event burgee venue burgee

NSC/BYC Summer Series - PHRF 3, 2017

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 20:45 on August 15, 2017

PHRF 3 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Race 1
July 4
Race 2
July 11
Race 3
July 18
Race 4
July 25
Race 5
Aug 1
Race 6
Aug 8
Race 7
Aug 15
Total Net
1st Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 284   4.00 (6.00) 2.00 3.00 0.75 0.75 (8.00) 24.50 10.50
2nd NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 220   2.00 3.00 (5.00) 0.75 3.00 (6.00) 2.00 21.75 10.75
3rd Rushlight C&C 24 1 Tremblay, Rejean NSC 233   0.75 0.75 3.00 5.00 (14.00 DNC) 2.00 (9.00) 34.50 11.50
4th Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 220   3.00 (5.00) 0.75 (6.00) 2.00 4.00 3.00 23.75 12.75
5th Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 218   6.00 (7.00) 4.00 2.00 4.00 3.00 (11.00) 37.00 19.00
6th ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 265   (14.00 DNC) 2.00 6.00 4.00 (7.00) 7.00 7.00 47.00 26.00
7th Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 220   5.00 (11.00) 8.00 10.00 5.00 (14.00 DNC) 4.00 57.00 32.00
8th Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 217   7.00 (9.00) (14.00 DNC) 7.00 6.00 8.00 5.00 56.00 33.00
9th Harmony Tanzer 22 1781 Lostracco, Joe NSC 221   (10.00) 4.00 7.00 9.00 8.00 7.00 PRP-20 (10.00) 55.00 35.00
10th Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC 217   8.00 8.00 (14.00 DNC) 8.00 (14.00 DNC) 14.00 DNC 0.75 66.75 38.75
11th Carpe Diem Tanzer 22 14 Williamson, Brian BYC 222   (14.00 DNC) 12.00 9.00 (14.00 DNC) 14.00 DNC 9.00 6.00 78.00 50.00
12th Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC 222   (14.00 DNC) 10.00 11.00 11.00 9.00 10.00 (14.00 DNC) 79.00 51.00
13th Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 220   9.00 (14.00 DNF) 10.00 (14.00 DNC) 14.00 DNC 11.00 14.00 DNC 86.00 58.00

Race 1 - July 4 at 18:20

Start: Start 1, Finishes: Place, Wind dir: W, Ave wind: 6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Rushlight C&C 24 1 Tremblay, Rejean NSC 233   18.20 19.27.51 1.07.51 1.00.35 0.00.00 233 0.75
2 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 220   18.20 19.27.16 1.07.16 1.01.19 0.00.48 227.546 2.00
3 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 220   18.20 19.28.07 1.08.07 1.02.05 0.01.39 235.493 3.00
4 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 284   18.20 19.37.34 1.17.34 1.04.06 0.04.16 323.856 4.00
5 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 220   18.20 19.31.25 1.11.25 1.05.06 0.04.57 266.35 5.00
6 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 218   18.20 19.32.35 1.12.35 1.06.22 0.06.20 277.259 6.00
7 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 217   18.20 19.34.39 1.14.39 1.08.22 0.08.31 296.583 7.00
8 Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC 217   18.20 19.36.11 1.16.11 1.09.47 0.10.03 310.921 8.00
9 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 220   18.20 19.39.22 1.19.22 1.12.21 0.12.54 340.687 9.00
10 Harmony Tanzer 22 1781 Lostracco, Joe NSC 221   18.20 19.40.57 1.20.57 1.13.40 0.14.23 355.491 10.00

Race 2 - July 11 at 18:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.20, Wind dir: S, Ave wind: 6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Rushlight C&C 24 1 Tremblay, Rejean NSC 233   18.20 18.55.51 0.35.51 0.32.00 0.00.00 233 0.75
2 ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 265   18.20 18.58.48 0.38.48 0.32.59 0.01.09 285.206 2.00
3 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 220   18.20 18.56.27 0.36.27 0.33.13 0.01.20 243.618 3.00
4 Harmony Tanzer 22 1781 Lostracco, Joe NSC 221   18.20 18.56.43 0.36.43 0.33.25 0.01.33 248.337 4.00
5 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 220   18.20 18.58.04 0.38.04 0.34.42 0.02.57 272.228 5.00
6 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 284   18.20 19.02.18 0.42.18 0.34.57 0.03.34 347.144 6.00
7 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 218   18.20 18.59.25 0.39.25 0.36.03 0.04.25 296.119 7.00
8 Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC 217   18.20 18.59.39 0.39.39 0.36.19 0.04.42 300.248 8.00
9 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 217   18.20 18.59.43 0.39.43 0.36.23 0.04.46 301.428 9.00
10 Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC 222   18.20 19.01.16 0.41.16 0.37.30 0.06.02 328.858 10.00
11 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 220   18.20 19.01.58 0.41.58 0.38.15 0.06.51 341.246 11.00
12 Carpe Diem Tanzer 22 14 Williamson, Brian BYC 222   18.20 19.03.41 0.43.41 0.39.41 0.08.27 371.625 12.00
13 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 220       DNF       14.00

Race 3 - July 18 at 18:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.20, Wind dir: S, Ave wind: 7
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 220   18.20 19.24.55 1.04.55 0.59.10 0.00.00 220 0.75
2 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 284   18.20 19.32.05 1.12.05 0.59.34 0.00.29 288.605 2.00
3 Rushlight C&C 24 1 Tremblay, Rejean NSC 233   18.20 19.28.54 1.08.54 1.01.31 0.02.38 258.131 3.00
4 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 218   18.20 19.27.47 1.07.47 1.01.59 0.03.05 247.442 4.00
5 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 220   18.20 19.30.42 1.10.42 1.04.27 0.05.47 275.362 5.00
6 ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 265   18.20 19.35.58 1.15.58 1.04.34 0.06.21 325.779 6.00
7 Harmony Tanzer 22 1781 Lostracco, Joe NSC 221   18.20 19.31.06 1.11.06 1.04.42 0.06.05 279.192 7.00
8 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 220   18.20 19.31.08 1.11.08 1.04.50 0.06.13 279.511 8.00
9 Carpe Diem Tanzer 22 14 Williamson, Brian BYC 222   18.20 19.34.46 1.14.46 1.07.56 0.09.38 314.292 9.00
10 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 220   18.20 19.36.15 1.16.15 1.09.30 0.11.20 328.491 10.00
11 Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC 222   18.20 19.38.47 1.18.47 1.11.35 0.13.39 352.742 11.00

Race 4 - July 25 at 18:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.20, Wind dir: E, Ave wind: 4
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 220   18.20 19.05.50 0.45.50 0.41.47 0.00.00 220 0.75
2 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 218   18.20 19.06.42 0.46.42 0.42.42 0.01.01 231.751 2.00
3 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 284   18.20 19.14.42 0.54.42 0.45.12 0.04.09 340.219 3.00
4 ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 265   18.20 19.14.07 0.54.07 0.46.00 0.04.58 332.31 4.00
5 Rushlight C&C 24 1 Tremblay, Rejean NSC 233   18.20 19.11.44 0.51.44 0.46.11 0.04.56 299.995 5.00
6 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 220   18.20 19.12.07 0.52.07 0.47.30 0.06.17 305.193 6.00
7 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 217   18.20 19.12.36 0.52.36 0.48.11 0.06.59 311.746 7.00
8 Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC 217   18.20 19.14.06 0.54.06 0.49.33 0.08.29 332.084 8.00
9 Harmony Tanzer 22 1781 Lostracco, Joe NSC 221   18.20 19.15.20 0.55.20 0.50.21 0.09.26 348.806 9.00
10 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 220   18.20 19.16.47 0.56.47 0.51.45 0.10.57 368.466 10.00
11 Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC 222   18.20 19.17.36 0.57.36 0.52.20 0.11.37 379.538 11.00

Race 5 - Aug 1 at 18:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.20, Wind dir: S, Ave wind: 6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 284   18.20 19.14.18 0.54.18 0.44.52 0.00.00 284 0.75
2 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 220   18.20 19.10.59 0.50.59 0.46.28 0.01.45 242.134 2.00
3 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 220   18.20 19.11.13 0.51.13 0.46.41 0.01.59 245.079 3.00
4 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 218   18.20 19.11.53 0.51.53 0.47.27 0.02.49 253.494 4.00
5 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 220   18.20 19.12.44 0.52.44 0.48.04 0.03.30 264.224 5.00
6 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 217   18.20 19.12.43 0.52.43 0.48.17 0.03.43 264.014 6.00
7 ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 265   18.20 19.17.45 0.57.45 0.49.05 0.04.57 327.549 7.00
8 Harmony Tanzer 22 1781 Lostracco, Joe NSC 221   18.20 19.14.11 0.54.11 0.49.19 0.04.52 282.527 8.00
9 Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC 222   18.20 19.15.37 0.55.37 0.50.32 0.06.14 300.62 9.00

Race 6 - Aug 8 at 18:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.20, Course: W, Wind dir: SW, Ave wind: 4
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 284   18.20 19.26.46 1.06.46 0.55.11 0.00.00 284 0.75
2 Rushlight C&C 24 1 Tremblay, Rejean NSC 233   18.20 19.24.11 1.04.11 0.57.18 0.02.23 257.479 2.00
3 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 218   18.20 19.22.45 1.02.45 0.57.23 0.02.25 242.765 3.00
4 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 220   18.20 19.23.03 1.03.03 0.57.28 0.02.31 245.844 4.00
5 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 220   18.20 19.23.27 1.03.27 0.57.50 0.02.55 249.951 6.00
6 ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 265   18.20 19.28.15 1.08.15 0.58.01 0.03.20 299.228 7.00
6 Harmony Tanzer 22 1781 Lostracco, Joe NSC 221   18.20 19.23.23 PRP-20 0.57.41 0.02.45 249.266 7.00
8 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 217   18.20 19.23.46 1.03.46 0.58.24 0.03.32 253.202 8.00
9 Carpe Diem Tanzer 22 14 Williamson, Brian BYC 222   18.20 19.26.35 1.06.35 1.00.30 0.05.51 282.118 9.00
10 Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC 222   18.20 19.27.28 1.07.28 1.01.18 0.06.44 291.186 10.00
11 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 220   18.20 19.27.18 1.07.18 1.01.21 0.06.46 289.475 11.00

Race 7 - Aug 15 at 18:22

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.22, Course: W, Wind dir: SW, Ave wind: 4
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC 217   18.22 19.05.53 0.43.53 0.40.12 0.00.00 217 0.75
2 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 220   18.22 19.07.50 0.45.50 0.41.47 0.01.44 244.481 2.00
3 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 220   18.22 19.08.44 0.46.44 0.42.36 0.02.38 257.164 3.00
4 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 220   18.22 19.13.07 0.51.07 0.46.36 0.07.01 318.937 4.00
5 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 217   18.22 19.13.50 0.51.50 0.47.28 0.07.57 329.036 5.00
6 Carpe Diem Tanzer 22 14 Williamson, Brian BYC 222   18.22 19.15.12 0.53.12 0.48.20 0.08.58 348.296 6.00
7 ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 265   18.22 19.20.52 0.58.52 0.50.02 0.11.35 428.154 7.00
8 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 284   18.22 19.22.36 1.00.36 0.50.05 0.11.58 452.582 8.00
9 Rushlight C&C 24 1 Tremblay, Rejean NSC 233   18.22 19.19.44 0.57.44 0.51.33 0.12.43 412.183 9.00
10 Harmony Tanzer 22 1781 Lostracco, Joe NSC 221   18.22 19.22.45 1.00.45 0.55.17 0.16.35 454.695 10.00
11 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 218   18.22 19.24.02 1.02.02 0.56.44 0.18.05 472.781 11.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 14
DNFStarted but did not finish 14
PRP-20Post-Race Penalty - 20% per SI 20.6(a) 7

www.nsc.ca
scoring@nsc.ca

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com