss-Lovshin   3.0 2.0 3.0 6.0 (12.0 DNC) (12.0 OCS) 3.0 5.0 12.0 DNC 58.0 34.0
7th 505 Red Rocket   005 NSC Evania Lovshin Liam Downes   5.0 4.0 (8.0) 8.0 (12.0 OCS) 4.0 5.0 7.0 5.0 58.0 38.0
8th 505 Gowabunga   7776 NSC Christian Voyer Rob Voyer   (12.0 DNC) (12.0 DNC) 9.0 7.0 2.0 7.0 8.0 9.0 4.0 70.0 46.0
9th 505 Bandersnatch   8410 NSC Clarissa Bush Chris Gillies   6.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 4.0 6.0 6.0 8.0 12.0 DNC 78.0 54.0
10th 505     7605 Kingston YC Renka Gesing Adam Gesing   7.0 7.0 10.0 5.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 89.0 65.0
11th 505 Toil & Trouble   6910 NSC John Bryant Jonathon Tremblay   9.0 5.0 5.0 (12.0 DNS) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 91.0 67.0

Albacore Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Total Nett
1st Albacore Skye   7950 NSC Dominic Goodwill Caryn McKee   (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 10.0 7.0
2nd Albacore Iona   8054 NSC Phillip Mueller Dave Isaacs   2.0 3.0 2.0 (6.0 DNS) 2.0 1.0 (6.0 OCS) 2.0 2.0 26.0 14.0
3rd Albacore Albahardcore   7944 NSC Adam Kowalczewski Jennifer Besner   3.0 4.0 (5.0) (6.0 DNS) 4.0 4.0 2.0 3.0 4.0 35.0 24.0
4th Albacore La Patate Bleu   8084 NSC Leonore Evans Nick Williams   (5.0) 5.0 4.0 (6.0 DNS) 3.0 3.0 3.0 4.0 3.0 36.0 25.0
5th Albacore     7957 NSC Evelyn Simpson     4.0 2.0 3.0 2.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 41.0 29.0

Fireball Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Total Nett
1st Fireball Rocket Science   14769 NSC Rune Lausten Ian Maclaren   (1.0) 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 9.0 6.0
2nd Fireball Pontificate   14768 Pointe Claire YC Bill Strath Dave Munroe   2.0 2.0 (3.0) 2.0 (3.0) 2.0 2.0 3.0 19.0 13.0
3rd Fireball Lipstick   14835 NSC Andrew Carran Tricia Carran   (3.0) (3.0) 2.0 3.0 1.0 3.0 3.0 2.0 20.0 14.0
4th Fireball Shark Bait   13166 Lac DesChenes SC Jeremy Kennedy     (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 40.0 30.0

Martin 16 Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Total Nett
1st Martin 16     94 NSC Karell Regnier TBD   1.0 (2.0) 1.0 1.0 (2.0) 2.0 1.0 1.0 11.0 7.0
2nd Martin 16     121 NSC Brian Peckover     (2.0) 1.0 2.0 2.0 1.0 1.0 2.0 (3.0) 14.0 9.0
3rd Martin 16     16 NSC Brian Moretton Andrea O'Brien   3.0 4.0 3.0 3.0 3.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 2.0 28.0 18.0
4th Martin 16     52 NSC Rachid Merzouk     4.0 3.0 4.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 36.0 26.0

Open Cat Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: SCHRS, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st Open Cat Habana Nacra F18 2061 NSC Joaquin Fayat Codie Lonsberry 1 (3.0) (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.5 1.0 1.0 12.5 6.5
2nd Open Cat The Nacramancer Nacra 570 Sport Spinnaker 4147 Lac DesChenes SC Tom Wasiak Scott Pegrum 1.048 2.0 (8.0 OCS) 2.0 (8.0 OCS) 2.0 1.5 2.0 2.0 27.5 11.5
3rd Open Cat Cat Racer Hobie 16 112318 NSC John Lunn   1.218 1.0 1.0 (4.0) 4.0 3.0 3.0 (8.0 DNF) 3.0 27.0 15.0
4th Open Cat   Tornado (Spin) 7 NSC Jacob Livingstone Tiff Lam 0.982 (4.0) (4.0) 3.0 2.0 4.0 4.0 3.0 4.0 28.0 20.0
5th Open Cat B-yacht itch Tornado Classic 750 NSC Spencer Anderton Quinn 1.055 (5.0) (8.0 OCS) 5.0 3.0 5.0 5.0 4.0 5.0 40.0 27.0
6th Open Cat Will Be Sea'n U F16 Double 735 CVGR Wilby McKnight TBD 1.037 (8.0 DNC) 2.0 6.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 56.0 40.0
7th Open Cat AiRWRECKA F18 750 NSC Paul Leroux   1 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 64.0 48.0

Race 1 - 420 Fleet - 09Sep at 1100

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 420     9443 NSC Malcolm MacGillivray Margaret MacGillivray   1 1.0
2 420 Orange Crush   7424 NSC Olivier Pingot Thomas Pingot   2 2.0
3 420 Gowabunga   9441 NSC Joel Voyer Sacha Kreuser   3 3.0
4 420     8234 BYC Nicola Gilmour Kate Varty   4 4.0
5 420     8229 BYC Brodie Sorenson Max Rogers   5 5.0
6 420     8553 BYC Christina Steinbachs Annika Martin   6 6.0
7 420 Streif   8232 NSC Owen Leach Owen Turner   7 7.0
8 420 Coolguys   8554 BYC Vita Faid Zhenrui Zang   8 8.0
9 420     103 NSC Alexander Bradnock Wesley Clarke   9 9.0
10 420 7002   7082 NSC Naomi Williams Jonny Fox   10 10.0

Race 2 - 420 Fleet - 09Sep at 1100

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 420 Gowabunga   9441 NSC Joel Voyer Sacha Kreuser   1 1.0
2 420     9443 NSC Malcolm MacGillivray Margaret MacGillivray   2 2.0
3 420     8553 BYC Christina Steinbachs Annika Martin   3 3.0
4 420 9154   9154 NSC Thomas Storer Nathaniel Storer   4 4.0
5 420     8229 BYC Brodie Sorenson Max Rogers   5 5.0
6 420 Streif   8232 NSC Owen Leach Owen Turner   6 6.0
7 420 Orange Crush   7424 NSC Olivier Pingot Thomas Pingot   7 7.0
8 420 Coolguys   8554 BYC Vita Faid Zhenrui Zang   8 8.0
9 420     8234 BYC Nicola Gilmour Kate Varty   9 9.0
10 420     103 NSC Alexander Bradnock Wesley Clarke   10 10.0
11 420 7002   7082 NSC Naomi Williams Jonny Fox   11 11.0

Race 3 - 420 Fleet - 09Sep at 1100

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 420 Gowabunga   9441 NSC Joel Voyer Sacha Kreuser   1 1.0
2 420     9443 NSC Malcolm MacGillivray Margaret MacGillivray   2 2.0
3 420 Orange Crush   7424 NSC Olivier Pingot Thomas Pingot   3 3.0
4 420 9154   9154 NSC Thomas Storer Nathaniel Storer   4 4.0
5 420     8229 BYC Brodie Sorenson Max Rogers   5 5.0
6 420 Coolguys   8554 BYC Vita Faid Zhenrui Zang   6 6.0
7 420     8234 BYC Nicola Gilmour Kate Varty   7 7.0
8 420     8553 BYC Christina Steinbachs Annika Martin   8 8.0
9 420     103 NSC Alexander Bradnock Wesley Clarke   9 9.0
10 420 Streif   8232 NSC Owen Leach Owen Turner   10 10.0
11 420 7002   7082 NSC Naomi Williams Jonny Fox   11 11.0

Race 5 - 420 Fleet - Sep10 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 420 Gowabunga   9441 NSC Joel Voyer Sacha Kreuser   1 1.0
2 420 Orange Crush   7424 NSC Olivier Pingot Thomas Pingot   2 2.0
3 420     9443 NSC Malcolm MacGillivray Margaret MacGillivray   3 3.0
4 420     8553 BYC Christina Steinbachs Annika Martin   4 4.0
5 420 Coolguys   8554 BYC Vita Faid Zhenrui Zang   5 5.0
6 420     8229 BYC Brodie Sorenson Max Rogers   6 6.0
7 420 7002   7082 NSC Naomi Williams Jonny Fox   7 7.0
8 420     103 NSC Alexander Bradnock Wesley Clarke   8 8.0
9 420 9154   9154 NSC Thomas Storer Nathaniel Storer   9 9.0
10 420 Streif   8232 NSC Owen Leach Owen Turner   10 10.0

Race 6 - 420 Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 420 Gowabunga   9441 NSC Joel Voyer Sacha Kreuser   1 1.0
2 420     9443 NSC Malcolm MacGillivray Margaret MacGillivray   2 2.0
3 420 Orange Crush   7424 NSC Olivier Pingot Thomas Pingot   3 3.0
4 420 Streif   8232 NSC Owen Leach Owen Turner   4 4.0
5 420     8553 BYC Christina Steinbachs Annika Martin   5 5.0
6 420 9154   9154 NSC Thomas Storer Nathaniel Storer   6 6.0
7 420     8229 BYC Brodie Sorenson Max Rogers   7 7.0
8 420     103 NSC Alexander Bradnock Wesley Clarke   8 8.0
9 420 7002   7082 NSC Naomi Williams Jonny Fox   9 9.0
10 420 Coolguys   8554 BYC Vita Faid Zhenrui Zang   10 10.0

Race 7 - 420 Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 420     9443 NSC Malcolm MacGillivray Margaret MacGillivray   1 1.0
2 420 Orange Crush   7424 NSC Olivier Pingot Thomas Pingot   2 2.0
3 420     8553 BYC Christina Steinbachs Annika Martin   3 3.0
4 420 Gowabunga   9441 NSC Joel Voyer Sacha Kreuser   4 4.0
5 420 Streif   8232 NSC Owen Leach Owen Turner   5 5.0
6 420 9154   9154 NSC Thomas Storer Nathaniel Storer   6 6.0
7 420     8229 BYC Brodie Sorenson Max Rogers   7 7.0
8 420 Coolguys   8554 BYC Vita Faid Zhenrui Zang   8 8.0
9 420 7002   7082 NSC Naomi Williams Jonny Fox   9 9.0
10 420     103 NSC Alexander Bradnock Wesley Clarke   10 10.0

Race 8 - 420 Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 420     9443 NSC Malcolm MacGillivray Margaret MacGillivray   3 1.0
2 420 Gowabunga   9441 NSC Joel Voyer Sacha Kreuser   4 2.0
3 420     8553 BYC Christina Steinbachs Annika Martin   5 3.0
4 420     8229 BYC Brodie Sorenson Max Rogers   6 4.0
5 420     103 NSC Alexander Bradnock Wesley Clarke   7 5.0
6 420 7002   7082 NSC Naomi Williams Jonny Fox   8 6.0
7 420 9154   9154 NSC Thomas Storer Nathaniel Storer   9 7.0
8 420 Coolguys   8554 BYC Vita Faid Zhenrui Zang   10 8.0
9 420 Orange Crush   7424 NSC Olivier Pingot Thomas Pingot   NSC 12.0
9 420 Streif   8232 NSC Owen Leach Owen Turner   NSC 12.0

Race 1 - 505 Fleet - 09Sep at 1100

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 505     8821 Kingston YC Jeff Boyd Danielle Boyd   1 1.0
2 505 Mystery   920 NSC Marie Gendron Ali Meller   2 2.0
3 505 The Pink Panther   8587 NSC Paul Place Shona Moss-Lovshin   3 3.0
4 505 Green With Envy   8645 NSC Marg Hurley Andrew Gesing   4 4.0
5 505 Red Rocket   005 NSC Evania Lovshin Liam Downes   5 5.0
6 505 Bandersnatch   8410 NSC Clarissa Bush Chris Gillies   6 6.0
7 505     7605 Kingston YC Renka Gesing Adam Gesing   7 7.0
8 505 Spaghetti Factory   8735 NSC Brent Beninger Alex Taylor   8 8.0
9 505 Toil & Trouble   6910 NSC John Bryant Jonathon Tremblay   9 9.0
10 505 Loose Unit   8696 NSC Debbie Ashby Dave Adams   10 10.0

Race 2 - 505 Fleet - 09Sep at 1100

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 505 Green With Envy   8645 NSC Marg Hurley Andrew Gesing   1 1.0
2 505 The Pink Panther   8587 NSC Paul Place Shona Moss-Lovshin   2 2.0
3 505     8821 Kingston YC Jeff Boyd Danielle Boyd   3 3.0
4 505 Red Rocket   005 NSC Evania Lovshin Liam Downes   4 4.0
5 505 Toil & Trouble   6910 NSC John Bryant Jonathon Tremblay   5 5.0
6 505 Loose Unit   8696 NSC Debbie Ashby Dave Adams   6 6.0
7 505     7605 Kingston YC Renka Gesing Adam Gesing   7 7.0
8 505 Spaghetti Factory   8735 NSC Brent Beninger Alex Taylor   8 8.0
9 505 Mystery   920 NSC Marie Gendron Ali Meller   9 9.0

Race 3 - 505 Fleet - 09Sep at 1100

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 505 Green With Envy   8645 NSC Marg Hurley Andrew Gesing   1 1.0
2 505 Mystery   920 NSC Marie Gendron Ali Meller   2 2.0
3 505 The Pink Panther   8587 NSC Paul Place Shona Moss-Lovshin   3 3.0
4 505     8821 Kingston YC Jeff Boyd Danielle Boyd   4 4.0
5 505 Toil & Trouble   6910 NSC John Bryant Jonathon Tremblay   5 5.0
6 505 Loose Unit   8696 NSC Debbie Ashby Dave Adams   6 6.0
7 505 Spaghetti Factory   8735 NSC Brent Beninger Alex Taylor   7 7.0
8 505 Red Rocket   005 NSC Evania Lovshin Liam Downes   8 8.0
9 505 Gowabunga   7776 NSC Christian Voyer Rob Voyer   9 9.0
10 505     7605 Kingston YC Renka Gesing Adam Gesing   10 10.0

Race 4 - 505 Fleet - 09Sep at 1100

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 505 Mystery   920 NSC Marie Gendron Ali Meller   1 1.0
2 505     8821 Kingston YC Jeff Boyd Danielle Boyd   2 2.0
3 505 Green With Envy   8645 NSC Marg Hurley Andrew Gesing   3 3.0
4 505 Loose Unit   8696 NSC Debbie Ashby Dave Adams   4 4.0
5 505     7605 Kingston YC Renka Gesing Adam Gesing   5 5.0
6 505 The Pink Panther   8587 NSC Paul Place Shona Moss-Lovshin   6 6.0
7 505 Gowabunga   7776 NSC Christian Voyer Rob Voyer   7 7.0
8 505 Red Rocket   005 NSC Evania Lovshin Liam Downes   8 8.0
9 505 Spaghetti Factory   8735 NSC Brent Beninger Alex Taylor   10 9.0
10 505 Toil & Trouble   6910 NSC John Bryant Jonathon Tremblay   DNS 12.0

Race 5 - 505 Fleet - Sep10 at 10:00

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 505 Spaghetti Factory   8735 NSC Brent Beninger Alex Taylor   1 1.0
2 505 Gowabunga   7776 NSC Christian Voyer Rob Voyer   2 2.0
3 505     8821 Kingston YC Jeff Boyd Danielle Boyd   3 3.0
4 505 Bandersnatch   8410 NSC Clarissa Bush Chris Gillies   4 4.0
5 505 Loose Unit   8696 NSC Debbie Ashby Dave Adams   5 5.0
6 505 Green With Envy   8645 NSC Marg Hurley Andrew Gesing   6 6.0
7 505 Mystery   920 NSC Marie Gendron Ali Meller   OCS 12.0
7 505 Red Rocket   005 NSC Evania Lovshin Liam Downes   OCS 12.0

Race 6 - 505 Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 505 Mystery   920 NSC Marie Gendron Ali Meller   1 1.0
2 505 Spaghetti Factory   8735 NSC Brent Beninger Alex Taylor   2 2.0
3 505 Green With Envy   8645 NSC Marg Hurley Andrew Gesing   3 3.0
4 505 Red Rocket   005 NSC Evania Lovshin Liam Downes   4 4.0
5 505 Loose Unit   8696 NSC Debbie Ashby Dave Adams   6 5.0
6 505 Bandersnatch   8410 NSC Clarissa Bush Chris Gillies   7 6.0
7 505 Gowabunga   7776 NSC Christian Voyer Rob Voyer   8 7.0
8 505     8821 Kingston YC Jeff Boyd Danielle Boyd   OCS 12.0
8 505 The Pink Panther   8587 NSC Paul Place Shona Moss-Lovshin   OCS 12.0

Race 7 - 505 Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 505 Mystery   920 NSC Marie Gendron Ali Meller   1 1.0
2 505     8821 Kingston YC Jeff Boyd Danielle Boyd   2 2.0
3 505 The Pink Panther   8587 NSC Paul Place Shona Moss-Lovshin   3 3.0
4 505 Loose Unit   8696 NSC Debbie Ashby Dave Adams   4 4.0
5 505 Red Rocket   005 NSC Evania Lovshin Liam Downes   5 5.0
6 505 Bandersnatch   8410 NSC Clarissa Bush Chris Gillies   6 6.0
7 505 Spaghetti Factory   8735 NSC Brent Beninger Alex Taylor   7 7.0
8 505 Gowabunga   7776 NSC Christian Voyer Rob Voyer   8 8.0
9 505 Green With Envy   8645 NSC Marg Hurley Andrew Gesing   RET 12.0

Race 8 - 505 Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 505     8821 Kingston YC Jeff Boyd Danielle Boyd   1 1.0
2 505 Mystery   920 NSC Marie Gendron Ali Meller   2 2.0
3 505 Loose Unit   8696 NSC Debbie Ashby Dave Adams   3 3.0
4 505 Spaghetti Factory   8735 NSC Brent Beninger Alex Taylor   4 4.0
5 505 The Pink Panther   8587 NSC Paul Place Shona Moss-Lovshin   5 5.0
6 505 Green With Envy   8645 NSC Marg Hurley Andrew Gesing   6 6.0
7 505 Red Rocket   005 NSC Evania Lovshin Liam Downes   7 7.0
8 505 Bandersnatch   8410 NSC Clarissa Bush Chris Gillies   8 8.0
9 505 Gowabunga   7776 NSC Christian Voyer Rob Voyer   9 9.0

Race 9 - 505 Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 505 Spaghetti Factory   8735 NSC Brent Beninger Alex Taylor   1 1.0
2 505     8821 Kingston YC Jeff Boyd Danielle Boyd   2 2.0
3 505 Mystery   920 NSC Marie Gendron Ali Meller   3 3.0
4 505 Gowabunga   7776 NSC Christian Voyer Rob Voyer   4 4.0
5 505 Red Rocket   005 NSC Evania Lovshin Liam Downes   5 5.0
6 505 Loose Unit   8696 NSC Debbie Ashby Dave Adams   6 6.0

Race 1 - Albacore Fleet - 09Sep at 1100

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Albacore Skye   7950 NSC Dominic Goodwill Caryn McKee   1 1.0
2 Albacore Iona   8054 NSC Phillip Mueller Dave Isaacs   2 2.0
3 Albacore Albahardcore   7944 NSC Adam Kowalczewski Jennifer Besner   3 3.0
4 Albacore     7957 NSC Evelyn Simpson     4 4.0
5 Albacore La Patate Bleu   8084 NSC Leonore Evans Nick Williams   5 5.0

Race 2 - Albacore Fleet - 09Sep at 1100

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Albacore Skye   7950 NSC Dominic Goodwill Caryn McKee   1 1.0
2 Albacore     7957 NSC Evelyn Simpson     2 2.0
3 Albacore Iona   8054 NSC Phillip Mueller Dave Isaacs   3 3.0
4 Albacore Albahardcore   7944 NSC Adam Kowalczewski Jennifer Besner   4 4.0
5 Albacore La Patate Bleu   8084 NSC Leonore Evans Nick Williams   5 5.0

Race 3 - Albacore Fleet - 09Sep at 1100

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Albacore Skye   7950 NSC Dominic Goodwill Caryn McKee   1 1.0
2 Albacore Iona   8054 NSC Phillip Mueller Dave Isaacs   2 2.0
3 Albacore     7957 NSC Evelyn Simpson     3 3.0
4 Albacore La Patate Bleu   8084 NSC Leonore Evans Nick Williams   4 4.0
5 Albacore Albahardcore   7944 NSC Adam Kowalczewski Jennifer Besner   5 5.0

Race 4 - Albacore Fleet - 09Sep at 1100

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Albacore Skye   7950 NSC Dominic Goodwill Caryn McKee   1 1.0
2 Albacore     7957 NSC Evelyn Simpson     2 2.0
3 Albacore Iona   8054 NSC Phillip Mueller Dave Isaacs   DNS 6.0
3 Albacore Albahardcore   7944 NSC Adam Kowalczewski Jennifer Besner   DNS 6.0
3 Albacore La Patate Bleu   8084 NSC Leonore Evans Nick Williams   DNS 6.0

Race 5 - Albacore Fleet - Sep10 at 10:00

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Albacore Skye   7950 NSC Dominic Goodwill Caryn McKee   1 1.0
2 Albacore Iona   8054 NSC Phillip Mueller Dave Isaacs   2 2.0
3 Albacore La Patate Bleu   8084 NSC Leonore Evans Nick Williams   3 3.0
4 Albacore Albahardcore   7944 NSC Adam Kowalczewski Jennifer Besner   4 4.0

Race 6 - Albacore Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Albacore Iona   8054 NSC Phillip Mueller Dave Isaacs   1 1.0
2 Albacore Skye   7950 NSC Dominic Goodwill Caryn McKee   2 2.0
3 Albacore La Patate Bleu   8084 NSC Leonore Evans Nick Williams   3 3.0
4 Albacore Albahardcore   7944 NSC Adam Kowalczewski Jennifer Besner   4 4.0

Race 7 - Albacore Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Albacore Skye   7950 NSC Dominic Goodwill Caryn McKee   1 1.0
2 Albacore Albahardcore   7944 NSC Adam Kowalczewski Jennifer Besner   3 2.0
3 Albacore La Patate Bleu   8084 NSC Leonore Evans Nick Williams   4 3.0
4 Albacore Iona   8054 NSC Phillip Mueller Dave Isaacs   OCS 6.0

Race 8 - Albacore Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 5, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Albacore Skye   7950 NSC Dominic Goodwill Caryn McKee   1 1.0
2 Albacore Iona   8054 NSC Phillip Mueller Dave Isaacs   2 2.0
3 Albacore Albahardcore   7944 NSC Adam Kowalczewski Jennifer Besner   3 3.0
4 Albacore La Patate Bleu   8084 NSC Leonore Evans Nick Williams   4 4.0

Race 9 - Albacore Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 6, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Albacore Skye   7950 NSC Dominic Goodwill Caryn McKee   1 1.0
2 Albacore Iona   8054 NSC Phillip Mueller Dave Isaacs   2 2.0
3 Albacore La Patate Bleu   8084 NSC Leonore Evans Nick Williams   3 3.0
4 Albacore Albahardcore   7944 NSC Adam Kowalczewski Jennifer Besner   4 4.0

Race 1 - Fireball Fleet - 09Sep at 1100

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fireball Rocket Science   14769 NSC Rune Lausten Ian Maclaren   1 1.0
2 Fireball Pontificate   14768 Pointe Claire YC Bill Strath Dave Munroe   2 2.0
3 Fireball Lipstick   14835 NSC Andrew Carran Tricia Carran   3 3.0

Race 2 - Fireball Fleet - 09Sep at 1100

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fireball Rocket Science   14769 NSC Rune Lausten Ian Maclaren   1 1.0
2 Fireball Pontificate   14768 Pointe Claire YC Bill Strath Dave Munroe   2 2.0
3 Fireball Lipstick   14835 NSC Andrew Carran Tricia Carran   3 3.0

Race 3 - Fireball Fleet - 09Sep at 1100

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fireball Rocket Science   14769 NSC Rune Lausten Ian Maclaren   1 1.0
2 Fireball Lipstick   14835 NSC Andrew Carran Tricia Carran   2 2.0
3 Fireball Pontificate   14768 Pointe Claire YC Bill Strath Dave Munroe   3 3.0

Race 5 - Fireball Fleet - Sep10 at 10:00

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fireball Rocket Science   14769 NSC Rune Lausten Ian Maclaren   1 1.0
2 Fireball Pontificate   14768 Pointe Claire YC Bill Strath Dave Munroe   2 2.0
3 Fireball Lipstick   14835 NSC Andrew Carran Tricia Carran   3 3.0

Race 6 - Fireball Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fireball Lipstick   14835 NSC Andrew Carran Tricia Carran   1 1.0
2 Fireball Rocket Science   14769 NSC Rune Lausten Ian Maclaren   2 2.0
3 Fireball Pontificate   14768 Pointe Claire YC Bill Strath Dave Munroe   3 3.0

Race 7 - Fireball Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fireball Rocket Science   14769 NSC Rune Lausten Ian Maclaren   1 1.0
2 Fireball Pontificate   14768 Pointe Claire YC Bill Strath Dave Munroe   2 2.0
3 Fireball Lipstick   14835 NSC Andrew Carran Tricia Carran   3 3.0

Race 8 - Fireball Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fireball Rocket Science   14769 NSC Rune Lausten Ian Maclaren   1 1.0
2 Fireball Pontificate   14768 Pointe Claire YC Bill Strath Dave Munroe   2 2.0
3 Fireball Lipstick   14835 NSC Andrew Carran Tricia Carran   3 3.0

Race 9 - Fireball Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Fireball Rocket Science   14769 NSC Rune Lausten Ian Maclaren   1 1.0
2 Fireball Lipstick   14835 NSC Andrew Carran Tricia Carran   2 2.0
3 Fireball Pontificate   14768 Pointe Claire YC Bill Strath Dave Munroe   3 3.0

Race 1 - Martin 16 Fleet - 09Sep at 1100

Start: Start 5, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Martin 16     94 NSC Karell Regnier TBD   1 1.0
2 Martin 16     121 NSC Brian Peckover     2 2.0
3 Martin 16     16 NSC Brian Moretton Andrea O'Brien   3 3.0
4 Martin 16     52 NSC Rachid Merzouk     4 4.0

Race 2 - Martin 16 Fleet - 09Sep at 1100

Start: Start 5, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Martin 16     121 NSC Brian Peckover     1 1.0
2 Martin 16     94 NSC Karell Regnier TBD   2 2.0
3 Martin 16     52 NSC Rachid Merzouk     3 3.0
4 Martin 16     16 NSC Brian Moretton Andrea O'Brien   4 4.0

Race 3 - Martin 16 Fleet - 09Sep at 1100

Start: Start 5, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Martin 16     94 NSC Karell Regnier TBD   1 1.0
2 Martin 16     121 NSC Brian Peckover     2 2.0
3 Martin 16     16 NSC Brian Moretton Andrea O'Brien   3 3.0
4 Martin 16     52 NSC Rachid Merzouk     4 4.0

Race 5 - Martin 16 Fleet - Sep10 at 10:00

Start: Start 5, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Martin 16     94 NSC Karell Regnier TBD   1 1.0
2 Martin 16     121 NSC Brian Peckover     2 2.0
3 Martin 16     16 NSC Brian Moretton Andrea O'Brien   3 3.0

Race 6 - Martin 16 Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 5, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Martin 16     121 NSC Brian Peckover     1 1.0
2 Martin 16     94 NSC Karell Regnier TBD   2 2.0
3 Martin 16     16 NSC Brian Moretton Andrea O'Brien   3 3.0

Race 7 - Martin 16 Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 5, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Martin 16     121 NSC Brian Peckover     1 1.0
2 Martin 16     94 NSC Karell Regnier TBD   2 2.0

Race 8 - Martin 16 Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Martin 16     94 NSC Karell Regnier TBD   1 1.0
2 Martin 16     121 NSC Brian Peckover     2 2.0

Race 9 - Martin 16 Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 Martin 16     94 NSC Karell Regnier TBD   1 1.0
2 Martin 16     16 NSC Brian Moretton Andrea O'Brien   2 2.0
3 Martin 16     121 NSC Brian Peckover     3 3.0

Race 1 - Open Cat Fleet - 09Sep at 1100

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 11:54
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Open Cat Cat Racer Hobie 16 112318 NSC John Lunn   1.218 11:54 12:23:47 0:29:47 0:24:27 1.0
2 Open Cat The Nacramancer Nacra 570 Sport Spinnaker 4147 Lac DesChenes SC Tom Wasiak Scott Pegrum 1.048 11:54 12:28:21 0:34:21 0:32:47 2.0
3 Open Cat Habana Nacra F18 2061 NSC Joaquin Fayat Codie Lonsberry 1 11:54 12:27:53 0:33:53 0:33:53 3.0
4 Open Cat   Tornado (Spin) 7 NSC Jacob Livingstone Tiff Lam 0.982 11:54 12:28:08 0:34:08 0:34:46 4.0
5 Open Cat B-yacht itch Tornado Classic 750 NSC Spencer Anderton Quinn 1.055 11:54 12:37:10 0:43:10 0:40:55 5.0

Race 2 - Open Cat Fleet - 09Sep at 1100

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 12:41
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Open Cat Cat Racer Hobie 16 112318 NSC John Lunn   1.218 12:41 13:12:01 0:31:01 0:25:28 1.0
2 Open Cat Will Be Sea'n U F16 Double 735 CVGR Wilby McKnight TBD 1.037 12:41 13:09:41 0:28:41 0:27:40 2.0
3 Open Cat Habana Nacra F18 2061 NSC Joaquin Fayat Codie Lonsberry 1 12:41 13:09:05 0:28:05 0:28:05 3.0
4 Open Cat   Tornado (Spin) 7 NSC Jacob Livingstone Tiff Lam 0.982 12:41 13:11:11 0:30:11 0:30:44 4.0
5 Open Cat The Nacramancer Nacra 570 Sport Spinnaker 4147 Lac DesChenes SC Tom Wasiak Scott Pegrum 1.048 12:41 13:09:35 OCS   8.0
5 Open Cat B-yacht itch Tornado Classic 750 NSC Spencer Anderton Quinn 1.055     OCS   8.0

Race 3 - Open Cat Fleet - 09Sep at 1100

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 13:36
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Open Cat Habana Nacra F18 2061 NSC Joaquin Fayat Codie Lonsberry 1 13:36 14:15:21 0:39:21 0:39:21 1.0
2 Open Cat The Nacramancer Nacra 570 Sport Spinnaker 4147 Lac DesChenes SC Tom Wasiak Scott Pegrum 1.048 13:36 14:17:18 0:41:18 0:39:25 2.0
3 Open Cat   Tornado (Spin) 7 NSC Jacob Livingstone Tiff Lam 0.982 13:36 14:17:42 0:41:42 0:42:28 3.0
4 Open Cat Cat Racer Hobie 16 112318 NSC John Lunn   1.218 13:36 14:33:03 0:57:03 0:46:50 4.0
5 Open Cat B-yacht itch Tornado Classic 750 NSC Spencer Anderton Quinn 1.055 13:36 14:34:54 0:58:54 0:55:50 5.0
6 Open Cat Will Be Sea'n U F16 Double 735 CVGR Wilby McKnight TBD 1.037 13:36 14:35:09 0:59:09 0:57:02 6.0

Race 4 - Open Cat Fleet - 09Sep at 1100

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:39
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Open Cat Habana Nacra F18 2061 NSC Joaquin Fayat Codie Lonsberry 1 14:39 15:09:20 0:30:20 0:30:20 1.0
2 Open Cat   Tornado (Spin) 7 NSC Jacob Livingstone Tiff Lam 0.982 14:39 15:13:50 0:34:50 0:35:28 2.0
3 Open Cat B-yacht itch Tornado Classic 750 NSC Spencer Anderton Quinn 1.055 14:39 15:16:41 0:37:41 0:35:43 3.0
4 Open Cat Cat Racer Hobie 16 112318 NSC John Lunn   1.218 14:39 15:25:25 0:46:25 0:38:07 4.0
5 Open Cat The Nacramancer Nacra 570 Sport Spinnaker 4147 Lac DesChenes SC Tom Wasiak Scott Pegrum 1.048 14:39 15:16:33 OCS   8.0

Race 5 - Open Cat Fleet - Sep10 at 10:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 10:27
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Open Cat Habana Nacra F18 2061 NSC Joaquin Fayat Codie Lonsberry 1 10:27 11:01:22 0:34:22 0:34:22 1.0
2 Open Cat The Nacramancer Nacra 570 Sport Spinnaker 4147 Lac DesChenes SC Tom Wasiak Scott Pegrum 1.048 10:27 11:06:12 0:39:12 0:37:24 2.0
3 Open Cat Cat Racer Hobie 16 112318 NSC John Lunn   1.218 10:27 11:14:19 0:47:19 0:38:51 3.0
4 Open Cat   Tornado (Spin) 7 NSC Jacob Livingstone Tiff Lam 0.982 10:27 11:05:41 0:38:41 0:39:24 4.0
5 Open Cat B-yacht itch Tornado Classic 750 NSC Spencer Anderton Quinn 1.055 10:27 11:09:51 0:42:51 0:40:37 5.0

Race 6 - Open Cat Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 114710
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Open Cat Habana Nacra F18 2061 NSC Joaquin Fayat Codie Lonsberry 1 114710 12:19:15 0:32:05 0:32:05 1.5
1 Open Cat The Nacramancer Nacra 570 Sport Spinnaker 4147 Lac DesChenes SC Tom Wasiak Scott Pegrum 1.048 114710 12:20:47 0:33:37 0:32:05 1.5
3 Open Cat Cat Racer Hobie 16 112318 NSC John Lunn   1.218 114710 12:33:49 0:46:39 0:38:18 3.0
4 Open Cat   Tornado (Spin) 7 NSC Jacob Livingstone Tiff Lam 0.982 114710 12:25:07 0:37:57 0:38:39 4.0
5 Open Cat B-yacht itch Tornado Classic 750 NSC Spencer Anderton Quinn 1.055 114710 12:33:27 0:46:17 0:43:52 5.0

Race 7 - Open Cat Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 1241
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Open Cat Habana Nacra F18 2061 NSC Joaquin Fayat Codie Lonsberry 1 1241 13:12:13 0:31:13 0:31:13 1.0
2 Open Cat The Nacramancer Nacra 570 Sport Spinnaker 4147 Lac DesChenes SC Tom Wasiak Scott Pegrum 1.048 1241 13:16:29 0:35:29 0:33:51 2.0
3 Open Cat   Tornado (Spin) 7 NSC Jacob Livingstone Tiff Lam 0.982 1241 13:16:08 0:35:08 0:35:47 3.0
4 Open Cat B-yacht itch Tornado Classic 750 NSC Spencer Anderton Quinn 1.055 1241 13:20:07 0:39:07 0:37:05 4.0
5 Open Cat Cat Racer Hobie 16 112318 NSC John Lunn   1.218     DNF   8.0

Race 8 - Open Cat Fleet - 10Sep at 1000

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 1346
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Open Cat Habana Nacra F18 2061 NSC Joaquin Fayat Codie Lonsberry 1 1346 14:15:10 0:29:10 0:29:10 1.0
2 Open Cat The Nacramancer Nacra 570 Sport Spinnaker 4147 Lac DesChenes SC Tom Wasiak Scott Pegrum 1.048 1346 14:23:39 0:37:39 0:35:56 2.0
3 Open Cat Cat Racer Hobie 16 112318 NSC John Lunn   1.218 1346 14:36:25 0:50:25 0:41:24 3.0
4 Open Cat   Tornado (Spin) 7 NSC Jacob Livingstone Tiff Lam 0.982 1346 14:28:43 0:42:43 0:43:30 4.0
5 Open Cat B-yacht itch Tornado Classic 750 NSC Spencer Anderton Quinn 1.055 1346 14:41:30 0:55:30 0:52:36 5.0

https://nsc.ca/web2/

https://nsc.ca/web2/fanfare/

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com