event burgee venue burgee

NSC/BYC Series 2 - Womens, 2017

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 20:01 on September 18, 2017

Contents

1 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Race 1
July 24
R2
July 31
R3
Aug 14
R4
Aug 21
R5
Aug 28
R6
Sept 18
Total Net
1st Raised J J-22 1644 Michele Cimon NSC 171   0.75 0.75 2.00 0.75 0.75 16.00 DNC 21.00 5.00
2nd Road Rash J-24 4416 Marie Gendron NSC 166   2.00 2.00 0.75 2.00 3.00 0.75 10.50 7.50
3rd Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 187   16.00 DNC 3.00 5.00 4.00 5.00 2.00 35.00 19.00
4th Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 220   16.00 DNC 4.00 3.00 5.00 6.00 3.00 37.00 21.00
5th Upbeat Mirage 24 154 Corner, Antica NSC 222   16.00 DNC 7.00 8.00 10.00 4.00 4.00 49.00 33.00
6th Great Scot! Shark 369 Kim MacDonald NSC 217   16.00 DNC 5.00 9.00 9.00 8.00 6.00 53.00 37.00
7th J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162   16.00 DNC 6.00 6.00 16.00 DNC 2.00 16.00 DNC 62.00 46.00
8th No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 217   16.00 DNC 16.00 DNC 12.00 7.00 7.00 5.00 63.00 47.00
9th Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 217   16.00 DNC 8.00 7.00 16.00 DNC 9.00 7.00 63.00 47.00
10th No Luffing Matter Sonar 196 Doris Parolin NSC 166   16.00 DNC 16.00 DNC 4.00 3.00 16.00 DNC 16.00 DNC 71.00 55.00
11th Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242   16.00 DNC 16.00 DNC 10.00 11.00 10.00 8.00 71.00 55.00
12th Harmony Tanzer 22 1781 Kit Holmwood NSC 221   16.00 DNC 16.00 DNC 11.00 6.00 16.00 DNC 10.00 75.00 59.00
13th Organized Chaos J-80 669 Melanie Rushworth NSC 126   16.00 DNC 9.00 14.00 8.00 16.00 DNC 12.00 75.00 59.00
14th Carina II Niagara 35 222 Sophie Veilleux BYC 215   16.00 DNC 16.00 DNC 13.00 12.00 12.00 9.00 78.00 62.00
15th Misty Star C&C 27-3 24988 Susan Peacock-Hacking BYC 188   16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNF 13.00 11.00 11.00 83.00 67.00

2 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Race 1
July 24
R2
July 31
R3
Aug 14
R4
Aug 21
R5
Aug 28
R6
Sept 18
Total Net
1st Firefly C&C 27-3 691 Gerry Davies BYC 187   9.00 DNC 0.75 5.00 0.75 0.75 2.00 18.25 9.25
2nd Kokopelli C&C 27-3 54126 Genvieve Audet BYC 210   0.75 3.00 3.00 4.00 2.00 0.75 13.50 9.50
3rd Rainbow Niagara 26 111 Krista Kiifner BYC 182   9.00 DNC 2.00 0.75 5.00 3.00 3.00 22.75 13.75
4th Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 244   9.00 DNC 5.00 2.00 2.00 7.00 4.00 29.00 20.00
5th NSC Beagle Tanzer 22 1681 Gretta Bradley NSC 220   9.00 DNC 4.00 4.00 3.00 5.00 5.00 30.00 21.00
6th Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 187   2.00 8.00 7.00 7.00 4.00 6.00 34.00 26.00
7th Phoenix Tanzer 26 460 Lexi Parsons BYC 213   9.00 DNC 6.00 6.00 6.00 6.00 7.00 40.00 31.00
8th Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 193   9.00 DNC 7.00 8.00 8.00 8.00 9.00 DNC 49.00 40.00

Race 1 - 1 Fleet - July 24

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20, Course: w, Wind dir: e, Ave wind: 18
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J-22 1644 Michele Cimon NSC 171   18:20 19.00.15 0:40:15 0:39:50 0:00:00 171 0.75
2 Road Rash J-24 4416 Marie Gendron NSC 166   18:20 19.01.29 0:41:29 0:41:25 0:01:35 188.54 2.00

R2 - 1 Fleet - July 31

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20, Course: w, Wind dir: w, Ave wind: 4
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J-22 1644 Michele Cimon NSC 171   18:20 19.44.56 1:24:56 1:24:03 0:00:00 171 0.75
2 Road Rash J-24 4416 Marie Gendron NSC 166   18:20 19.45.43 1:25:43 1:25:34 0:01:32 176.279 2.00
3 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 187   18:20 20.00.58 1:40:58 1:37:12 0:13:40 279.061 3.00
4 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 220   18:20 20.11.55 1:51:55 1:42:01 0:19:43 352.861 4.00
5 Great Scot! Shark 369 Kim MacDonald NSC 217   18:20 20.15.07 1:55:07 1:45:26 0:23:21 374.429 5.00
6 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162   18:20 20.06.14 1:46:14 1:46:48 0:22:38 314.557 6.00
7 Upbeat Mirage 24 154 Corner, Antica NSC 222   18:20 20.22.34 2:02:34 1:51:22 0:30:04 424.64 7.00
8 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 217   18:20 20.28.02 2:08:02 1:57:16 0:36:16 461.484 8.00
9 Organized Chaos J-80 669 Melanie Rushworth NSC 126   18:20 20.09.29 1:49:29 1:57:35 0:31:14 336.461 9.00

R3 - 1 Fleet - Aug 14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20, Course: w, Wind dir: s, Ave wind: 10
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Road Rash J-24 4416 Marie Gendron NSC 166   18:20 19.03.41 0:43:41 0:43:36 0:00:00 166 0.75
2 Raised J J-22 1644 Michele Cimon NSC 171   18:20 19.05.26 0:45:26 0:44:57 0:01:22 188.732 2.00
3 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 220   18:20 19.11.24 0:51:24 0:46:51 0:03:34 266.237 3.00
4 No Luffing Matter Sonar 196 Doris Parolin NSC 166   18:20 19.07.17 0:47:17 0:47:12 0:03:36 212.763 4.00
5 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 187   18:20 19.10.04 0:50:04 0:48:12 0:04:46 248.917 5.00
6 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162   18:20 19.08.07 0:48:07 0:48:22 0:04:44 223.587 6.00
7 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 217   18:20 19.14.27 0:54:27 0:49:52 0:06:50 305.855 7.00
8 Upbeat Mirage 24 154 Corner, Antica NSC 222   18:20 19.16.09 0:56:09 0:51:01 0:08:09 327.938 8.00
9 Great Scot! Shark 369 Kim MacDonald NSC 217   18:20 19.15.58 0:55:58 0:51:16 0:08:21 325.556 9.00
10 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242   18:20 19.18.56 0:58:56 0:51:53 0:09:24 364.092 10.00
11 Harmony Tanzer 22 1781 Kit Holmwood NSC 221   18:20 19.17.45 0:57:45 0:52:33 0:09:50 348.721 11.00
12 No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 217   18:20 19.17.25 0:57:25 0:52:35 0:09:48 344.391 12.00
13 Carina II Niagara 35 222 Sophie Veilleux BYC 215   18:20 19.18.55 0:58:55 0:54:08 0:11:28 363.876 13.00
14 Organized Chaos J-80 669 Melanie Rushworth NSC 126   18:20 19.11.54 0:51:54 0:55:44 0:11:18 272.732 14.00
15 Misty Star C&C 27-3 24988 Susan Peacock-Hacking BYC 188       DNF       16.00

R4 - 1 Fleet - Aug 21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20, Course: w, Wind dir: sw, Ave wind: 7
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J-22 1644 Michele Cimon NSC 171   18:20 19.04.13 0:44:13 0:43:45 0:00:00 171 0.75
2 Road Rash J-24 4416 Marie Gendron NSC 166   18:20 19.04.59 0:44:59 0:44:54 0:01:09 180.925 2.00
3 No Luffing Matter Sonar 196 Doris Parolin NSC 166   18:20 19.07.19 0:47:19 0:47:14 0:03:29 211.133 3.00
4 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 187   18:20 19.10.16 0:50:16 0:48:23 0:04:49 249.324 4.00
5 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 220   18:20 19.13.25 0:53:25 0:48:41 0:05:25 290.104 5.00
6 Harmony Tanzer 22 1781 Kit Holmwood NSC 221   18:20 19.14.02 0:54:02 0:49:10 0:05:57 298.087 6.00
7 No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 217   18:20 19.13.51 0:53:51 0:49:19 0:06:05 295.714 7.00
8 Organized Chaos J-80 669 Melanie Rushworth NSC 126   18:20 19.05.58 0:45:58 0:49:22 0:05:14 193.656 8.00
9 Great Scot! Shark 369 Kim MacDonald NSC 217   18:20 19.14.34 0:54:34 0:49:59 0:06:48 304.992 9.00
10 Upbeat Mirage 24 154 Corner, Antica NSC 222   18:20 19.15.08 0:55:08 0:50:06 0:06:59 312.328 10.00
11 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242   18:20 19.22.01 1:02:01 0:54:36 0:12:19 401.44 11.00
12 Carina II Niagara 35 222 Sophie Veilleux BYC 215   18:20 19.21.44 1:01:44 0:56:44 0:14:07 397.772 12.00
13 Misty Star C&C 27-3 24988 Susan Peacock-Hacking BYC 188   18:26 19.43.09 1:17:09 1:14:08 0:31:37 597.356 13.00

R5 - 1 Fleet - Aug 28

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20, Course: w, Wind dir: 130, Ave wind: 3-5
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J-22 1644 Michele Cimon NSC 171   18:20 19.20.26 1:00:26 0:59:48 0:00:00 171 0.75
2 J-Spot J-24 2594 Shona Weldon NSC 162   18:20 19.19.52 0:59:52 1:00:11 0:00:23 165.632 2.00
3 Road Rash J-24 4416 Marie Gendron NSC 166   18:20 19.21.32 1:01:32 1:01:25 0:01:38 181.419 3.00
4 Upbeat Mirage 24 154 Corner, Antica NSC 222   18:20 19.29.39 1:09:39 1:03:17 0:03:50 258.301 4.00
5 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 187   18:20 19.25.55 1:05:55 1:03:27 0:03:48 222.939 5.00
6 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 220   18:20 19.31.06 1:11:06 1:04:48 0:05:30 272.036 6.00
7 No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 217   18:20 19.31.36 1:11:36 1:05:35 0:06:19 276.772 7.00
8 Great Scot! Shark 369 Kim MacDonald NSC 217   18:20 19.33.08 1:13:08 1:06:59 0:07:51 291.296 8.00
9 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 217   18:20 19.35.01 1:15:01 1:08:43 0:09:44 309.135 9.00
10 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242   18:20 19.40.20 1:20:20 1:10:43 0:12:24 359.495 10.00
11 Misty Star C&C 27-3 24988 Susan Peacock-Hacking BYC 188   18:20 19.41.52 1:21:52 1:18:40 0:19:38 374.019 11.00
12 Carina II Niagara 35 222 Sophie Veilleux BYC 215   18:20 19.50.57 1:30:57 1:23:34 0:25:52 460.057 12.00

R6 - 1 Fleet - Sept 18

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:05, Course: wl, Wind dir: sse, Ave wind: 4-5
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Road Rash J-24 4416 Marie Gendron NSC 166   18:05 18.40.35 0:35:35 0:35:31 0:00:00 166 0.75
2 Thumper C&C 27-3 34229 Leah Horner BYC 187   18:05 18.42.37 0:37:37 0:36:13 0:00:43 198.425 2.00
3 Azura Mirage 24 33 Glenna Gray NSC 220   18:05 18.48.56 0:43:56 0:40:03 0:04:58 299.154 3.00
4 Upbeat Mirage 24 154 Corner, Antica NSC 222   18:05 18.51.24 0:46:24 0:42:09 0:07:18 338.488 4.00
5 No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC 217   18:05 18.52.23 0:47:23 0:43:24 0:08:36 354.169 5.00
6 Great Scot! Shark 369 Kim MacDonald NSC 217   18:05 18.54.08 0:49:08 0:45:00 0:10:21 382.076 6.00
7 Roxsan Shark 332 Yasmine Ayroud NSC 217   18:05 18.55.49 0:50:49 0:46:33 0:12:02 408.919 7.00
8 Voila Tanzer 22 917 Carole Presseault NSC 242   18:05 18.57.56 0:52:56 0:46:36 0:12:35 442.672 8.00
9 Carina II Niagara 35 222 Sophie Veilleux BYC 215   18:05 18.56.50 0:51:50 0:47:38 0:13:11 425.131 9.00
10 Harmony Tanzer 22 1781 Kit Holmwood NSC 221   18:05 18.59.11 0:54:11 0:49:19 0:15:09 462.606 10.00
11 Misty Star C&C 27-3 24988 Susan Peacock-Hacking BYC 188   18:05 18.58.06 0:53:06 0:51:02 0:16:08 445.33 11.00
12 Organized Chaos J-80 669 Melanie Rushworth NSC 126   18:05 18.59.57 0:54:57 0:59:01 0:21:53 474.831 12.00

Race 1 - 2 Fleet - July 24

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26, Course: w, Wind dir: E, Ave wind: 18
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Kokopelli C&C 27-3 54126 Genvieve Audet BYC 210   18:26 19.13.29 0:47:29 0:43:59 0:00:00 210 0.75
2 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 187   18:26 19.18.03 0:52:03 0:50:06 0:06:21 268.804 2.00

R2 - 2 Fleet - July 31

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26, Course: w, Wind dir: w, Ave wind: 4
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Firefly C&C 27-3 691 Gerry Davies BYC 187   18:26 19.47.29 1:21:29 1:18:26 0:00:00 187 0.75
2 Rainbow Niagara 26 111 Krista Kiifner BYC 182   18:26 19.48.10 1:22:10 1:19:46 0:01:23 191.935 2.00
3 Kokopelli C&C 27-3 54126 Genvieve Audet BYC 210   18:26 20.04.07 1:38:07 1:30:54 0:13:27 307.117 3.00
4 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Gretta Bradley NSC 220   18:26 20.13.52 1:47:52 1:38:19 0:21:49 377.527 4.00
5 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 244   18:26 20.23.27 1:57:27 1:43:04 0:28:04 446.733 5.00
6 Phoenix Tanzer 26 460 Lexi Parsons BYC 213   18:26 20.23.08 1:57:08 1:47:59 0:32:03 444.446 6.00
7 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 193   18:26 20.28.30 2:02:30 1:56:44 0:40:11 483.201 7.00
8 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 187   18:26 20.32.57 2:06:57 2:02:12 0:45:28 515.337 8.00

R3 - 2 Fleet - Aug 14

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26, Course: w, Wind dir: s, Ave wind: 10
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Rainbow Niagara 26 111 Krista Kiifner BYC 182   18:26 19.15.42 0:49:42 0:48:15 0:00:00 182 0.75
2 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 244   18:26 19.21.35 0:55:35 0:48:47 0:00:36 251.065 2.00
3 Kokopelli C&C 27-3 54126 Genvieve Audet BYC 210   18:26 19.19.13 0:53:13 0:49:18 0:01:08 223.282 3.00
4 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Gretta Bradley NSC 220   18:26 19.20.28 0:54:28 0:49:39 0:01:32 237.956 4.00
5 Firefly C&C 27-3 691 Gerry Davies BYC 187   18:26 19.19.11 0:53:11 0:51:12 0:03:03 222.891 5.00
6 Phoenix Tanzer 26 460 Lexi Parsons BYC 213   18:26 19.23.19 0:57:19 0:52:50 0:04:59 271.412 6.00
7 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 187   18:26 19.24.03 0:58:03 0:55:53 0:07:55 280.021 7.00
8 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 193   18:26 19.26.20 1:00:20 0:57:29 0:09:42 306.825 8.00

R4 - 2 Fleet - Aug 21

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26, Course: w, Wind dir: sw, Ave wind: 7
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Firefly C&C 27-3 691 Gerry Davies BYC 187   18:26 19.15.35 0:49:35 0:47:44 0:00:00 187 0.75
2 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 244   18:26 19.20.42 0:54:42 0:48:00 0:00:19 247.722 2.00
3 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Gretta Bradley NSC 220   18:26 19.20.09 0:54:09 0:49:21 0:01:47 241.195 3.00
4 Kokopelli C&C 27-3 54126 Genvieve Audet BYC 210   18:26 19.19.35 0:53:35 0:49:38 0:02:04 234.47 4.00
5 Rainbow Niagara 26 111 Krista Kiifner BYC 182   18:26 19.18.40 0:52:40 0:51:08 0:03:30 223.592 5.00
6 Phoenix Tanzer 26 460 Lexi Parsons BYC 213   18:26 19.23.05 0:57:05 0:52:37 0:05:19 276.006 6.00
7 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 187   18:26 19.21.08 0:55:08 0:53:04 0:05:33 252.865 7.00
8 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 193   18:26 19.27.30 1:01:30 0:58:36 0:11:25 328.421 8.00

R5 - 2 Fleet - Aug 28

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26, Course: w, Wind dir: 130, Ave wind: 3-5
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Firefly C&C 27-3 691 Gerry Davies BYC 187   18:26 19.29.16 1:03:16 1:00:54 0:00:00 187 0.75
2 Kokopelli C&C 27-3 54126 Genvieve Audet BYC 210   18:26 19.32.08 1:06:08 1:01:16 0:00:24 213.662 2.00
3 Rainbow Niagara 26 111 Krista Kiifner BYC 182   18:26 19.30.27 1:04:27 1:02:34 0:01:43 198.006 3.00
4 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 187   18:26 19.32.59 1:06:59 1:04:29 0:03:43 221.568 4.00
5 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Gretta Bradley NSC 220   18:26 19.38.40 1:12:40 1:06:14 0:05:51 274.428 5.00
6 Phoenix Tanzer 26 460 Lexi Parsons BYC 213   18:26 19.38.02 1:12:02 1:06:24 0:05:58 268.537 6.00
7 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 244   18:26 19.45.20 1:19:20 1:09:37 0:09:56 336.433 7.00
8 Mary Brown C&C 30 24952 Marielle Blanchette CVGR 193   18:26 19.40.54 1:14:54 1:11:22 0:10:59 295.199 8.00

R6 - 2 Fleet - Sept 18

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:11, Course: wl, Wind dir: sse, Ave wind: 4-5
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Kokopelli C&C 27-3 54126 Genvieve Audet BYC 210   18:11 18.53.56 0:42:56 0:39:46 0:00:00 210 0.75
2 Firefly C&C 27-3 691 Gerry Davies BYC 187   18:11 18.52.40 0:41:40 0:40:07 0:00:21 191.961 2.00
3 Rainbow Niagara 26 111 Krista Kiifner BYC 182   18:11 18.53.43 0:42:43 0:41:28 0:01:45 206.914 3.00
4 Watermellen Tanzer 22 1981 Mary Ellen Dempster BYC 244   18:11 18.59.02 0:48:02 0:42:09 0:02:43 282.631 4.00
5 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Gretta Bradley NSC 220   18:11 18.57.50 0:46:50 0:42:41 0:03:12 265.541 5.00
6 Interlude C&C 27-3 54129 Deborah Hawken BYC 187   18:11 18.57.20 0:46:20 0:44:36 0:05:01 258.421 6.00
7 Phoenix Tanzer 26 460 Lexi Parsons BYC 213   18:11 19.01.02 0:50:02 0:46:07 0:06:53 311.114 7.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 16

www.nsc.ca
scoring@nsc.ca

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com