event burgee venue burgee

NSC/BYC Women's Series 1, 2016

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 20:29 on July 11, 2016

Contents

1 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Race 1
May 30
Race 2
Jun 6
Race 3
Jun 13
R4
Jun 27
Race 5
Jul 4
R6
Jul 11
Total Net
1st Raised J J-22 789 Michele Cimon NSC 171 Y 0.75 0.75 0.75 0.75 0.75 (3.00) 6.75 3.75
2nd Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 Y 2.00 2.00 (10.00 DNF) 3.00 2.00 0.75 19.75 9.75
3rd Broken Arrow C&C 27-3 24238 Parolin, Doris NSC 193 Y 4.00 4.00 (10.00 DNF) 2.00 8.00 6.00 34.00 24.00
4th J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 Y 3.00 3.00 (16.00 DNC) 6.00 13.00 DNF 2.00 43.00 27.00
5th Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 222 Y 5.00 9.00 DNF (10.00 DNF) 4.00 5.00 5.00 38.00 28.00
6th Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 189 Y 7.00 7.00 (10.00 DNF) 5.00 6.00 4.00 39.00 29.00
7th Great Scot! Shark 369 Kim MacDonald NSC 220 Y 6.00 6.00 10.00 DNF (16.00 DNC) 16.00 DNC 11.00 65.00 49.00
8th Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 220 Y (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 7.00 3.00 8.00 66.00 50.00
9th No More Hobbies Shark 24 1088 Angela Hussey BYC 222 Y (16.00 DSQ) 5.00 10.00 OCS 16.00 DNC 7.00 16.00 DNC 70.00 54.00
10th Muskad Mirage 24 331 Peacock-Hacking, Susan BYC 218 Y (16.00 DNC) 16.00 DNC 10.00 DNF 8.00 11.00 12.00 73.00 57.00
11th Jalapeno J-24 2600 Rae-Anne Norwood NSC 162 Y (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNC 4.00 7.00 75.00 59.00
12th Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 Y (16.00 DNC) 16.00 DNC 10.00 DNF 13.00 DNF 10.00 10.00 75.00 59.00
13th Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 N 12.00 DNF (16.00 DNC) 16.00 DNC 13.00 DNF 16.00 DNC 9.00 82.00 66.00
14th Zephyr II Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 Y 12.00 DNF (16.00 DNC) 16.00 DNC 13.00 DNF 9.00 16.00 DNC 82.00 66.00
15th Carina II Niagara 35 22 Sophie Veilleux BYC 198 Y 12.00 DNS (16.00 DNC) 16.00 DNC 13.00 DNF 16.00 DNC 16.00 DNC 89.00 73.00

2 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Race 1
May 30
Race 2
Jun 6
Race 3
Jun 13
R4
Jun 27
Race 5
Jul 4
R6
Jul 11
Total Net
1st Firefly C&C 27-3 691 Gerry Davies BYC 189 Y 0.75 2.00 0.75 2.00 (2.50) 2.00 10.00 7.50
2nd Kokopelli C&C 27-3 54126 Mary Maekl BYC 210 N 4.00 0.75 (8.00 DNF) 0.75 2.50 3.00 19.00 11.00
3rd Rainbow Niagara 26 111 Krista Kiifner BYC 182 Y 2.00 3.00 3.00 3.00 4.00 (5.00) 20.00 15.00
4th NSC Beagle Tanzer 22 1681 Marg Trottier NSC 220 Y 3.00 4.00 (11.00 DNC) 4.00 5.00 0.75 27.75 16.75
5th Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 195 N 5.00 5.00 2.00 (11.00 DNC) 8.00 9.00 40.00 29.00
6th Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 Y 7.00 6.00 8.00 DNF (11.00 DNC) 6.00 6.00 44.00 33.00
7th Skidbladnir Kirby 25 159 Catherine Trinkwon BYC 168 Y 6.00 (11.00 DNC) 8.00 DNF 6.00 DNF 9.00 7.00 47.00 36.00
8th Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 248 N (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 0.75 4.00 48.75 37.75
9th Akvavit Tanzer 26 316 Janet Luckett NSC 246 N 9.00 DNS (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 7.00 10.00 59.00 48.00
10th Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 Y (11.00 DNC) 11.00 DNC 8.00 DNS 11.00 DNC 11.00 DNC 8.00 60.00 49.00

Race 1 - 1 Fleet - May 30 at 18::15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00, Wind dir: w, Ave wind: 8 -12 KTS
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J-22 789 Michele Cimon NSC 171 Y 18:20:00 19.10.18 0:50:18 0:49:46 0:00:00 171 0.75
2 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 Y 18:20:00 19.11.10 0:51:10 0:51:05 0:01:18 180.863 2.00
3 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 Y 18:20:00 19.12.25 0:52:25 0:52:42 0:02:54 195.088 3.00
4 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Parolin, Doris NSC 193 Y 18:20:0 19.15.56 0:55:56 0:53:18 0:03:42 235.109 4.00
5 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 222 Y 18:20:00 19.19.29 0:59:29 0:54:03 0:04:42 275.509 5.00
6 Great Scot! Shark 369 Kim MacDonald NSC 220 Y 18:20:00 19.22.48 1:02:48 0:57:15 0:08:12 313.254 6.00
7 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 189 Y 18:20:00 19.21.22 1:01:22 0:58:52 0:09:29 296.942 7.00
8 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 N     DNF       12.00
8 Zephyr II Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 Y     DNF       12.00
8 Carina II Niagara 35 22 Sophie Veilleux BYC 198 Y     DNS       12.00
11 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 220 Y     DNC       16.00
11 No More Hobbies Shark 24 1088 Angela Hussey BYC 222 Y     DSQ       16.00
11 Muskad Mirage 24 331 Peacock-Hacking, Susan BYC 218 Y     DNC       16.00
11 Jalapeno J-24 2600 Rae-Anne Norwood NSC 162 Y     DNC       16.00
11 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 Y     DNC       16.00

Race 2 - 1 Fleet - Jun 6 at 18::15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00, Wind dir: s, Ave wind: 12-15 KTS
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J-22 789 Michele Cimon NSC 171 Y 18:20:00 19.20.00 1:00:00 0:59:22 0:00:00 171 0.75
2 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 Y 18:20:00 19.20.01 1:00:01 0:59:55 0:00:32 171.159 2.00
3 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 Y 18:20:00 19.21.18 1:01:18 1:01:38 0:02:15 183.403 3.00
4 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Parolin, Doris NSC 193 Y 18:20:00 19.26.22 1:06:22 1:03:14 0:04:04 231.741 4.00
5 No More Hobbies Shark 24 1088 Angela Hussey BYC 222 Y 18:20:00 19.29.50 1:09:50 1:03:27 0:04:29 264.815 5.00
6 Great Scot! Shark 369 Kim MacDonald NSC 220 Y 18:20:00 19.30.04 1:10:04 1:03:52 0:04:56 267.041 6.00
7 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 189 Y 18:20:00 19.26.40 1:06:40 1:03:57 0:04:47 234.603 7.00
8 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 222 Y     DNF       9.00
9 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 220 Y     DNC       16.00
9 Muskad Mirage 24 331 Peacock-Hacking, Susan BYC 218 Y     DNC       16.00
9 Jalapeno J-24 2600 Rae-Anne Norwood NSC 162 Y     DNC       16.00
9 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 Y     DNC       16.00
9 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 N     DNC       16.00
9 Zephyr II Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 Y     DNC       16.00
9 Carina II Niagara 35 22 Sophie Veilleux BYC 198 Y     DNC       16.00

Race 3 - 1 Fleet - Jun 13 at 18:15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:23:00, Wind dir: w, Ave wind: 20 KTS
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J-22 789 Michele Cimon NSC 171 Y 18:23:00 19.13.08 0:50:08 0:49:36 0:00:00 171 0.75
2 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 Y     DNF       10.00
2 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Parolin, Doris NSC 193 Y     DNF       10.00
2 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 222 Y     DNF       10.00
2 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 189 Y     DNF       10.00
2 Great Scot! Shark 369 Kim MacDonald NSC 220 Y     DNF       10.00
2 No More Hobbies Shark 24 1088 Angela Hussey BYC 222 Y     OCS       10.00
2 Muskad Mirage 24 331 Peacock-Hacking, Susan BYC 218 Y     DNF       10.00
2 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 Y     DNF       10.00
10 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 Y     DNC       16.00
10 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 220 Y     DNC       16.00
10 Jalapeno J-24 2600 Rae-Anne Norwood NSC 162 Y     DNC       16.00
10 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 N     DNC       16.00
10 Zephyr II Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 Y     DNC       16.00
10 Carina II Niagara 35 22 Sophie Veilleux BYC 198 Y     DNC       16.00

R4 - 1 Fleet - Jun 27 at 18:15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:21:00, Wind dir: sw, Ave wind: 12 KTS
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J-22 789 Michele Cimon NSC 171 Y 18:21:00 19:09:02 0:48:02 0:47:32 0:00:00 171 0.75
2 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Parolin, Doris NSC 193 Y 18:21:00 19.14.46 0:53:46 0:51:14 0:03:53 239.326 2.00
3 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 Y 18:21:00 19.12.54 0:51:54 0:51:49 0:04:17 217.08 3.00
4 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 222 Y 18:21:00 19.19.08 0:58:08 0:52:49 0:05:49 291.365 4.00
5 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 189 Y 18:21:00 19.16.14 0:55:14 0:52:59 0:05:41 256.805 5.00
6 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 Y 18:21:00 19.14.30 0:53:30 0:53:47 0:06:13 236.148 6.00
7 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 220 Y 18:21:00 19.21.04 1:00:04 0:54:45 0:07:55 314.406 7.00
8 Muskad Mirage 24 331 Peacock-Hacking, Susan BYC 218 Y 18:21:00 19.27.54 1:06:54 1:01:11 0:14:55 395.841 8.00
9 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 Y     DNF       13.00
9 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 N     DNF       13.00
9 Zephyr II Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 Y     DNF       13.00
9 Carina II Niagara 35 22 Sophie Veilleux BYC 198 Y     DNF       13.00
13 Great Scot! Shark 369 Kim MacDonald NSC 220 Y     DNC       16.00
13 No More Hobbies Shark 24 1088 Angela Hussey BYC 222 Y     DNC       16.00
13 Jalapeno J-24 2600 Rae-Anne Norwood NSC 162 Y     DNC       16.00

Race 5 - 1 Fleet - Jul 4 at 18:15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00, Wind dir: s, Ave wind: 10 KTS
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J-22 789 Michele Cimon NSC 171 Y 18:20:00 19.11.16 0:51:16 0:50:44 0:00:00 171 0.75
2 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 Y 18:20:00 19.12.14 0:52:14 0:52:08 0:01:25 181.794 2.00
3 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 220 Y 18:20:00 19.17.47 0:57:47 0:52:40 0:02:08 243.763 3.00
4 Jalapeno J-24 2600 Rae-Anne Norwood NSC 162 Y 18:20:00 19.14.15 0:54:15 0:54:32 0:03:47 204.311 4.00
5 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 222 Y 18:20:00 19.20.13 1:00:13 0:54:43 0:04:23 270.934 5.00
6 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 189 Y 18:20:00 19.18.29 0:58:29 0:56:06 0:05:36 251.58 6.00
7 No More Hobbies Shark 24 1088 Angela Hussey BYC 222 Y 18:20:00 19.21.47 1:01:47 0:56:08 0:05:57 288.427 7.00
8 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Parolin, Doris NSC 193 Y 18:20:00 19.19.48 0:59:48 0:56:59 0:06:34 266.281 8.00
9 Zephyr II Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 Y 18:20:00 19.25.48 1:05:48 0:59:59 0:10:09 333.276 9.00
10 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 Y 18:20:00 19.29.01 1:09:01 1:02:48 0:13:16 369.192 10.00
11 Muskad Mirage 24 331 Peacock-Hacking, Susan BYC 218 Y 18:20:00 19.30.31 1:10:31 1:04:29 0:15:02 385.941 11.00
12 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 Y     DNF       13.00
13 Great Scot! Shark 369 Kim MacDonald NSC 220 Y     DNC       16.00
13 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 N     DNC       16.00
13 Carina II Niagara 35 22 Sophie Veilleux BYC 198 Y     DNC       16.00

R6 - 1 Fleet - Jul 11 at 18:15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00, Wind dir: sw, Ave wind: 5 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 Y 18:20:00 19.11.25 0:51:25 0:51:20 0:00:00 166 0.75
2 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 Y 18:20:00 19.14.03 0:54:03 0:54:20 0:03:00 195.061 2.00
3 Raised J J-22 789 Michele Cimon NSC 171 Y 18:20:00 19.18.02 0:58:02 0:57:26 0:06:10 239.021 3.00
4 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 189 Y 18:20:00 19.21.28 1:01:28 0:58:58 0:07:58 276.911 4.00
5 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 222 Y 18:20:00 19.26.07 1:06:07 1:00:04 0:09:38 328.228 5.00
6 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Parolin, Doris NSC 193 Y 18:20:00 19.23.33 1:03:33 1:00:33 0:09:41 299.903 6.00
7 Jalapeno J-24 2600 Rae-Anne Norwood NSC 162 Y 18:20:00 19.22.12 1:02:12 1:02:32 0:11:09 285.004 7.00
8 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 220 Y 18:20:00 19.28.40 1:08:40 1:02:35 0:12:21 356.37 8.00
9 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 N 18:20:00 19.34.46 1:14:46 1:05:49 0:16:28 423.689 9.00
10 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 Y 18:20:00 19.34.25 1:14:25 1:07:43 0:18:01 419.827 10.00
11 Great Scot! Shark 369 Kim MacDonald NSC 220 Y 18:20:00 19.35.28 1:15:28 1:08:47 0:19:09 431.414 11.00
12 Muskad Mirage 24 331 Peacock-Hacking, Susan BYC 218 Y 18:20:00 19.36.19 1:16:19 1:09:47 0:20:11 440.795 12.00
13 No More Hobbies Shark 24 1088 Angela Hussey BYC 222 Y     DNC       16.00
13 Zephyr II Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 Y     DNC       16.00
13 Carina II Niagara 35 22 Sophie Veilleux BYC 198 Y     DNC       16.00

Race 1 - 2 Fleet - May 30 at 18::15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26:00, Wind dir: w, Ave wind: 8 -12 KTS
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Firefly C&C 27-3 691 Gerry Davies BYC 189 Y 18:26:00 19.24.02 0:58:02 0:55:40 0:00:00 189 0.75
2 Rainbow Niagara 26 111 Krista Kiifner BYC 182 Y 18:26:00 19.23.35 0:57:35 0:55:54 0:00:14 184.422 2.00
3 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Marg Trottier NSC 220 Y 18:26:00 19.29.09 1:03:09 0:57:34 0:02:04 241.057 3.00
4 Kokopelli C&C 27-3 54126 Mary Maekl BYC 210 N 18:26:00 19.28.16 1:02:16 0:57:41 0:02:10 232.07 4.00
5 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 195 N 18:26:00 19.30.09 1:04:09 1:00:55 0:05:32 251.231 5.00
6 Skidbladnir Kirby 25 159 Catherine Trinkwon BYC 168 Y 18:26:00 19.31.36 1:05:36 1:05:15 0:09:38 265.983 6.00
7 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 Y 18:26:00 19.34.32 1:08:32 1:05:52 0:10:36 295.827 7.00
8 Akvavit Tanzer 26 316 Janet Luckett NSC 246 N     DNS       9.00
9 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 248 N     DNC       11.00
9 Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 Y     DNC       11.00

Race 2 - 2 Fleet - Jun 6 at 18::15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26:00, Wind dir: s, Ave wind: 12 - 15 KTS
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Kokopelli C&C 27-3 54126 Mary Maekl BYC 210 N 18:26:00 19.32.29 1:06:29 1:01:35 0:00:00 210 0.75
2 Firefly C&C 27-3 691 Gerry Davies BYC 189 Y 18:26:00 19.30.18 1:04:18 1:01:41 0:00:06 189.92 2.00
3 Rainbow Niagara 26 111 Krista Kiifner BYC 182 Y 18:26:00 19.32.35 1:06:35 1:04:39 0:03:09 210.92 3.00
4 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Marg Trottier NSC 220 Y 18:26:00 19.37.24 1:11:24 1:05:05 0:03:50 255.217 4.00
5 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 195 N 18:26:00 19.35.43 1:09:43 1:06:13 0:04:52 239.736 5.00
6 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 Y 18:26:00 19.35.21 1:09:21 1:06:39 0:05:16 236.364 6.00
7 Skidbladnir Kirby 25 159 Catherine Trinkwon BYC 168 Y     DNC       11.00
7 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 248 N     DNC       11.00
7 Akvavit Tanzer 26 316 Janet Luckett NSC 246 N     DNC       11.00
7 Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 Y     DNC       11.00

Race 3 - 2 Fleet - Jun 13 at 18:15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:29:00, Wind dir: w, Ave wind: 20 KTS
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Firefly C&C 27-3 691 Gerry Davies BYC 189 Y 18:29:00 19.28.08 0:59:08 0:56:44 0:00:00 189 0.75
2 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 195 N 18:29:00 19.35.00 1:06:00 1:02:41 0:06:16 257.562 2.00
3 Rainbow Niagara 26 111 Krista Kiifner BYC 182 Y 18:29:00 19.34.29 1:05:29 1:03:35 0:07:03 252.403 3.00
4 Kokopelli C&C 27-3 54126 Mary Maekl BYC 210 N     DNF       8.00
4 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 Y     DNF       8.00
4 Skidbladnir Kirby 25 159 Catherine Trinkwon BYC 168 Y     DNF       8.00
4 Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 Y     DNS       8.00
8 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Marg Trottier NSC 220 Y     DNC       11.00
8 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 248 N     DNC       11.00
8 Akvavit Tanzer 26 316 Janet Luckett NSC 246 N     DNC       11.00

R4 - 2 Fleet - Jun 27 at 18:15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26:00, Wind dir: sw, Ave wind: 12 KTS
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Kokopelli C&C 27-3 54126 Mary Maekl BYC 210 N 18:26:00 19.23.11 0:57:11 0:52:58 0:00:00 210 0.75
2 Firefly C&C 27-3 691 Gerry Davies BYC 189 Y 18:26:00 19.21.46 0:55:46 0:53:30 0:00:33 194.852 2.00
3 Rainbow Niagara 26 111 Krista Kiifner BYC 182 Y 18:26:00 19.21.09 0:55:09 0:53:33 0:00:35 188.259 3.00
4 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Marg Trottier NSC 220 Y 18:26:00 19.25.11 0:59:11 0:53:57 0:01:04 231.385 4.00
5 Skidbladnir Kirby 25 159 Catherine Trinkwon BYC 168 Y     DNF       6.00
6 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 195 N     DNC       11.00
6 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 Y     DNC       11.00
6 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 248 N     DNC       11.00
6 Akvavit Tanzer 26 316 Janet Luckett NSC 246 N     DNC       11.00
6 Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 Y     DNC       11.00

Race 5 - 2 Fleet - Jul 4 at 18:15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26:00, Wind dir: s, Ave wind: 10 KTS
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 248 N 18:26:00 19.27.01 1:01:01 0:53:13 0:00:00 248 0.75
2 Firefly C&C 27-3 691 Gerry Davies BYC 189 Y 18:26:00 19.24.11 0:58:11 0:55:49 0:02:43 217.843 2.50
2 Kokopelli C&C 27-3 54126 Mary Maekl BYC 210 N 18:26:00 19.26.15 1:00:15 0:55:49 0:02:48 239.84 2.50
4 Rainbow Niagara 26 111 Krista Kiifner BYC 182 Y 18:26:00 19.23.44 0:57:44 0:56:03 0:02:55 213.054 4.00
5 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Marg Trottier NSC 220 Y 18:26:00 19.28.12 1:02:12 0:56:42 0:03:49 260.595 5.00
6 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 Y 18:26:00 19.28.51 1:02:51 1:00:24 0:07:28 267.513 6.00
7 Akvavit Tanzer 26 316 Janet Luckett NSC 246 N 18:26:00 19.37.55 1:11:55 1:02:55 0:11:05 364.014 7.00
8 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 195 N 18:26:00 19.35.23 1:09:23 1:05:54 0:13:21 337.051 8.00
9 Skidbladnir Kirby 25 159 Catherine Trinkwon BYC 168 Y 18:26:00 19.34.15 1:08:15 1:07:53 0:14:45 324.988 9.00
10 Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 Y     DNC       11.00

R6 - 2 Fleet - Jul 11 at 18:15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26:00, Wind dir: sw, Ave wind: 5 knt
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Marg Trottier NSC 220 Y 18:26:00 19.28.13 1:02:13 0:56:43 0:00:00 220 0.75
2 Firefly C&C 27-3 691 Gerry Davies BYC 189 Y 18:26:00 19.29.03 1:03:03 1:00:29 0:03:56 228.323 2.00
3 Kokopelli C&C 27-3 54126 Mary Maekl BYC 210 N 18:26:00 19.31.23 1:05:23 1:00:34 0:04:10 251.629 3.00
4 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 248 N 18:26:00 19.35.33 1:09:33 1:00:40 0:04:32 293.247 4.00
5 Rainbow Niagara 26 111 Krista Kiifner BYC 182 Y 18:26:00 19.28.45 1:02:45 1:00:55 0:04:20 225.327 5.00
6 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 Y 18:26:00 19.30.59 1:04:59 1:02:27 0:05:58 247.634 6.00
7 Skidbladnir Kirby 25 159 Catherine Trinkwon BYC 168 Y 18:26:00 19.29.16 1:03:16 1:02:56 0:06:15 230.488 7.00
8 Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 Y 18:26:00 19.24.12 0:58:12 1:04:43 0:07:12 179.881 8.00
9 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 195 N 18:26:00 19.34.50 1:08:50 1:05:22 0:09:07 286.088 9.00
10 Akvavit Tanzer 26 316 Janet Luckett NSC 246 N 18:26:00 19.49.29 1:23:29 1:13:02 0:18:40 432.415 10.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
DSQDisqualification 16
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 10

www.nsc.ca
scoring@nsc.ca

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com