event burgee venue burgee

NSC/BYC Women's Series 1, 2015

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 20:00 on July 13, 2015

Contents

1 Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Race 1
May 25
Race 2
June 1
Race 3
June 8
Race 4
June 15
Race 5
June 22
Race 6
June 29
Race 7
July 6
Race 8
July 13
Total Net
1st Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 1   (11.00 DNC) 0.75 0.75 0.75 (2.00) 2.00 0.75 0.75 18.75 5.75
2nd Raised J J-22 789 Michelle Cimon NSC 170 1   0.75 (2.00) (11.00 DNC) 2.00 0.75 0.75 2.00 2.00 21.25 8.25
3rd J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 1   2.00 (6.00 DNS) (4.00) 3.00 3.00 3.00 3.00 3.00 27.00 17.00
4th Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 188 1   3.00 6.00 DNS 3.00 (9.00) 5.00 (11.00 DNC) 5.00 4.50 46.50 26.50
5th Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 218 1   (11.00 DNC) (11.00 DNC) 2.00 5.00 4.00 6.00 8.00 8.00 55.00 33.00
6th Zephyr Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 1   (11.00 DNC) (11.00 DNC) 5.00 4.00 7.00 8.00 7.00 4.50 57.50 35.50
7th Theodore Shark 739 Kim MacDonald NSC 222 1   (11.00 DNC) (11.00 DNC) 6.00 6.00 6.00 5.00 6.00 7.00 58.00 36.00
8th Broken Arrow C&C 27-3 24238 Doris Parolin NSC 188 1   (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 7.00 8.00 4.00 4.00 11.00 DNC 67.00 45.00
9th Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 1   (11.00 DNC) 3.00 (11.00 DNC) 11.00 DNC 9.00 7.00 10.00 DNF 6.00 68.00 46.00
10th No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 220 1   (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 8.00 10.00 9.00 11.00 DNC 9.00 80.00 58.00

2 Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Race 1
May 25
Race 2
June 1
Race 3
June 8
Race 4
June 15
Race 5
June 22
Race 6
June 29
Race 7
July 6
Race 8
July 13
Total Net
1st Phoenix Tanzer 26 460 Liliane Mabson BYC 216 2   0.75 2.00 (4.00) 0.75 3.00 2.00 3.00 (5.00) 20.50 11.50
2nd NSC Beagle Tanzer 22 1681 Trottier, Marg NSC 220 2   (16.00 DNC) 0.75 3.00 5.00 4.00 (6.00) 2.00 3.00 39.75 17.75
3rd Kokopelli C&C 27-3 54126 Alexis Foy Parsons BYC 210 2   (16.00 DNC) 5.00 (6.00) 3.00 5.00 0.75 4.00 4.00 43.75 21.75
4th Firefly C&C 27-3 691 Sarah Kennel BYC 188 2   (16.00 DNC) (16.00 DNC) 9.00 2.00 7.00 3.00 0.75 0.75 54.50 22.50
5th Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 2   5.00 (16.00 DNC) 2.00 (8.00) 0.75 7.00 7.00 7.00 52.75 28.75
6th Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 242 2   (16.00 DNC) (16.00 DNC) 16.00 DNC 4.00 2.00 4.00 5.00 2.00 65.00 33.00
7th Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 2   6.00 6.00 7.00 (9.00) (9.00) 5.00 6.00 6.00 54.00 36.00
8th Interlude C&C 27-3 54129   BYC 188 2   (16.00 DNC) 3.00 5.00 (10.00) 10.00 9.00 8.00 8.00 69.00 43.00
9th Xantippe Jeanneau Fantasia 26188 Laura Beales NSC 243 2   (16.00 DNC) (16.00 DNC) 0.75 7.00 6.00 16.00 DNC 9.00 10.00 80.75 48.75
10th Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 186 2   (16.00 DNC) 4.00 8.00 (12.00) 8.00 8.00 10.00 11.00 77.00 49.00
11th Rainbow Niagara 26 OB 111 Krista Kiifner BYC 182 2   4.00 7.00 10.00 6.00 (16.00 DNC) (16.00 DNC) 16.00 DNC 9.00 84.00 52.00
12th Skidbladnir Kirby 25 159 Gerry Davies BYC 168 2   2.00 8.00 (16.00 DNC) (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNC 106.00 74.00
13th Penny Mirage 25 196 Sophie Veilleux NSC 242 2   3.00 9.00 (16.00 DNC) (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNC 108.00 76.00
14th Expedition Sabre 32 4   CVGR 189 2   (16.00 DNC) (16.00 DNC) 16.00 DNC 11.00 11.00 16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNC 118.00 86.00
15th Carina II Niagara 35 222       2   (16.00 DNC) (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNC 12.00 124.00 92.00

Race 1 - 1 Fleet - May 25 at 18::15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00, Wind dir: SE, Ave wind: 8 KTS
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J-22 789 Michelle Cimon NSC 170 1   18:20:00 19:13:58 0:53:58 0:53:30 0:00:00 170 0.75
2 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 1   18:20:00 19:15:35 0:55:35 0:55:53 0:02:22 187.118 2.00
3 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 188 1   18:20:00 19:19:25 0:59:25 0:57:06 0:03:45 227.708 3.00
4 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 1       DNC       11.00
4 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 218 1       DNC       11.00
4 Zephyr Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 1       DNC       11.00
4 Theodore Shark 739 Kim MacDonald NSC 222 1       DNC       11.00
4 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Doris Parolin NSC 188 1       DNC       11.00
4 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 1       DNC       11.00
4 No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 220 1       DNC       11.00

Race 2 - 1 Fleet - June 1 at 1815

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 1   18:20:00 19:12:10 0:52:10 0:52:04 0:00:00 166 0.75
2 Raised J J-22 789 Michelle Cimon NSC 170 1   18:20:00 19:15:32 0:55:32 0:55:03 0:03:00 202.62 2.00
3 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 1   18:20:00 19:30:01 1:10:01 1:01:38 0:10:52 360.159 3.00
4 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 1       DNS       6.00
4 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 188 1       DNS       6.00
6 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 218 1       DNC       11.00
6 Zephyr Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 1       DNC       11.00
6 Theodore Shark 739 Kim MacDonald NSC 222 1       DNC       11.00
6 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Doris Parolin NSC 188 1       DNC       11.00
6 No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 220 1       DNC       11.00

Race 3 - 1 Fleet - June 8 at 1815

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00, Wind dir: W, Ave wind: 9 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 1   18:20:00 19:14:35 0:54:35 0:54:29 0:00:00 166 0.75
2 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 218 1   18:20:00 19:24:25 1:04:25 0:58:54 0:04:50 268.224 2.00
3 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 188 1   18:20:00 19:21:46 1:01:46 0:59:21 0:05:04 240.676 3.00
4 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 1   18:20:00 19:20:25 1:00:25 1:00:44 0:06:13 226.641 4.00
5 Zephyr Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 1   18:20:00 19:27:29 1:07:29 1:01:31 0:07:42 300.104 5.00
6 Theodore Shark 739 Kim MacDonald NSC 222 1   18:20:00 19:31:04 1:11:04 1:04:34 0:11:06 337.355 6.00
7 Raised J J-22 789 Michelle Cimon NSC 170 1       DNC       11.00
7 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Doris Parolin NSC 188 1       DNC       11.00
7 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 1       DNC       11.00
7 No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 220 1       DNC       11.00

Race 4 - 1 Fleet - June 15 at 1815

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:51:00, Wind dir: SE, Ave wind: 5
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 1   18:51:00 19:35:46 0:44:46 0:44:41 0:00:00 166 0.75
2 Raised J J-22 789 Michelle Cimon NSC 170 1   18:51:00 19:36:08 0:45:08 0:44:44 0:00:03 170.648 2.00
3 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 1   18:51:00 19:37:28 0:46:28 0:46:43 0:02:01 187.548 3.00
4 Zephyr Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 1   18:51:00 19:45:57 0:54:57 0:50:05 0:05:55 295.077 4.00
5 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 218 1   18:51:00 19:45:56 0:54:56 0:50:14 0:06:04 294.866 5.00
6 Theodore Shark 739 Kim MacDonald NSC 222 1   18:51:00 19:47:14 0:56:14 0:51:06 0:07:03 311.343 6.00
7 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Doris Parolin NSC 188 1   18:51:00 19:44:15 0:53:15 0:51:10 0:06:45 273.529 7.00
8 No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 220 1   18:56:00 19:52:43 0:56:43 0:51:42 0:07:41 317.47 8.00
9 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 188 1   18:51:00 19:46:23 0:55:23 0:53:13 0:08:53 300.569 9.00
10 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 1       DNC       11.00

Race 5 - 1 Fleet - June 22 at 1815

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00, Wind dir: SW, Ave wind: 10 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J-22 789 Michelle Cimon NSC 170 1   18:20:00 19:11:18 0:51:18 0:50:51 0:00:00 170 0.75
2 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 1   18:20:00 19:12:36 0:52:36 0:52:30 0:01:40 184.481 2.00
3 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 1   18:20:00 19:14:25 0:54:25 0:54:42 0:03:50 204.717 3.00
4 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 218 1   18:20:00 19:21:30 1:01:30 0:56:14 0:05:53 283.618 4.00
5 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 188 1   18:20:00 19:19:14 0:59:14 0:56:55 0:06:19 258.369 5.00
6 Theodore Shark 739 Kim MacDonald NSC 222 1   18:20:00 19:23:33 1:03:33 0:57:44 0:07:35 306.453 6.00
7 Zephyr Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 1   18:20:00 19:24:31 1:04:31 0:58:48 0:08:44 317.221 7.00
8 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Doris Parolin NSC 188 1   18:20:00 19:22:33 1:02:33 1:00:07 0:09:38 295.314 8.00
9 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 1   18:20:00 19:31:26 1:11:26 1:02:53 0:13:40 394.265 9.00
10 No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 220 1   18:20:00 19:31:05 1:11:05 1:04:48 0:15:18 390.367 10.00

Race 6 - 1 Fleet - June 29 at 1815

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00, Wind dir: WSW, Ave wind: 4 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J-22 789 Michelle Cimon NSC 170 1   18:20:00 19:09:09 0:49:09 0:48:43 0:00:00 170 0.75
2 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 1   18:20:00 19:10:38 0:50:38 0:50:33 0:01:50 187.246 2.00
3 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 1   18:20:00 19:12:36 0:52:36 0:52:53 0:04:08 210.111 3.00
4 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Doris Parolin NSC 188 1   18:20:00 19:18:23 0:58:23 0:56:06 0:07:41 277.349 4.00
5 Theodore Shark 739 Kim MacDonald NSC 222 1   18:20:00 19:21:57 1:01:57 0:56:17 0:08:20 318.816 5.00
6 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 218 1   18:20:00 19:21:40 1:01:40 0:56:23 0:08:23 315.522 6.00
7 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 1   18:20:00 19:25:09 1:05:09 0:57:21 0:09:48 356.02 7.00
8 Zephyr Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 1   18:20:00 19:25:42 1:05:42 0:59:53 0:12:15 362.415 8.00
9 No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 220 1   18:20:00 19:30:15 1:10:15 1:04:02 0:16:48 415.314 9.00
10 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 188 1       DNC       11.00

Race 7 - 1 Fleet - July 6 at 1815

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00, Wind dir: S, Ave wind: 6 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 1   18:20:00 19:31:55 1:11:55 1:11:47 0:00:00 166 0.75
2 Raised J J-22 789 Michelle Cimon NSC 170 1   18:20:00 19:33:32 1:13:32 1:12:53 0:01:07 178.756 2.00
3 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 1   18:20:00 19:33:45 1:13:45 1:14:09 0:02:20 180.465 3.00
4 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Doris Parolin NSC 188 1   18:20:00 19:42:03 1:22:03 1:18:51 0:07:21 245.953 4.00
5 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 188 1   18:20:00 19:42:44 1:22:44 1:19:30 0:08:02 251.345 5.00
6 Theodore Shark 739 Kim MacDonald NSC 222 1   18:20:00 19:53:42 1:33:42 1:25:08 0:14:41 337.873 6.00
7 Zephyr Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 1   18:20:00 19:56:22 1:36:22 1:27:50 0:17:36 358.913 7.00
8 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 218 1   18:20:00 20:06:39 1:46:39 1:37:31 0:28:09 440.05 8.00
9 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 1       DNF       10.00
10 No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 220 1       DNC       11.00

Race 8 - 1 Fleet - July 13 at 1815

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00, Wind dir: S, Ave wind: 7 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 1   18:20:00 19:13:20 0:53:20 0:53:14 0:00:00 166 0.75
2 Raised J J-22 789 Michelle Cimon NSC 170 1   18:20:00 19:14:42 0:54:42 0:54:13 0:00:59 180.54 2.00
3 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 1   18:20:00 19:15:58 0:55:58 0:56:16 0:03:01 194.017 3.00
4 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 188 1   18:20:00 19:18:56 0:58:56 0:56:38 0:03:32 225.58 4.50
4 Zephyr Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 1   18:20:00 19:22:08 1:02:08 0:56:38 0:03:43 259.626 4.50
6 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 1   18:20:00 19:25:28 1:05:28 0:57:38 0:04:59 295.091 6.00
7 Theodore Shark 739 Kim MacDonald NSC 222 1   18:20:00 19:28:11 1:08:11 1:01:57 0:09:35 323.994 7.00
8 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 218 1   18:20:00 19:30:33 1:10:33 1:04:31 0:12:20 349.174 8.00
9 No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 220 1   18:20:00 19:31:25 1:11:25 1:05:06 0:13:00 358.395 9.00
10 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Doris Parolin NSC 188 1       DNC       11.00

Race 1 - 2 Fleet - May 25 at 18::15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00, Wind dir: SE, Ave wind: 8 KTS
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Phoenix Tanzer 26 460 Liliane Mabson BYC 216 2   18:25:00 19:26:08 1:01:08 0:56:05 0:00:00 216 0.75
2 Skidbladnir Kirby 25 159 Gerry Davies BYC 168 2   18:25:00 19:27:01 1:02:01 1:01:41 0:05:38 224.921 2.00
3 Penny Mirage 25 196 Sophie Veilleux NSC 242 2   18:25:00 19:37:18 1:12:18 1:03:39 0:08:36 328.78 3.00
4 Rainbow Niagara 26 OB 111 Krista Kiifner BYC 182 2   18:25:00 19:31:37 1:06:37 1:04:41 0:08:51 271.38 4.00
5 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 2   18:25:00 19:38:45 1:13:45 1:05:32 0:10:38 343.425 5.00
6 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 2   18:25:00 19:38:18 1:13:18 1:06:42 0:11:40 338.88 6.00
7 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Trottier, Marg NSC 220 2       DNC       16.00
7 Kokopelli C&C 27-3 54126 Alexis Foy Parsons BYC 210 2       DNC       16.00
7 Firefly C&C 27-3 691 Sarah Kennel BYC 188 2       DNC       16.00
7 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 242 2       DNC       16.00
7 Interlude C&C 27-3 54129   BYC 188 2       DNC       16.00
7 Xantippe Jeanneau Fantasia 26188 Laura Beales NSC 243 2       DNC       16.00
7 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 186 2       DNC       16.00
7 Expedition Sabre 32 4   CVGR 189 2       DNC       16.00
7 Carina II Niagara 35 222       2       DNC       16.00

Race 2 - 2 Fleet - June 1 at 1815

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Trottier, Marg NSC 220 2   18:25:00 19:30:00 1:05:00 0:59:15 0:00:00 220 0.75
2 Phoenix Tanzer 26 460 Liliane Mabson BYC 216 2   18:25:00 19:31:53 1:06:53 1:01:22 0:02:18 238.006 2.00
3 Interlude C&C 27-3 54129   BYC 188 2   18:25:00 19:29:30 1:04:30 1:01:59 0:02:51 215.22 3.00
4 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 186 2   18:25:00 19:29:34 1:04:34 1:02:16 0:03:07 215.857 4.00
5 Kokopelli C&C 27-3 54126 Alexis Foy Parsons BYC 210 2   18:25:00 19:32:24 1:07:24 1:02:26 0:03:27 242.945 5.00
6 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 2   18:25:00 19:35:57 1:10:57 1:04:34 0:05:51 276.885 6.00
7 Rainbow Niagara 26 OB 111 Krista Kiifner BYC 182 2   18:25:00 19:33:12 1:08:12 1:06:13 0:07:10 250.594 7.00
8 Skidbladnir Kirby 25 159 Gerry Davies BYC 168 2   18:25:00 19:32:47 1:07:47 1:07:26 0:08:13 246.61 8.00
9 Penny Mirage 25 196 Sophie Veilleux NSC 242 2   18:25:00 19:47:59 1:22:59 1:13:03 0:15:41 391.929 9.00
10 Firefly C&C 27-3 691 Sarah Kennel BYC 188 2       DNC       16.00
10 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 2   18:25:00   DNC       16.00
10 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 242 2       DNC       16.00
10 Xantippe Jeanneau Fantasia 26188 Laura Beales NSC 243 2       DNC       16.00
10 Expedition Sabre 32 4   CVGR 189 2       DNC       16.00
10 Carina II Niagara 35 222       2       DNC       16.00

Race 3 - 2 Fleet - June 8 at 1815

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00, Wind dir: W, Ave wind: 9 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Xantippe Jeanneau Fantasia 26188 Laura Beales NSC 243 2   18:25:00 19:33:39 1:08:39 1:00:20 0:00:00 243 0.75
2 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 2   18:25:00 19:33:42 1:08:42 1:01:03 0:00:48 243.469 2.00
3 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Trottier, Marg NSC 220 2   18:25:00 19:32:11 1:07:11 1:01:14 0:00:59 229.232 3.00
4 Phoenix Tanzer 26 460 Liliane Mabson BYC 216 2   18:25:00 19:31:49 1:06:49 1:01:18 0:01:03 225.79 4.00
5 Interlude C&C 27-3 54129   BYC 188 2   18:25:00 19:31:14 1:06:14 1:03:39 0:03:27 220.314 5.00
6 Kokopelli C&C 27-3 54126 Alexis Foy Parsons BYC 210 2   18:25:00 19:35:53 1:10:53 1:05:40 0:05:45 263.965 6.00
7 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 2   18:25:00 19:37:36 1:12:36 1:06:04 0:06:18 280.079 7.00
8 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 186 2   18:25:00 19:33:33 1:08:33 1:06:06 0:05:58 242.061 8.00
9 Firefly C&C 27-3 691 Sarah Kennel BYC 188 2   18:25:00 19:33:52 1:08:52 1:06:11 0:06:05 245.034 9.00
10 Rainbow Niagara 26 OB 111 Krista Kiifner BYC 182 2   18:25:00 19:36:09 1:11:09 1:09:05 0:09:00 266.468 10.00
11 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 242 2       DNC       16.00
11 Skidbladnir Kirby 25 159 Gerry Davies BYC 168 2       DNC       16.00
11 Penny Mirage 25 196 Sophie Veilleux NSC 242 2       DNC       16.00
11 Expedition Sabre 32 4   CVGR 189 2       DNC       16.00
11 Carina II Niagara 35 222       2       DNC       16.00

Race 4 - 2 Fleet - June 15 at 1815

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:56:00, Wind dir: SE, Ave wind: 5 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Phoenix Tanzer 26 460 Liliane Mabson BYC 216 2   18:56:00 19:47:55 0:51:55 0:47:38 0:00:00 216 0.75
2 Firefly C&C 27-3 691 Sarah Kennel BYC 188 2   18:56:00 19:45:39 0:49:39 0:47:43 0:00:05 189.043 2.00
3 Kokopelli C&C 27-3 54126 Alexis Foy Parsons BYC 210 2   18:56:00 19:47:58 0:51:58 0:48:09 0:00:33 216.595 3.00
4 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 242 2   18:56:00 19:52:48 0:56:48 0:50:00 0:02:42 274.076 4.00
5 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Trottier, Marg NSC 220 2   18:56:00 19:51:04 0:55:04 0:50:12 0:02:49 253.462 5.00
6 Rainbow Niagara 26 OB 111 Krista Kiifner BYC 182 2   18:56:00 19:49:12 0:53:12 0:51:39 0:04:09 231.262 6.00
7 Xantippe Jeanneau Fantasia 26188 Laura Beales NSC 243 2   18:56:00 19:58:20 1:02:20 0:54:47 0:08:09 339.883 7.00
8 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 2   18:56:00 19:57:55 1:01:55 0:55:01 0:08:19 334.927 8.00
9 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 2   18:56:00 19:57:15 1:01:15 0:55:44 0:08:55 326.999 9.00
10 Interlude C&C 27-3 54129   BYC 188 2   18:56:00 19:56:04 1:00:04 0:57:43 0:10:30 312.926 10.00
11 Expedition Sabre 32 4   CVGR 189 2   18:56:00 19:57:03 1:01:03 0:58:34 0:11:24 324.62 11.00
12 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 186 2   18:56:00 20:05:27 1:09:27 1:06:58 0:20:03 424.519 12.00
13 Skidbladnir Kirby 25 159 Gerry Davies BYC 168 2       DNC       16.00
13 Penny Mirage 25 196 Sophie Veilleux NSC 242 2       DNC       16.00
13 Carina II Niagara 35 222       2       DNC       16.00

Race 5 - 2 Fleet - June 22 at 1815

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00, Wind dir: SW, Ave wind: 10 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 2   18:25:00 19:25:53 1:00:53 0:54:06 0:00:00 236 0.75
2 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 242 2   18:25:00 19:28:53 1:03:53 0:56:14 0:02:26 267.409 2.00
3 Phoenix Tanzer 26 460 Liliane Mabson BYC 216 2   18:25:00 19:27:40 1:02:40 0:57:29 0:03:42 254.671 3.00
4 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Trottier, Marg NSC 220 2   18:25:00 19:28:26 1:03:26 0:57:49 0:04:05 262.698 4.00
5 Kokopelli C&C 27-3 54126 Alexis Foy Parsons BYC 210 2   18:25:00 19:28:44 1:03:44 0:59:03 0:05:20 265.839 5.00
6 Xantippe Jeanneau Fantasia 26188 Laura Beales NSC 243 2   18:25:00 19:32:41 1:07:41 0:59:29 0:06:08 307.194 6.00
7 Firefly C&C 27-3 691 Sarah Kennel BYC 188 2   18:25:00 19:27:38 1:02:38 1:00:11 0:06:20 254.322 7.00
8 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 186 2   18:25:00 19:30:54 1:05:54 1:03:33 0:09:48 288.523 8.00
9 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 2   18:25:00 19:35:27 1:10:27 1:04:07 0:11:00 336.16 9.00
10 Interlude C&C 27-3 54129   BYC 188 2   18:25:00 19:40:54 1:15:54 1:12:56 0:19:36 393.22 10.00
11 Expedition Sabre 32 4   CVGR 189 2   18:25:00 19:44:26 1:19:26 1:16:12 0:23:02 430.213 11.00
12 Rainbow Niagara 26 OB 111 Krista Kiifner BYC 182 2       DNC       16.00
12 Skidbladnir Kirby 25 159 Gerry Davies BYC 168 2       DNC       16.00
12 Penny Mirage 25 196 Sophie Veilleux NSC 242 2       DNC       16.00
12 Carina II Niagara 35 222       2       DNC       16.00

Race 6 - 2 Fleet - June 29 at 1815

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00, Wind dir: WSW, Ave wind: 4 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Kokopelli C&C 27-3 54126 Alexis Foy Parsons BYC 210 2   18:25:00 19:23:21 0:58:21 0:54:03 0:00:00 210 0.75
2 Phoenix Tanzer 26 460 Liliane Mabson BYC 216 2   18:25:00 19:24:30 0:59:30 0:54:35 0:00:35 222.05 2.00
3 Firefly C&C 27-3 691 Sarah Kennel BYC 188 2   18:25:00 19:25:10 1:00:10 0:57:49 0:03:55 229.036 3.00
4 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 242 2   18:25:00 19:32:30 1:07:30 0:59:25 0:06:06 305.88 4.00
5 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 2   18:25:00 19:31:08 1:06:08 1:00:11 0:06:44 291.559 5.00
6 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Trottier, Marg NSC 220 2   18:25:00 19:31:28 1:06:28 1:00:35 0:07:10 295.052 6.00
7 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 2   18:25:00 19:34:56 1:09:56 1:02:09 0:09:06 331.378 7.00
8 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 186 2   18:25:00 19:32:53 1:07:53 1:05:27 0:11:49 309.897 8.00
9 Interlude C&C 27-3 54129   BYC 188 2   18:25:00 19:35:55 1:10:55 1:08:09 0:14:40 341.682 9.00
10 Xantippe Jeanneau Fantasia 26188 Laura Beales NSC 243 2       DNC       16.00
10 Rainbow Niagara 26 OB 111 Krista Kiifner BYC 182 2       DNC       16.00
10 Skidbladnir Kirby 25 159 Gerry Davies BYC 168 2       DNC       16.00
10 Penny Mirage 25 196 Sophie Veilleux NSC 242 2       DNC       16.00
10 Expedition Sabre 32 4   CVGR 189 2       DNC       16.00
10 Carina II Niagara 35 222       2       DNC       16.00

Race 7 - 2 Fleet - July 6 at 1815

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00, Wind dir: S, Ave wind: 6 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Firefly C&C 27-3 691 Sarah Kennel BYC 188 2   18:25:00 19:52:50 1:27:50 1:24:24 0:00:00 188 0.75
2 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Trottier, Marg NSC 220 2   18:25:00 19:59:39 1:34:39 1:26:16 0:02:03 233.745 2.00
3 Phoenix Tanzer 26 460 Liliane Mabson BYC 216 2   18:25:00 20:01:18 1:36:18 1:28:21 0:04:18 244.818 3.00
4 Kokopelli C&C 27-3 54126 Alexis Foy Parsons BYC 210 2   18:25:00 20:01:00 1:36:00 1:28:56 0:04:53 242.805 4.00
5 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 242 2   18:25:00 20:10:54 1:45:54 1:33:14 0:10:01 309.242 5.00
6 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 2   18:25:00 20:12:37 1:47:37 1:37:56 0:14:52 320.762 6.00
7 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 2   18:25:00 20:19:31 1:54:31 1:41:46 0:19:32 367.066 7.00
8 Interlude C&C 27-3 54129   BYC 188 2   18:25:00 20:14:41 1:49:41 1:45:24 0:21:51 334.631 8.00
9 Xantippe Jeanneau Fantasia 26188 Laura Beales NSC 243 2   18:25:00 20:28:04 2:03:04 1:48:10 0:27:02 424.443 9.00
10 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 186 2   18:25:00 20:17:59 1:52:59 1:48:57 0:25:27 356.776 10.00
11 Rainbow Niagara 26 OB 111 Krista Kiifner BYC 182 2       DNC       16.00
11 Skidbladnir Kirby 25 159 Gerry Davies BYC 168 2       DNC       16.00
11 Penny Mirage 25 196 Sophie Veilleux NSC 242 2       DNC       16.00
11 Expedition Sabre 32 4   CVGR 189 2       DNC       16.00
11 Carina II Niagara 35 222       2       DNC       16.00

Race 8 - 2 Fleet - July 13 at 1815

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00, Wind dir: S, Ave wind: 7 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Firefly C&C 27-3 691 Sarah Kennel BYC 188 2   18:25:00 19:28:50 1:03:50 1:01:21 0:00:00 188 0.75
2 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 242 2   18:25:00 19:38:47 1:13:47 1:04:57 0:04:06 279.877 2.00
3 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Trottier, Marg NSC 220 2   18:25:00 19:37:06 1:12:06 1:05:43 0:04:48 264.334 3.00
4 Kokopelli C&C 27-3 54126 Alexis Foy Parsons BYC 210 2   18:25:00 19:36:14 1:11:14 1:05:59 0:05:01 256.331 4.00
5 Phoenix Tanzer 26 460 Liliane Mabson BYC 216 2   18:25:00 19:37:41 1:12:41 1:06:41 0:05:49 269.72 5.00
6 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 2   18:25:00 19:41:37 1:16:37 1:09:43 0:09:13 306.04 6.00
7 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 2   18:25:00 19:44:10 1:19:10 1:10:21 0:10:08 329.587 7.00
8 Interlude C&C 27-3 54129   BYC 188 2   18:25:00 19:38:15 1:13:15 1:10:24 0:09:25 274.953 8.00
9 Rainbow Niagara 26 OB 111 Krista Kiifner BYC 182 2   18:25:00 19:42:35 1:17:35 1:15:19 0:14:24 314.966 9.00
10 Xantippe Jeanneau Fantasia 26188 Laura Beales NSC 243 2   18:25:00 19:54:50 1:29:50 1:18:58 0:20:03 428.082 10.00
11 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 186 2   18:25:00 19:48:33 1:23:33 1:20:34 0:19:56 370.062 11.00
12 Carina II Niagara 35 222       2   18:25:00 19:47:51 1:22:51 1:56:54 0:39:23 363.598 12.00
13 Skidbladnir Kirby 25 159 Gerry Davies BYC 168 2       DNC       16.00
13 Penny Mirage 25 196 Sophie Veilleux NSC 242 2       DNC       16.00
13 Expedition Sabre 32 4   CVGR 189 2       DNC       16.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 10
DNSCame to the start area but did not start 6

www.nsc.ca
scoring@nsc.ca

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com