event burgee venue burgee

NSC/BYC Women's Series 2, 2015

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 19:02 on September 21, 2015

Contents

1 Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Race 1
July 20
Race 2
July 27
Race 3
Aug 10
Race 4
Aug 17
Race 5
Aug 24
Race 6
Aug 31
Race 7
Sept 14
Race 8
Sept 21
Total Net
1st Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 1   0.75 0.75 0.75 0.75 (2.00) (3.00) 2.00 0.75 10.75 5.75
2nd Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 188 1   (4.00) 2.00 3.00 2.00 3.00 (4.00) 4.00 3.00 25.00 17.00
3rd Raised J J-22 789 Michelle Cimon NSC 170 1   (11.00 DNC) (11.00 DNC) 2.00 11.00 DNC 0.75 0.75 0.75 2.00 39.25 17.25
4th J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 1   2.00 3.00 (9.00) (9.00 OCS) 4.00 2.00 3.00 5.00 37.00 19.00
5th No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 220 1   3.00 4.00 8.00 5.00 (11.00 DNC) 7.00 5.00 (9.00) 52.00 32.00
6th Broken Arrow C&C 27-3 24238 Doris Parolin NSC 188 1   (11.00 DNC) 5.00 (11.00 DNC) 6.00 5.00 6.00 6.00 4.00 54.00 32.00
7th Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 218 1   5.00 6.00 4.00 (9.00 RAF) 6.00 5.00 (8.00) 6.00 49.00 32.00
8th Zephyr Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 1   8.00 DNF 9.00 5.00 3.00 7.00 9.00 (11.00 DNC) (11.00 DNC) 63.00 41.00
9th Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 1   (11.00 DNC) 7.00 7.00 4.00 8.00 8.00 (10.00 DNS) 7.00 62.00 41.00
10th Theodore Shark 739 Kim MacDonald NSC 222 1   6.00 8.00 6.00 (11.00 DNC) 9.00 (10.00) 7.00 8.00 65.00 44.00

2 Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Race 1
July 20
Race 2
July 27
Race 3
Aug 10
Race 4
Aug 17
Race 5
Aug 24
Race 6
Aug 31
Race 7
Sept 14
Race 8
Sept 21
Total Net
1st Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 2   0.75 2.00 3.00 0.75 0.75 0.75 (5.00) (7.00) 20.00 8.00
2nd Kokopelli C&C 27-3 54126 Alexis Foy Parsons BYC 210 2   (7.00) 0.75 2.00 2.00 (3.00) 2.00 0.75 2.00 19.50 9.50
3rd Firefly C&C 27-3 691 Sarah Kennel BYC 188 2   3.00 (6.00) 4.00 (6.00) 2.00 6.00 2.00 4.00 33.00 21.00
4th NSC Beagle Tanzer 22 1681 Trottier, Marg NSC 220 2   (15.00 DNF) 5.00 0.75 3.00 (7.00) 3.00 4.00 6.00 43.75 21.75
5th Phoenix Tanzer 26 460 Liliane Mabson BYC 216 2   4.00 4.00 (5.00) 4.00 (5.00) 5.00 3.00 3.00 33.00 23.00
6th Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 242 2   2.00 3.00 (15.00 DNC) 12.00 DNF 4.00 4.00 (15.00 DNC) 0.75 55.75 25.75
7th Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 2   5.00 (10.00) 6.00 5.00 6.00 (10.00) 9.00 5.00 56.00 36.00
8th Rainbow Niagara 26 OB 111 Krista Kiiffner BYC 201 2   10.00 7.00 7.00 (12.00 DNF) (15.00 DNC) 7.00 6.00 8.00 72.00 45.00
9th Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 2   6.00 (13.00 DNF) 8.00 8.00 (15.00 DNC) 8.00 7.00 9.00 74.00 46.00
10th Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 186 2   8.00 8.00 (10.00) 9.00 8.00 (11.00) 8.00 10.00 72.00 51.00
11th Xantippe Jeanneau Fantasia 26188 Laura Beales NSC 243 2   (15.00 DNS) (15.00 DNC) 9.00 7.00 9.00 15.00 DNC 10.00 13.00 DNF 93.00 63.00
12th Carina II Niagara 35 222 Sophie Veilleux BYC 190 2   11.00 9.00 (15.00 DNC) (15.00 DNC) 10.00 9.00 15.00 DNC 11.00 95.00 65.00
13th Expedition Sabre 32 4   CVGR 189 2   9.00 (15.00 DNC) 12.00 DNF (15.00 DNC) 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 111.00 81.00
14th Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 2 1 (15.00 DNS) 11.00 (15.00 DNC) 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 116.00 86.00

Race 1 - 1 Fleet - July 20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20, Wind dir: S, Ave wind: 14 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 1   18:20 19:12:22 0:52:22 0:52:16 0:00:00 166 0.75
2 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 1   18:20 19:14:53 0:54:53 0:55:11 0:02:53 193.27 2.00
3 No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 220 1   18:20 19:23:50 1:03:50 0:58:11 0:06:29 290.25 3.00
4 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 188 1   18:20 19:21:24 1:01:24 0:59:00 0:07:00 263.883 4.00
5 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 218 1   18:20 19:24:34 1:04:34 0:59:03 0:07:24 298.196 5.00
6 Theodore Shark 739 Kim MacDonald NSC 222 1   18:20 19:28:04 1:08:04 1:01:51 0:10:32 336.121 6.00
7 Zephyr Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 1       DNF       8.00
8 Raised J J-22 789 Michelle Cimon NSC 170 1       DNC       11.00
8 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Doris Parolin NSC 188 1       DNC       11.00
8 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 1       DNC       11.00

Race 2 - 1 Fleet - July 27

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20, Wind dir: S, Ave wind: 6 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 1   18:20 19:11:33 0:51:33 0:51:28 0:00:00 166 0.75
2 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 188 1   18:20 19:14:02 0:54:02 0:51:55 0:00:29 193.335 2.00
3 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 1   18:20 19:12:09 0:52:09 0:52:26 0:00:58 172.604 3.00
4 No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 220 1   18:20 19:18:35 0:58:35 0:53:24 0:02:08 243.419 4.00
5 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Doris Parolin NSC 188 1   18:20 19:15:39 0:55:39 0:53:29 0:02:06 211.13 5.00
6 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 218 1   18:20 19:19:25 0:59:25 0:54:20 0:03:09 252.591 6.00
7 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 1   18:20 19:22:30 1:02:30 0:55:01 0:04:03 286.531 7.00
8 Theodore Shark 739 Kim MacDonald NSC 222 1   18:20 19:21:27: 1:01:00 0:55:25 0:04:22 270.02 8.00
9 Zephyr Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 1   18:20 19:23:26 1:03:26 0:57:49 0:06:59 296.804 9.00
10 Raised J J-22 789 Michelle Cimon NSC 170 1       DNC       11.00

Race 3 - 1 Fleet - Aug 10

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20, Wind dir: S, Ave wind: 6 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 1   18:20 19:02:22 0:42:22 0:42:18 0:00:00 166 0.75
2 Raised J J-22 789 Michelle Cimon NSC 170 1   18:20 19:03:39 0:43:39 0:43:16 0:00:59 183.188 2.00
3 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 188 1   18:20 19:06:10 0:46:10 0:44:22 0:02:09 216.895 3.00
4 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 218 1   18:20 19:10:37 0:50:37 0:46:17 0:04:22 276.495 4.00
5 Zephyr Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 1   18:20 19:13:39 0:53:39 0:48:54 0:07:15 317.121 5.00
6 Theodore Shark 739 Kim MacDonald NSC 222 1   18:20 19:16:33 0:56:33 0:51:23 0:10:00 355.962 6.00
7 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 1   18:20 19:18:44 0:58:44 0:51:42 0:10:42 385.204 7.00
8 No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 220 1   18:20 19:17:06 0:57:06 0:52:03 0:10:42 363.328 8.00
9 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 1   18:20 19:14:16 0:54:16 0:54:33 0:12:12 325.381 9.00
10 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Doris Parolin NSC 188 1       DNC       11.00

Race 4 - 1 Fleet - Aug 17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20, Wind dir: SW, Ave wind: 6 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 1   18:20 19:16:38 0:56:38 0:56:32 0:00:00 166 0.75
2 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 188 1   18:20 19:21:04 1:01:04 0:58:41 0:02:14 210.419 2.00
3 Zephyr Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 1   18:20 19:28:34 1:08:34 1:02:30 0:06:33 285.565 3.00
4 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 1   18:20 19:34:14 1:14:14 1:05:21 0:10:01 342.341 4.00
5 No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 220 1   18:20 19:32:35 1:12:35 1:06:10 0:10:34 325.809 5.00
6 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Doris Parolin NSC 188 1   18:20 19:29:17 1:09:17 1:06:35 0:10:27 292.745 6.00
7 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 1       OCS       9.00
7 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 218 1   18:20 19:34:16 RAF       9.00
9 Raised J J-22 789 Michelle Cimon NSC 170 1       DNC       11.00
9 Theodore Shark 739 Kim MacDonald NSC 222 1       DNC       11.00

Race 5 - 1 Fleet - Aug 24

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20, Wind dir: S, Ave wind: 7 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J-22 789 Michelle Cimon NSC 170 1   18:20 19:21:25 1:01:25 1:00:53 0:00:00 170 0.75
2 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 1   18:20 19:22:15 1:02:15 1:02:08 0:01:16 177.753 2.00
3 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 188 1   18:20 19:27:17 1:07:17 1:04:39 0:03:56 224.584 3.00
4 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 1   18:20 19:25:21 1:05:21 1:05:42 0:04:48 206.596 4.00
5 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Doris Parolin NSC 188 1   18:20 19:28:48 1:08:48 1:06:07 0:05:27 238.696 5.00
6 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 218 1   18:20 19:36:29 1:16:29 1:09:56 0:09:54 310.183 6.00
7 Zephyr Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 1   18:20 19:37:30 1:17:30 1:10:38 0:10:43 319.642 7.00
8 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 1   18:20 19:45:00 1:25:00 1:14:50 0:15:51 389.423 8.00
9 Theodore Shark 739 Kim MacDonald NSC 222 1   18:20 19:53:15 1:33:15 1:24:43 0:26:15 466.183 9.00
10 No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 220 1       DNC       11.00

Race 6 - 1 Fleet - Aug 31

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20, Wind dir: WNW, Ave wind: 7 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J-22 789 Michelle Cimon NSC 170 1   18:20 19:04:00 0:44:00 0:43:37 0:00:00 170 0.75
2 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 1   18:20 19:05:03 0:45:03 0:45:17 0:01:40 183.636 2.00
3 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 1   18:20 19:05:23 0:45:23 0:45:18 0:01:41 187.965 3.00
4 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 188 1   18:20 19:08:34 0:48:34 0:46:40 0:03:11 229.308 4.00
5 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 218 1   18:20 19:12:30 0:52:30 0:48:00 0:04:48 280.39 5.00
6 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Doris Parolin NSC 188 1   18:20 19:10:51 0:50:51 0:48:52 0:05:28 258.961 6.00
7 No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 220 1   18:20 19:16:20 0:56:20 0:51:21 0:08:29 330.174 7.00
8 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 1   18:20 19:18:21 0:58:21 0:51:22 0:08:48 356.364 8.00
9 Zephyr Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 1   18:20 19:18:29 0:58:29 0:53:18 0:10:38 358.096 9.00
10 Theodore Shark 739 Kim MacDonald NSC 222 1   18:20 19:19:16 0:59:16 0:53:51 0:11:16 368.269 10.00

Race 7 - 1 Fleet - Sept 14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:05, Wind dir: W, Ave wind: 9 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J-22 789 Michelle Cimon NSC 170 1   18:05 18:55:17 0:50:17 0:49:51 0:00:00 170 0.75
2 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 1   18:05 18:56:40 0:51:40 0:51:35 0:01:44 185.721 2.00
3 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 1   18:05 18:58:22 0:53:22 0:53:39 0:03:47 205.04 3.00
4 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 188 1   18:05 19:01:43 0:56:43 0:54:30 0:04:51 243.11 4.00
5 No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 220 1   18:05 19:06:56 1:01:56 0:56:27 0:07:15 302.393 5.00
6 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Doris Parolin NSC 188 1   18:05 19:04:35 0:59:35 0:57:16 0:07:43 275.687 6.00
7 Theodore Shark 739 Kim MacDonald NSC 222 1   18:05 19:08:22 1:03:22 0:57:34 0:08:30 318.682 7.00
8 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 218 1   18:05 19:09:31 1:04:31 0:59:00 0:10:01 331.751 8.00
9 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 1       DNS       10.00
10 Zephyr Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 1       DNC       11.00

Race 8 - 1 Fleet - Sept 21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:05, Wind dir: E, Ave wind: 6 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 1   18:05 18:37:29 0:32:29 0:32:26 0:00:00 166 0.75
2 Raised J J-22 789 Michelle Cimon NSC 170 1   18:05 18:38:54 0:33:54 0:33:36 0:01:11 190.747 2.00
3 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 188 1   18:05 18:42:15 0:37:15 0:35:48 0:03:30 249.266 3.00
4 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Doris Parolin NSC 188 1   18:05 18:42:19 0:37:19 0:35:52 0:03:34 250.43 4.00
5 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 1   18:05 18:40:58 0:35:58 0:36:09 0:03:43 226.848 5.00
6 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 218 1   18:05 18:45:36 0:40:36 0:37:08 0:05:08 307.785 6.00
7 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 1   18:05 18:47:31 0:42:31 0:37:26 0:05:41 341.266 7.00
8 Theodore Shark 739 Kim MacDonald NSC 222 1   18:05 18:46:47 0:41:47 0:37:58 0:06:06 328.456 8.00
9 No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 220 1   18:05 18:51:07 0:46:07 0:42:02 0:10:33 404.152 9.00
10 Zephyr Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 1       DNC       11.00

Race 1 - 2 Fleet - July 20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:25, Wind dir: S, Ave wind: 14 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 2   18:25 19:28:31 1:03:31 0:56:27 0:00:00 236 0.75
2 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 242 2   18:25 19:31:39 1:06:39 0:58:40 0:02:32 267.445 2.00
3 Firefly C&C 27-3 691 Sarah Kennel BYC 188 2   18:25 19:27:59 1:02:59 1:00:32 0:04:15 230.648 3.00
4 Phoenix Tanzer 26 460 Liliane Mabson BYC 216 2   18:25 19:33:12 1:08:12 1:02:34 0:06:41 283 4.00
5 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 2   18:25 19:30:17 1:05:17 1:02:44 0:06:33 253.73 5.00
6 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 2   18:25 19:34:32 1:09:32 1:03:17 0:07:31 296.381 6.00
7 Kokopelli C&C 27-3 54126 Alexis Foy Parsons BYC 210 2   18:25 19:33:26 1:08:26 1:03:24 0:07:30 285.342 7.00
8 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 186 2   18:25 19:33:06 1:08:06 1:05:40 0:09:34 281.997 8.00
9 Expedition Sabre 32 4   CVGR 189 2   18:25 19:35:40 1:10:40 1:07:48 0:11:50 307.755 9.00
10 Rainbow Niagara 26 OB 111 Krista Kiiffner BYC 201 2   18:25 19:40:01 1:15:01 1:10:32 0:14:59 351.41 10.00
11 Carina II Niagara 35 222 Sophie Veilleux BYC 190 2   18:25 19:42:24 1:17:24 1:14:08 0:18:28 375.328 11.00
12 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Trottier, Marg NSC 220 2       DNF       15.00
12 Xantippe Jeanneau Fantasia 26188 Laura Beales NSC 243 2       DNS       15.00
12 Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 2 1     DNS       15.00

Race 2 - 2 Fleet - July 27

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:25, Wind dir: S, Ave wind: 6 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Kokopelli C&C 27-3 54126 Alexis Foy Parsons BYC 210 2   18:25 19:20:28 0:55:28 0:51:23 0:00:00 210 0.75
2 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 2   18:25 19:23:18 0:58:18 0:51:48 0:00:28 241.233 2.00
3 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 242 2   18:25 19:24:38 0:59:38 0:52:30 0:01:16 255.931 3.00
4 Phoenix Tanzer 26 460 Liliane Mabson BYC 216 2   18:25 19:23:00 0:58:00 0:53:13 0:01:59 237.926 4.00
5 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Trottier, Marg NSC 220 2   18:25 19:25:00 1:00:00 0:54:41 0:03:38 259.973 5.00
6 Firefly C&C 27-3 691 Sarah Kennel BYC 188 2   18:25 19:21:55 0:56:55 0:54:42 0:03:27 225.984 6.00
7 Rainbow Niagara 26 OB 111 Krista Kiiffner BYC 201 2   18:25 19:24:38 0:59:38 0:56:04 0:04:59 255.931 7.00
8 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 186 2   18:25 19:24:38 0:59:38 0:57:30 0:06:21 255.931 8.00
9 Carina II Niagara 35 222 Sophie Veilleux BYC 190 2   18:25 19:25:20 1:00:20 0:57:47 0:06:41 263.647 9.00
10 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 2   18:25 19:26:12 1:01:12 0:58:49 0:07:44 273.201 10.00
11 Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 2 1 18:25 19:22:38 0:57:38 1:04:05 0:11:25 233.884 11.00
12 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 2       DNF       13.00
13 Xantippe Jeanneau Fantasia 26188 Laura Beales NSC 243 2       DNC       15.00
13 Expedition Sabre 32 4   CVGR 189 2       DNC       15.00

Race 3 - 2 Fleet - Aug 10

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:25, Wind dir: S, Ave wind: 6 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Trottier, Marg NSC 220 2   18:25 19:14:27 0:49:27 0:45:04 0:00:00 220 0.75
2 Kokopelli C&C 27-3 54126 Alexis Foy Parsons BYC 210 2   18:25 19:13:56 0:48:56 0:45:20 0:00:17 213.507 2.00
3 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 2   18:25 19:17:51 0:52:51 0:46:58 0:02:08 262.727 3.00
4 Firefly C&C 27-3 691 Sarah Kennel BYC 188 2   18:25 19:14:08 0:49:08 0:47:13 0:02:14 216.02 4.00
5 Phoenix Tanzer 26 460 Liliane Mabson BYC 216 2   18:25 19:17:13 0:52:13 0:47:54 0:03:05 254.768 5.00
6 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 2   18:25 19:15:05 0:50:05 0:48:08 0:03:11 227.959 6.00
7 Rainbow Niagara 26 OB 111 Krista Kiiffner BYC 201 2   18:25 19:17:01 0:52:01 0:48:54 0:04:05 252.255 7.00
8 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 2   18:25 19:19:33 0:54:33 0:49:39 0:05:01 284.091 8.00
9 Xantippe Jeanneau Fantasia 26188 Laura Beales NSC 243 2   18:25 19:23:12 0:58:12 0:51:09 0:06:55 329.96 9.00
10 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 186 2   18:25 19:19:22 0:54:22 0:52:25 0:07:37 281.787 10.00
11 Expedition Sabre 32 4   CVGR 189 2       DNF       12.00
12 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 242 2       DNC       15.00
12 Carina II Niagara 35 222 Sophie Veilleux BYC 190 2       DNC       15.00
12 Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 2 1     DNC       15.00

Race 4 - 2 Fleet - Aug 17

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:25, Wind dir: SW, Ave wind: 6 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 2   18:25 19:29:14 1:04:14 0:57:05 0:00:00 236 0.75
2 Kokopelli C&C 27-3 54126 Alexis Foy Parsons BYC 210 2   18:25 19:28:03 1:03:03 0:58:25 0:01:26 224.257 2.00
3 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Trottier, Marg NSC 220 2   18:25 19:29:49 1:04:49 0:59:05 0:02:12 241.789 3.00
4 Phoenix Tanzer 26 460 Liliane Mabson BYC 216 2   18:25 19:32:11 1:07:11 1:01:38 0:04:58 265.275 4.00
5 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 2   18:25 19:31:09 1:06:09 1:03:34 0:06:45 255.02 5.00
6 Firefly C&C 27-3 691 Sarah Kennel BYC 188 2   18:25 19:32:13 1:07:13 1:04:36 0:07:49 265.606 6.00
7 Xantippe Jeanneau Fantasia 26188 Laura Beales NSC 243 2   18:25 19:38:51 1:13:51 1:04:55 0:08:55 331.433 7.00
8 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 2   18:25 19:38:47 1:13:47 1:07:09 0:11:04 330.771 8.00
9 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 186 2   18:25 19:35:19 1:10:19 1:07:48 0:11:07 296.369 9.00
10 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 242 2       DNF       12.00
10 Rainbow Niagara 26 OB 111 Krista Kiiffner BYC 201 2       DNF       12.00
12 Carina II Niagara 35 222 Sophie Veilleux BYC 190 2       DNC       15.00
12 Expedition Sabre 32 4   CVGR 189 2       DNC       15.00
12 Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 2 1     DNC       15.00

Race 5 - 2 Fleet - Aug 24

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:25, Wind dir: SW, Ave wind: 7 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 2   18:25 19:42:46 1:17:46 1:09:06 0:00:00 236 0.75
2 Firefly C&C 27-3 691 Sarah Kennel BYC 188 2   18:25 19:39:24 1:14:24 1:11:30 0:02:29 208.404 2.00
3 Kokopelli C&C 27-3 54126 Alexis Foy Parsons BYC 210 2   18:25 19:42:31 1:17:31 1:11:49 0:02:55 233.951 3.00
4 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 242 2   18:25 19:47:30 1:22:30 1:12:38 0:04:00 274.798 4.00
5 Phoenix Tanzer 26 460 Liliane Mabson BYC 216 2   18:25 19:46:42 1:21:42 1:14:57 0:06:22 268.24 5.00
6 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 2   18:25 19:44:28 1:19:28 1:16:22 0:07:33 249.934 6.00
7 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Trottier, Marg NSC 220 2   18:25 19:52:19 1:27:19 1:19:35 0:11:30 314.279 7.00
8 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 186 2   18:25 19:52:24 1:27:24 1:24:17 0:15:44 314.962 8.00
9 Xantippe Jeanneau Fantasia 26188 Laura Beales NSC 243 2   18:25 20:01:06 1:36:06 1:24:28 0:17:29 386.273 9.00
10 Carina II Niagara 35 222 Sophie Veilleux BYC 190 2   18:25 19:54:36 1:29:36 1:25:49 0:17:27 332.994 10.00
11 Rainbow Niagara 26 OB 111 Krista Kiiffner BYC 201 2       DNC       15.00
11 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 2       DNC       15.00
11 Expedition Sabre 32 4   CVGR 189 2       DNC       15.00
11 Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 2 1     DNC       15.00

Race 6 - 2 Fleet - Aug 31

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:25, Wind dir: WNW, Ave wind: 7 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 2   18:25 19:17:27 0:52:27 0:46:36 0:00:00 236 0.75
2 Kokopelli C&C 27-3 54126 Alexis Foy Parsons BYC 210 2   18:25 19:15:48 0:50:48 0:47:04 0:00:29 215.947 2.00
3 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Trottier, Marg NSC 220 2   18:25 19:17:18 0:52:18 0:47:40 0:01:10 234.177 3.00
4 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 242 2   18:25 19:19:15 0:54:15 0:47:45 0:01:18 257.876 4.00
5 Phoenix Tanzer 26 460 Liliane Mabson BYC 216 2   18:25 19:18:22 0:53:22 0:48:58 0:02:34 247.14 5.00
6 Firefly C&C 27-3 691 Sarah Kennel BYC 188 2   18:25 19:18:07 0:53:07 0:51:03 0:04:37 244.102 6.00
7 Rainbow Niagara 26 OB 111 Krista Kiiffner BYC 201 2   18:25 19:23:12 0:58:12 0:54:43 0:08:38 305.88 7.00
8 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 2   18:25 19:28:14 1:03:14 0:57:33 0:12:01 367.051 8.00
9 Carina II Niagara 35 222 Sophie Veilleux BYC 190 2   18:25 19:26:50 1:01:50 0:59:13 0:13:10 350.037 9.00
10 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 2   18:25 19:26:45 1:01:45 0:59:20 0:13:15 349.024 10.00
11 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 186 2   18:25 19:26:41 1:01:41 0:59:29 0:13:21 348.214 11.00
12 Xantippe Jeanneau Fantasia 26188 Laura Beales NSC 243 2       DNC       15.00
12 Expedition Sabre 32 4   CVGR 189 2       DNC       15.00
12 Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 2 1     DNC       15.00

Race 7 - 2 Fleet - Sept 14

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:10, Wind dir: W, Ave wind: 9 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Kokopelli C&C 27-3 54126 Alexis Foy Parsons BYC 210 2   18:10 19:06:55 0:56:55 0:52:44 0:00:00 210 0.75
2 Firefly C&C 27-3 691 Sarah Kennel BYC 188 2   18:10 19:06:45 0:56:45 0:54:32 0:01:53 208.21 2.00
3 Phoenix Tanzer 26 460 Liliane Mabson BYC 216 2   18:10 19:11:47 1:01:47 0:56:41 0:04:18 262.28 3.00
4 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Trottier, Marg NSC 220 2   18:10 19:12:58 1:02:58 0:57:24 0:05:07 274.993 4.00
5 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 2   18:10 19:15:35 1:05:35 0:58:17 0:06:15 303.102 5.00
6 Rainbow Niagara 26 OB 111 Krista Kiiffner BYC 201 2   18:10 19:13:10 1:03:10 0:59:24 0:07:05 277.141 6.00
7 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 2   18:10 19:18:11 1:08:11 1:02:03 0:10:15 331.033 7.00
8 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 186 2   18:10 19:15:30 1:05:30 1:03:10 0:10:49 302.207 8.00
9 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 2   18:10 19:16:11 1:06:11 1:03:36 0:11:19 309.548 9.00
10 Xantippe Jeanneau Fantasia 26188 Laura Beales NSC 243 2   18:10 19:24:49 1:14:49 1:05:46 0:14:50 402.292 10.00
11 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 242 2       DNC       15.00
11 Carina II Niagara 35 222 Sophie Veilleux BYC 190 2       DNC       15.00
11 Expedition Sabre 32 4   CVGR 189 2       DNC       15.00
11 Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 2 1     DNC       15.00

Race 8 - 2 Fleet - Sept 21

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:10, Ave wind: 6 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 242 2   18:10 18:48:15 0:38:15 0:33:40 0:00:00 242 0.75
2 Kokopelli C&C 27-3 54126 Alexis Foy Parsons BYC 210 2   18:10 18:46:36 0:36:36 0:33:54 0:00:15 214.244 2.00
3 Phoenix Tanzer 26 460 Liliane Mabson BYC 216 2   18:10 18:47:12 0:37:12 0:34:08 0:00:30 224.337 3.00
4 Firefly C&C 27-3 691 Sarah Kennel BYC 188 2   18:10 18:46:22 0:36:22 0:34:57 0:01:20 210.319 4.00
5 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 2   18:10 18:48:40 0:38:40 0:37:09 0:03:38 249.009 5.00
6 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Trottier, Marg NSC 220 2   18:10 18:51:07 0:41:07 0:37:29 0:04:10 290.222 6.00
7 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 2   18:10 18:53:08 0:43:08 0:38:20 0:05:14 324.146 7.00
8 Rainbow Niagara 26 OB 111 Krista Kiiffner BYC 201 2   18:10 18:51:12 0:41:12 0:38:44 0:05:23 291.624 8.00
9 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 2   18:10 18:53:37 0:43:37 0:39:42 0:06:37 332.277 9.00
10 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 186 2   18:10 18:54:12 0:44:12 0:42:37 0:09:17 342.089 10.00
11 Carina II Niagara 35 222 Sophie Veilleux BYC 190 2   18:10 18:56:26 0:46:26 0:44:28 0:11:16 379.658 11.00
12 Xantippe Jeanneau Fantasia 26188 Laura Beales NSC 243 2       DNF       13.00
13 Expedition Sabre 32 4   CVGR 189 2       DNC       15.00
13 Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 2 1     DNC       15.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 9
RAFRetire after finishing 9

www.nsc.ca
scoring@nsc.ca

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com