event burgee venue burgee

NSC/BYC Women's Series 2, 2016

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 22:04 on September 12, 2016

Contents

1 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Race 1
July 18
Race 2
July 25
Race 3
Aug 8
Race 4
Aug 22
Race 5
Aug 29
R6
Sept 12
Total Net
1st Raised J J-22 789 Michele Cimon NSC 171 Y 0.75 0.75 0.75 (16.00 DNC) 2.00 0.75 21.00 5.00
2nd Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 Y 3.00 2.00 2.00 0.75 0.75 (16.00 DNC) 24.50 8.50
3rd Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 189 Y 5.00 (7.00) 3.00 3.00 5.00 2.00 25.00 18.00
4th J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 Y 2.00 6.00 5.00 (16.00 DNC) 3.00 3.00 35.00 19.00
5th Jalapeno J-24 2600 Rae-Anne Norwood NSC 162 Y (16.00 DNC) 5.00 4.00 4.00 4.00 16.00 DNC 49.00 33.00
6th Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 222 Y (16.00 DNC) 3.00 7.00 5.00 6.00 16.00 DNC 53.00 37.00
7th Zephyr II Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 Y (16.00 DNC) 10.00 9.00 6.00 8.00 4.00 53.00 37.00
8th Muskad Mirage 24 331 Peacock-Hacking, Susan BYC 243 N 4.00 (12.00) 11.00 11.00 11.00 7.00 56.00 44.00
9th Great Scot! Shark 369 Kim MacDonald NSC 220 Y (16.00 DNC) 8.00 12.00 10.00 10.00 6.00 62.00 46.00
10th Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 Y 6.00 11.00 (16.00 DNC) 12.00 15.00 DNF 5.00 65.00 49.00
11th Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 N (16.00 DNC) 4.00 16.00 DNC 7.00 9.00 16.00 DNC 68.00 52.00
12th Broken Arrow C&C 27-3 24238 Parolin, Doris NSC 193 Y (16.00 DNC) 16.00 DNC 6.00 2.00 16.00 DNC 16.00 DNC 72.00 56.00
13th No More Hobbies Shark 24 1088 Angela Hussey BYC 222 Y (16.00 DNC) 16.00 DNC 8.00 9.00 7.00 16.00 DNC 72.00 56.00
14th Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 N (16.00 DNC) 9.00 10.00 8.00 15.00 DNF 16.00 DNC 74.00 58.00
15th Carina II Niagara 35 22 Sophie Veilleux BYC 198 Y (16.00 DNC) 16.00 DNC 13.00 13.00 15.00 DNF 8.00 81.00 65.00

2 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Race 1
July 18
Race 2
July 25
Race 3
Aug 8
Race 4
Aug 22
Race 5
Aug 29
R6
Sept 12
Total Net
1st Firefly C&C 27-3 691 Gerry Davies BYC 189 Y 2.00 (4.00) 0.75 2.00 4.00 0.75 13.50 9.50
2nd Kokopelli C&C 27-3 54126 Mary Jaekl BYC 210 N 0.75 (6.00) 3.00 4.00 0.75 5.00 19.50 13.50
3rd Rainbow Niagara 26 111 Krista Kiifner BYC 182 Y 3.00 2.00 2.00 0.75 (8.00) 6.00 21.75 13.75
4th Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 248 N (11.00 DNC) 0.75 4.00 3.00 6.00 3.00 27.75 16.75
5th NSC Beagle Tanzer 22 1681 Marg Trottier NSC 220 Y (8.00 DNF) 3.00 6.00 6.00 2.00 2.00 27.00 19.00
6th Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 Y 5.00 7.00 (11.00 DNC) 7.00 5.00 4.00 39.00 28.00
7th Skidbladnir Kirby 25 159 Catherine Trinkwon BYC 168 Y (11.00 DNC) 5.00 11.00 DNC 5.00 3.00 7.00 42.00 31.00
8th Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 Y 4.00 (9.00) 5.00 8.00 7.00 8.00 41.00 32.00
9th Akvavit Tanzer 26 316 Janet Luckett NSC 246 N 6.00 8.00 8.00 9.00 (11.00 DNC) 11.00 DNC 53.00 42.00
10th Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 195 N (11.00 DNC) 11.00 DNC 7.00 11.00 DNC 9.00 11.00 DNC 60.00 49.00

Race 1 - 1 Fleet - July 18 at 18::15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00, Wind dir: w, Ave wind: 10
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J-22 789 Michele Cimon NSC 171 Y 18:25:00 19.24.23 0:59:23 0:58:46 0:00:00 171 0.75
2 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 Y 18:25:00 19.25.55 1:00:55 1:01:14 0:02:28 185.781 2.00
3 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 Y 18:25:00 19.27.09 1:02:09 1:02:02 0:03:17 197.67 3.00
4 Muskad Mirage 24 331 Peacock-Hacking, Susan BYC 243 N 18:25:00 19.39.23 1:14:23 1:05:23 0:07:32 315.594 4.00
5 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 189 Y 18:25:00 19.33.57 1:08:57 1:06:09 0:07:42 263.219 5.00
6 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 Y 18:25:00 19.39.37 1:14:37 1:07:54 0:10:03 317.843 6.00
7 Jalapeno J-24 2600 Rae-Anne Norwood NSC 162 Y     DNC       16.00
7 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 222 Y     DNC       16.00
7 Zephyr II Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 Y     DNC       16.00
7 Great Scot! Shark 369 Kim MacDonald NSC 220 Y     DNC       16.00
7 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 N     DNC       16.00
7 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Parolin, Doris NSC 193 Y     DNC       16.00
7 No More Hobbies Shark 24 1088 Angela Hussey BYC 222 Y     DNC       16.00
7 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 N     DNC       16.00
7 Carina II Niagara 35 22 Sophie Veilleux BYC 198 Y     DNC       16.00

Race 2 - 1 Fleet - July 25 at 18::15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00, Wind dir: sw, Ave wind: 10
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J-22 789 Michele Cimon NSC 171 Y 18:20:00 19.10.07 0:50:07 0:49:35 0:00:00 171 0.75
2 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 Y 18:20:00 19.13.22 0:53:22 0:53:16 0:03:41 208.121 2.00
3 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 222 Y 18:20:00 19.21.00 1:01:00 0:55:25 0:06:25 295.309 3.00
4 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 N 18:20:00 19.22.31 1:02:31 0:55:33 0:06:43 312.632 4.00
5 Jalapeno J-24 2600 Rae-Anne Norwood NSC 162 Y 18:20:00 19.15.16 0:55:16 0:55:34 0:05:56 229.823 5.00
6 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 Y 18:20:00 19.15.26 0:55:26 0:55:44 0:06:06 231.727 6.00
7 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 189 Y 18:20:00 19.18.13 0:58:13 0:55:51 0:06:31 263.518 7.00
8 Great Scot! Shark 369 Kim MacDonald NSC 220 Y 18:20:00 19.23.49 1:03:49 0:58:10 0:09:25 327.481 8.00
9 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 N 18:20:00 19.26.38 1:06:38 0:58:40 0:10:18 359.653 9.00
10 Zephyr II Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 Y 18:20:00 19.24.28 1:04:28 0:58:46 0:10:04 334.905 10.00
11 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 Y 18:20:00 19.26.16 1:06:16 1:00:18 0:11:46 355.465 11.00
12 Muskad Mirage 24 331 Peacock-Hacking, Susan BYC 243 N 18:20:00 19.30.32 1:10:32 1:02:00 0:14:07 404.199 12.00
13 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Parolin, Doris NSC 193 Y     DNC       16.00
13 No More Hobbies Shark 24 1088 Angela Hussey BYC 222 Y     DNC       16.00
13 Carina II Niagara 35 22 Sophie Veilleux BYC 198 Y     DNC       16.00

Race 3 - 1 Fleet - Aug 8 at 18::15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00, Wind dir: w, Ave wind: 8-10
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J-22 789 Michele Cimon NSC 171 Y 18:20:00 19.21.53 1:01:53 1:01:14 0:00:00 171 0.75
2 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 Y 18:20:00 19.22.36 1:02:36 1:02:29 0:01:15 177.629 2.00
3 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 189 Y 18:20:00 19.25.13 1:05:13 1:02:34 0:01:23 201.834 3.00
4 Jalapeno J-24 2600 Rae-Anne Norwood NSC 162 Y 18:20:00 19.23.45 1:03:45 1:04:05 0:02:50 188.267 4.00
5 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 Y 18:20:00 19.23.57 1:03:57 1:04:17 0:03:02 190.117 5.00
6 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Parolin, Doris NSC 193 Y 18:20:00 19.29.00 1:09:00 1:05:45 0:04:44 236.83 6.00
7 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 222 Y 18:20:00 19.32.53 1:12:53 1:06:13 0:05:29 272.752 7.00
8 No More Hobbies Shark 24 1088 Angela Hussey BYC 222 Y 18:20:00 19.33.49 1:13:49 1:07:04 0:06:25 281.385 8.00
9 Zephyr II Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 Y 18:20:00 19.36.54 1:16:54 1:10:06 0:09:43 309.907 9.00
10 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 N 18:20:00 19.46.55 1:26:55 1:16:31 0:17:21 402.562 10.00
11 Muskad Mirage 24 331 Peacock-Hacking, Susan BYC 243 N 18:20:00 19.50.43 1:30:43 1:19:44 0:21:03 437.713 11.00
12 Great Scot! Shark 369 Kim MacDonald NSC 220 Y 18:20:00 19.54.40 1:34:40 1:26:17 0:27:29 474.251 12.00
13 Carina II Niagara 35 22 Sophie Veilleux BYC 198 Y 18:20:00 20.02.00 1:42:00 1:36:23 0:37:12 542.086 13.00
14 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 Y     DNC       16.00
14 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 N     DNC       16.00

Race 4 - 1 Fleet - Aug 22 at 18::15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00, Wind dir: w, Ave wind: 7-9
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 Y 18:20:00 19.16.30 0:56:30 0:56:24 0:00:00 166 0.75
2 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Parolin, Doris NSC 193 Y 18:20:00 19.19.18 0:59:18 0:56:30 0:00:07 194.12 2.00
3 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 189 Y 18:20:00 19.19.02 0:59:02 0:56:38 0:00:15 191.442 3.00
4 Jalapeno J-24 2600 Rae-Anne Norwood NSC 162 Y 18:20:00 19.17.06 0:57:06 0:57:24 0:01:00 172.026 4.00
5 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 222 Y 18:20:00 19.24.43 1:04:43 0:58:48 0:02:38 248.52 5.00
6 Zephyr II Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 Y 18:20:00 19.26.18 1:06:18 1:00:26 0:04:25 264.422 6.00
7 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 N 18:20:00 19.28.45 1:08:45 1:01:06 0:05:17 289.027 7.00
8 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 N 18:20:00 19.34.37 1:14:37 1:05:41 0:10:33 347.946 8.00
9 No More Hobbies Shark 24 1088 Angela Hussey BYC 222 Y 18:20:00 19.34.42 1:14:42 1:07:52 0:12:37 348.783 9.00
10 Great Scot! Shark 369 Kim MacDonald NSC 220 Y 18:20:00 19.35.03 1:15:03 1:08:24 0:13:10 352.298 10.00
11 Muskad Mirage 24 331 Peacock-Hacking, Susan BYC 243 N 18:20:00 19.39.13 1:19:13 1:09:38 0:15:03 394.144 11.00
12 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 Y 18:20:00 19.40.50 1:20:50 1:13:34 0:18:51 410.38 12.00
13 Carina II Niagara 35 22 Sophie Veilleux BYC 198 Y 18:20:00 19.45.42 1:25:42 1:20:59 0:26:01 459.256 13.00
14 Raised J J-22 789 Michele Cimon NSC 171 Y     DNC       16.00
14 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 Y     DNC       16.00

Race 5 - 1 Fleet - Aug 29 at 18::15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00, Wind dir: nw, Ave wind: 5
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 Y 18:20:00 19.20.53 1:00:53 1:00:47 0:00:00 166 0.75
2 Raised J J-22 789 Michele Cimon NSC 171 Y 18:20:00 19.21.47 1:01:47 1:01:08 0:00:22 174.388 2.00
3 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 Y 18:20:00 19.27.04 1:07:04 1:07:25 0:06:37 223.628 3.00
4 Jalapeno J-24 2600 Rae-Anne Norwood NSC 162 Y 18:20:00 19.27.10 1:07:10 1:07:31 0:06:43 224.56 4.00
5 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 189 Y 18:20:00 19.30.49 1:10:49 1:07:56 0:07:28 258.578 5.00
6 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 222 Y 18:20:00 19.43.32 1:23:32 1:15:54 0:16:38 377.097 6.00
7 No More Hobbies Shark 24 1088 Angela Hussey BYC 222 Y 18:20:00 19.45.43 1:25:43 1:17:53 0:18:49 397.446 7.00
8 Zephyr II Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 Y 18:20:00 19.46.12 1:26:12 1:18:34 0:19:31 401.951 8.00
9 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 N 18:20:00 19.56.58 1:36:58 1:26:10 0:28:34 502.296 9.00
10 Great Scot! Shark 369 Kim MacDonald NSC 220 Y 18:20:00 19.56.43 1:36:43 1:28:09 0:30:02 499.966 10.00
11 Muskad Mirage 24 331 Peacock-Hacking, Susan BYC 243 N 18:20:00 20.01.02 1:41:02 1:28:48 0:31:53 540.197 11.00
12 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 Y     DNF       15.00
12 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 N     DNF       15.00
12 Carina II Niagara 35 22 Sophie Veilleux BYC 198 Y     DNF       15.00
15 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Parolin, Doris NSC 193 Y     DNC       16.00

R6 - 1 Fleet - Sept 12 at 18::100

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:05, Wind dir: w, Ave wind: 8-12
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J-22 789 Michele Cimon NSC 171 Y 18:05 18:58:18 0:53:18 0:52:44 0:00:00 171 0.75
2 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 189 Y 18:05 19.00.46 0:55:46 0:53:30 0:00:47 197.491 2.00
3 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162 Y 18:05 18.59.21 0:54:21 0:54:38 0:01:53 182.277 3.00
4 Zephyr II Tanzer 22 1617 Harrienne Rosenes NSC 220 Y 18:05 19.12.11 1:07:11 1:01:14 0:09:19 320.104 4.00
5 Harmony Tanzer 22 2097 Kit Holmwood NSC 221 Y 18:05 19.13.08 1:08:08 1:02:00 0:10:11 330.307 5.00
6 Great Scot! Shark 369 Kim MacDonald NSC 220 Y 18:05 19.13.29 1:08:29 1:02:25 0:10:37 334.066 6.00
7 Muskad Mirage 24 331 Peacock-Hacking, Susan BYC 243 N 18:05 19.16.32 1:11:32 1:02:53 0:11:32 366.822 7.00
8 Carina II Niagara 35 22 Sophie Veilleux BYC 198 Y 18:05 19.18.10 1:13:10 1:09:08 0:17:21 384.364 8.00
9 Road Rash J-24 4416 Marg Hurley NSC 166 Y     DNC       16.00
9 Jalapeno J-24 2600 Rae-Anne Norwood NSC 162 Y     DNC       16.00
9 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 222 Y     DNC       16.00
9 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 236 N     DNC       16.00
9 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Parolin, Doris NSC 193 Y     DNC       16.00
9 No More Hobbies Shark 24 1088 Angela Hussey BYC 222 Y     DNC       16.00
9 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242 N     DNC       16.00

Race 1 - 2 Fleet - July 18 at 18::15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:31:00, Wind dir: w, Ave wind: 10
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Kokopelli C&C 27-3 54126 Mary Jaekl BYC 210 N 18:31:00 19.37.41 1:06:41 1:01:47 0:00:00 210 0.75
2 Firefly C&C 27-3 691 Gerry Davies BYC 189 Y 18:31:00 19.36.15 1:05:15 1:02:36 0:00:51 196.858 2.00
3 Rainbow Niagara 26 111 Krista Kiifner BYC 182 Y 18:31:00 19.35.46 1:04:46 1:02:53 0:01:08 192.426 3.00
4 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 Y 18:31:00 19.41.50 1:10:50 1:08:04 0:06:33 248.052 4.00
5 Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 Y 18:31:00 19.34.03 1:03:03 1:10:06 0:07:29 176.685 5.00
6 Akvavit Tanzer 26 316 Janet Luckett NSC 246 N 18:31:00 19.56.30 1:25:30 1:14:48 0:14:53 382.533 6.00
7 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Marg Trottier NSC 220 Y     DNF       8.00
8 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 248 N     DNC       11.00
8 Skidbladnir Kirby 25 159 Catherine Trinkwon BYC 168 Y     DNC       11.00
8 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 195 N     DNC       11.00

Race 2 - 2 Fleet - July 25 at 18::15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26:00, Wind dir: sw, Ave wind: 10
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 248 N 18:26:00 19.28.28 1:02:28 0:54:29 0:00:00 248 0.75
2 Rainbow Niagara 26 111 Krista Kiifner BYC 182 Y 18:26:00 19.23.49 0:57:49 0:56:08 0:01:42 199.657 2.00
3 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Marg Trottier NSC 220 Y 18:26:00 19.27.42 1:01:42 0:56:14 0:01:56 240.029 3.00
4 Firefly C&C 27-3 691 Gerry Davies BYC 189 Y 18:26:00 19.25.22 0:59:22 0:56:57 0:02:35 215.771 4.00
5 Skidbladnir Kirby 25 159 Catherine Trinkwon BYC 168 Y 18:26:00 19.23.21 0:57:21 0:57:03 0:02:35 194.805 5.00
6 Kokopelli C&C 27-3 54126 Mary Jaekl BYC 210 N 18:26:00 19.28.05 1:02:05 0:57:31 0:03:16 244.015 6.00
7 Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 Y 18:26:00 19.19.01 0:53:01 0:58:57 0:04:01 149.754 7.00
8 Akvavit Tanzer 26 316 Janet Luckett NSC 246 N 18:26:00 19.37.00 1:11:00 1:02:07 0:08:44 336.716 8.00
9 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 Y 18:26:00 19.34.50 1:08:50 1:06:09 0:12:08 314.191 9.00
10 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 195 N     DNC       11.00

Race 3 - 2 Fleet - Aug 8 at 18::15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26:00, Wind dir: w, Ave wind: 8-10
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Firefly C&C 27-3 691 Gerry Davies BYC 189 Y 18:26:00 19.35.25 1:09:25 1:06:36 0:00:00 189 0.75
2 Rainbow Niagara 26 111 Krista Kiifner BYC 182 Y 18:26:00 19.34.48 1:08:48 1:06:48 0:00:12 183.755 2.00
3 Kokopelli C&C 27-3 54126 Mary Jaekl BYC 210 N 18:26:00 19.42.53 1:16:53 1:11:13 0:05:00 252.509 3.00
4 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 248 N 18:26:00 19.50.07 1:24:07 1:13:22 0:07:46 314.032 4.00
5 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 Y 18:26:00 19.44.08 1:18:08 1:15:05 0:08:50 263.141 5.00
6 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Marg Trottier NSC 220 Y 18:26:00 19.51.08 1:25:08 1:17:36 0:12:04 322.68 6.00
7 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 195 N 18:26:00 19.51.24 1:25:24 1:21:06 0:15:17 324.948 7.00
8 Akvavit Tanzer 26 316 Janet Luckett NSC 246 N 18:26:00 20.09.59 1:43:59 1:30:58 0:27:52 483.011 8.00
9 Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 Y     DNC       11.00
9 Skidbladnir Kirby 25 159 Catherine Trinkwon BYC 168 Y     DNC       11.00

Race 4 - 2 Fleet - Aug 22 at 18::15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26:00, Wind dir: w, Ave wind: 7-9
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Rainbow Niagara 26 111 Krista Kiifner BYC 182 Y 18:26:00 19.28.48 1:02:48 1:00:58 0:00:00 182 0.75
2 Firefly C&C 27-3 691 Gerry Davies BYC 189 Y 18:26:00 19.29.43 1:03:43 1:01:08 0:00:10 190.516 2.00
3 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 248 N 18:26:00 19.36.22 1:10:22 1:01:22 0:00:28 252.297 3.00
4 Kokopelli C&C 27-3 54126 Mary Jaekl BYC 210 N 18:26:00 19.33.07 1:07:07 1:02:11 0:01:18 222.103 4.00
5 Skidbladnir Kirby 25 159 Catherine Trinkwon BYC 168 Y 18:26:00 19.30.33 1:04:33 1:04:13 0:03:15 198.258 5.00
6 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Marg Trottier NSC 220 Y 18:26:00 19.37.10 1:11:10 1:04:52 0:04:17 259.729 6.00
7 Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 Y 18:26:00 19.24.51 0:58:51 1:05:26 0:04:01 145.303 7.00
8 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 Y 18:26:00 19.37.15 1:11:15 1:08:28 0:07:48 260.503 8.00
9 Akvavit Tanzer 26 316 Janet Luckett NSC 246 N 18:26:00 19.53.21 1:27:21 1:16:25 0:17:40 410.077 9.00
10 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 195 N     DNC       11.00

Race 5 - 2 Fleet - Aug 29 at 18::15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26:00, Wind dir: nw, Ave wind: 6
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Kokopelli C&C 27-3 54126 Mary Jaekl BYC 210 N 18:26:00 19.17.14 0:51:14 0:47:28 0:00:00 210 0.75
2 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Marg Trottier NSC 220 Y 18:26:00 19.18.10 0:52:10 0:47:33 0:00:06 221.139 2.00
3 Skidbladnir Kirby 25 159 Catherine Trinkwon BYC 168 Y 18:26:00 19.14.36 0:48:36 0:48:21 0:00:53 178.573 3.00
4 Firefly C&C 27-3 691 Gerry Davies BYC 189 Y 18:26:00 19.16.49 0:50:49 0:48:45 0:01:21 205.027 4.00
5 Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 Y 18:26:00 19.10.59 0:44:59 0:50:01 0:02:18 135.411 5.00
6 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 248 N 18:26:00 19.23.29 0:57:29 0:50:08 0:03:04 284.589 6.00
7 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 Y 18:26:00 19.18.51 0:52:51 0:50:47 0:03:28 229.294 7.00
8 Rainbow Niagara 26 111 Krista Kiifner BYC 182 Y 18:26:00 19.20.01 0:54:01 0:52:27 0:05:08 243.217 8.00
9 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 195 N 18:26:00 19.28.17 1:02:17 0:59:09 0:12:18 341.873 9.00
10 Akvavit Tanzer 26 316 Janet Luckett NSC 246 N     DNC       11.00

R6 - 2 Fleet - Sept 12 at 18::100

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:11, Wind dir: w, Ave wind: 8-12
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF FS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Firefly C&C 27-3 691 Gerry Davies BYC 189 Y 18:11 19.11.02 1:00:02 0:57:36 0:00:00 189 0.75
2 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Marg Trottier NSC 220 Y 18:11 19.14.41 1:03:41 0:58:03 0:00:30 224.898 2.00
3 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 248 N 18:11 19.18.28 1:07:28 0:58:51 0:01:26 262.107 3.00
4 Organized Chaos Olson 30 31530 Melanie Rushworth NSC 108 Y 18:11 19.04.50 0:53:50 0:59:51 0:02:02 128.023 4.00
5 Kokopelli C&C 27-3 54126 Mary Jaekl BYC 210 N 18:11 19.16.21 1:05:21 1:00:32 0:03:11 241.29 5.00
6 Rainbow Niagara 26 111 Krista Kiifner BYC 182 Y 18:11 19.13.28 1:02:28 1:00:39 0:03:09 212.932 6.00
7 Skidbladnir Kirby 25 159 Catherine Trinkwon BYC 168 Y 18:11 19.12.13 1:01:13 1:00:54 0:03:19 200.638 7.00
8 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 188 Y 18:11 19.21.14 1:10:14 1:07:30 0:10:18 289.318 8.00
9 Akvavit Tanzer 26 316 Janet Luckett NSC 246 N     DNC       11.00
9 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 195 N     DNC       11.00

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish

www.nsc.ca
scoring@nsc.ca

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com