event burgee venue burgee

BYC/NSC Interclub Long Distance Time Trial Series, 2020

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 13:46 on September 29, 2020

Contents

PHRF Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Fleet Pinhey's #2
July 12
Queen's Park 1
July 19
Stony Point
Aug 9
Queens Park 2
Aug 30
Queens Park 3
Sep 20
20 Mile Race
Sep 27
Total Net
1st Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103 PHRF 2.00 (16.00 DNC) 1.00 1.00 3.00 (5.00) 28.00 7.00
2nd J Cre J-22 788 Rae, John NSC 168 PHRF 1.00 2.00 (16.00 DNC) 6.00 (10.00 DNF) 1.00 36.00 10.00
3rd Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126 PHRF 3.00 3.00 (16.00 DNC) (8.00) 1.00 4.00 35.00 11.00
4th Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 PHRF 4.00 (16.00 DNC) (16.00 DNC) 5.00 4.00 9.00 54.00 22.00
5th Kelsea CS 30 4675 Glover, Steven BYC 153 PHRF 7.00 (16.00 DNC) 2.00 10.00 6.00 (11.00) 52.00 25.00
6th Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC 219 PHRF (16.00 DNC) (16.00 DNC) 16.00 DNC 2.00 7.00 3.00 60.00 28.00
7th Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219 PHRF 6.00 1.00 (16.00 DNC) 7.00 (16.00 DNC) 16.00 DNC 62.00 30.00
8th Rum Runner Kirby 25 207 Lavigne, Brian NSC 161 PHRF 5.00 (16.00 DNC) (16.00 DNC) 16.00 DNC 5.00 8.00 66.00 34.00
9th Three's Company J-22 457 Fuller, Bill BYC 168 PHRF (16.00 DNC) (16.00 DNC) 16.00 DNC 3.00 10.00 DNF 6.00 67.00 35.00
10th Raised J J-22 1644 Cimon, Michele NSC 168 PHRF (16.00 DNC) (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNC 2.00 82.00 50.00
11th Wild Thing Evelyn 32-2 32144 Arbuckle, Tom BYC 99 PHRF (16.00 DNC) (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 2.00 16.00 DNC 82.00 50.00
12th Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 243 PHRF 8.00 (16.00 DNC) (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 10.00 82.00 50.00
13th Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steven BYC 106 PHRF (16.00 DNC) (16.00 DNC) 16.00 DNC 4.00 16.00 DNC 16.00 DNC 84.00 52.00
14th Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC 219 PHRF (16.00 DNC) (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNC 7.00 87.00 55.00
15th Knotty Buoys Etchells 22 789 Walton, William BYC 95 PHRF (16.00 DNC) (16.00 DNC) 16.00 DNC 9.00 16.00 DNC 16.00 DNC 89.00 57.00

JAM Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Fleet Pinhey's #2
July 12
Queen's Park 1
July 19
Stony Point
Aug 9
Queens Park 2
Aug 30
Queens Park 3
Sep 20
20 Mile Race
Sep 27
Total Net
1st Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 201 JAM (2.00) 2.00 1.00 (3.00) 1.00 1.00 10.00 5.00
2nd Lady Cait J-32 18 Kitching, Peter NSC 150 JAM 1.00 1.00 (6.00 DNF) (5.00) 4.00 3.00 20.00 9.00
3rd Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 230 JAM (22.00 DNC) (22.00 DNC) 2.00 2.00 2.00 7.00 57.00 13.00
4th Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 205 JAM 7.00 5.00 3.00 (10.00) 3.00 (10.00) 38.00 18.00
5th Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 192 JAM 5.00 4.00 (22.00 DNC) (6.00) 6.00 6.00 49.00 21.00
6th Imagine Hunter 30-2 176 Melanson, Jean-Paul NSC 212 JAM 9.00 3.00 6.00 DNF (22.00 DNC) (22.00 DNC) 9.00 71.00 27.00
7th Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 230 JAM (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 1.00 5.00 5.00 77.00 33.00
8th Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 158 JAM 3.00 (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 8.00 DNF 4.00 81.00 37.00
9th Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC 198 JAM 8.00 (22.00 DNC) (22.00 DNC) 8.00 22.00 DNC 8.00 90.00 46.00
10th Cloud Dancer C&C 25-1 OB 11337 Shkvorets, Igor NSC 219 JAM 6.00 (22.00 DNC) (22.00 DNC) 11.00 22.00 DNC 22.00 DNC 105.00 61.00
11th Presto Roue 20 35 Hughes, Tom NSC 206 JAM (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 2.00 112.00 68.00
12th Solitaire Tanzer 25 11 Wood, John BYC 182 JAM (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 12.00 22.00 DNC 12.00 112.00 68.00
13th Grappa C&C 30 30678 Hillary, Bill NSC 204 JAM (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 4.00 22.00 DNC 22.00 DNC 114.00 70.00
14th Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC 158 JAM 4.00 (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 114.00 70.00
15th Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 201 JAM (22.00 DNC) 6.00 (22.00 DNC) 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 116.00 72.00
16th Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239 JAM (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 7.00 22.00 DNC 22.00 DNC 117.00 73.00
17th Mahalo Aloha 30 26 Verheyden, Peter NSC 177 JAM (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 9.00 22.00 DNC 22.00 DNC 119.00 75.00
18th Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC 232 JAM 10.00 (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 120.00 76.00
19th Divine Wind Sabre 28 14193 Mason, Nihmey NSC 217 JAM (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 11.00 121.00 77.00
20th Tropical Quest Hunter 310 310 Kidd, Stephen NSC 205 JAM 11.00 (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 22.00 DNC 22.00 DNC 121.00 77.00
21st Black Magic C&C 27-3 64210 Rouleau, Denis BYC 205 JAM (22.00 DNC) (22.00 DNC) 22.00 DNC 13.00 22.00 DNC 22.00 DNC 123.00 79.00

For any questions or comments on the results, please submit a scoring inquiry form as explained on the Scoring Inquiry page.

Pinhey's #2 - PHRF Fleet - July 12

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Pinheys Race, Wind dir: NW, Ave wind: 10-18
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 J Cre J-22 788 Rae, John NSC 168 PHRF 12.03.08 14.51.07 2.47.59 2.47.06 0.00.00 168 1.00
2 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103 PHRF 12.05.00 14.39.57 2.34.57 2.54.00 0.06.09 123.82 2.00
3 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126 PHRF 12.15.15 15.01.59 2.46.44 2.59.04 0.11.08 163.763 3.00
4 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 PHRF 12.04.29 14.36.06 2.31.37 3.01.01 0.11.40 112.52 4.00
5 Rum Runner Kirby 25 207 Lavigne, Brian NSC 161 PHRF 12.09.20 15.15.59 3.06.39 3.07.59 0.20.44 231.276 5.00
6 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219 PHRF 12.14.34 15.49.22 3.34.48 3.16.06 0.31.46 326.699 6.00
7 Kelsea CS 30 4675 Glover, Steven BYC 153 PHRF 12.15.21 15.27.30 3.12.09 3.16.19 0.28.36 249.92 7.00
8 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 243 PHRF 12.23.26 16.11.10 3.47.44 3.20.10 0.37.37 370.541 8.00

Queen's Park 1 - PHRF Fleet - July 19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Queen's Park race, Wind dir: SW, Ave wind: 10-18 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219 PHRF 13:40:15 14:52:36 1:12:21 1:06:03 0:00:00 219 1.00
2 J Cre J-22 788 Rae, John NSC 168 PHRF 13:36 14:46:00 1:10:00 1:09:38 0:03:36 198.848 2.00
3 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126 PHRF 13:33:26 14:41:33 1:08:07 1:13:09 0:06:37 182.697 3.00

Stony Point - PHRF Fleet - Aug 9

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Stony Point Race, Ave wind: Very Light
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103 PHRF 10.01.45 16.30.30 6.28.45 7.16.32 0.00.00 103 1.00
2 Kelsea CS 30 4675 Glover, Steven BYC 153 PHRF 10.01.34 19.00.03 8.58.29 9.10.08 1.51.12 297.29 2.00

Queens Park 2 - PHRF Fleet - Aug 30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Queens Park Race
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103 PHRF 13:32:50 15:05:40 1:32:50 1:44:15 0:00:00 103 1.00
2 Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC 219 PHRF 13:32:26 15:27:17 1:54:51 1:44:51 0:00:40 222.633 2.00
3 Three's Company J-22 457 Fuller, Bill BYC 168 PHRF 13:33:44 15:19:39 1:45:55 1:45:22 0:01:07 174.091 3.00
4 Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steven BYC 106 PHRF 13:40:30 15:16:32 1:36:02 1:47:12 0:02:39 120.388 4.00
5 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 PHRF 13:34:12 15:05:39 1:31:27 1:49:11 0:04:08 95.483 5.00
6 J Cre J-22 788 Rae, John NSC 168 PHRF 13:32:00 15:22:00 1:50:00 1:49:25 0:05:12 196.279 6.00
7 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219 PHRF 13:40:26 15:40:55 2:00:29 1:50:00 0:06:18 253.243 7.00
8 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126 PHRF 13:32:24 15:16:47 1:44:23 1:52:06 0:07:19 165.76 8.00
9 Knotty Buoys Etchells 22 789 Walton, William BYC 95 PHRF 13:31:09 15:14:36 1:43:27 1:58:02 0:12:05 160.688 9.00
10 Kelsea CS 30 4675 Glover, Steven BYC 153 PHRF 13:33:34 15:41:01 2:07:27 2:10:13 0:25:25 291.098 10.00

Queens Park 3 - PHRF Fleet - Sep 20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Queens Park Race
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126 PHRF 14:02:40 16:25:21 2:22:41 2:33:14 0:00:00 126 1.00
2 Wild Thing Evelyn 32-2 32144 Arbuckle, Tom BYC 99 PHRF 14:08:37 16:27:30 2:18:53 2:37:12 0:03:30 111.953 2.00
3 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103 PHRF 14:00:45 16:30:36 2:29:51 2:48:16 0:13:23 152.492 3.00
4 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 PHRF 14:02:57 16:27:01 2:24:04 2:52:00 0:15:43 131.114 4.00
5 Rum Runner Kirby 25 207 Lavigne, Brian NSC 161 PHRF 14:02:20 17:00:26 2:58:06 2:59:22 0:25:57 256.918 5.00
6 Kelsea CS 30 4675 Glover, Steven BYC 153 PHRF 14:04:50 17:08:40 3:03:50 3:07:49 0:33:51 278.112 6.00
7 Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC 219 PHRF 14:02:14 17:31:36 3:29:22 3:11:09 0:41:31 372.496 7.00
8 J Cre J-22 788 Rae, John NSC 168 PHRF     DNF       10.00
8 Three's Company J-22 457 Fuller, Bill BYC 168 PHRF     DNF       10.00

20 Mile Race - PHRF Fleet - Sep 27

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Queens Park Race
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 J Cre J-22 788 Rae, John NSC 168 PHRF 11.02.41 13.25.19 2.22.38 2.21.53 0.00.00 168 1.00
2 Raised J J-22 1644 Cimon, Michele NSC 168 PHRF 11.00.00 13.24.16 2.24.16 2.23.30 0.01.38 174.521 2.00
3 Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC 219 PHRF 11.02.35 13.41.41 2.39.06 2.25.15 0.03.42 233.739 3.00
4 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126 PHRF 11.00.10 13.15.36 2.15.26 2.25.27 0.03.19 139.256 4.00
5 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103 PHRF 11.00.08 13.11.00 2.10.52 2.26.57 0.04.31 121.024 5.00
6 Three's Company J-22 457 Fuller, Bill BYC 168 PHRF 11.00.12 13.28.35 2.28.23 2.27.36 0.05.45 190.956 6.00
7 Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC 219 PHRF 11.01.46 13.45.20 2.43.34 2.29.20 0.08.10 251.572 7.00
8 Rum Runner Kirby 25 207 Lavigne, Brian NSC 161 PHRF 11.00.58 13.36.06 2.35.08 2.36.14 0.14.15 217.903 8.00
9 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 PHRF 11.00.44 13.12.14 2.11.30 2.37.00 0.12.40 123.553 9.00
10 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 243 PHRF 11.06.18 14.06.49 3.00.31 2.38.40 0.19.06 319.241 10.00
11 Kelsea CS 30 4675 Glover, Steven BYC 153 PHRF 11.04.30 13.46.30 2.42.00 2.45.30 0.23.07 245.317 11.00

Pinhey's #2 - JAM Fleet - July 12

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Pinheys Race, Wind dir: NW, Ave wind: 10-18
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Lady Cait J-32 18 Kitching, Peter NSC 150 JAM 12.07.18 15.01.30 2.54.12 2.58.56 0.00.00 150 1.00
2 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 201 JAM 12.06.37 15.17.23 3.10.46 2.59.22 0.00.27 202.442 2.00
3 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 158 JAM 12.00.35 15.00.05 2.59.30 3.01.45 0.02.46 166.777 3.00
4 Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC 158 JAM 12.21.12 15.22.47 3.01.35 3.03.51 0.04.51 173.372 4.00
5 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 192 JAM 12.16.41 15.40.57 3.24.16 3.14.58 0.16.48 245.176 5.00
6 Cloud Dancer C&C 25-1 OB 11337 Shkvorets, Igor NSC 219 JAM 12.09.27 15.51.05 3.41.38 3.22.21 0.25.38 300.15 6.00
7 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 205 JAM 12.04.00 15.41.30 3.37.30 3.23.09 0.25.56 287.066 7.00
8 Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC 198 JAM 12.13.00 15.48.00 3.35.00 3.23.10 0.25.38 279.153 8.00
9 Imagine Hunter 30-2 176 Melanson, Jean-Paul NSC 212 JAM 12:13:45 15:54:37 3:40:52 3:23:57 0:27:05 297.724 9.00
10 Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC 232 JAM 12.11.34 16.08.54 3.57.20 3.32.14 0.37.14 349.849 10.00
11 Tropical Quest Hunter 310 310 Kidd, Stephen NSC 205 JAM 12.28.54 16.49.52 4.20.58 4.03.45 1.09.24 424.66 11.00

Queen's Park 1 - JAM Fleet - July 19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Queen's Park race, Wind dir: SW, Ave wind: 10-18 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Lady Cait J-32 18 Kitching, Peter NSC 150 JAM 13:52:18 14:57:12 1:04:54 1:06:40 0:00:00 150 1.00
2 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 201 JAM 13:38:48 14:52:09 1:13:21 1:08:58 0:02:27 221.796 2.00
3 Imagine Hunter 30-2 176 Melanson, Jean-Paul NSC 212 JAM 13:36:56 14:51:56 1:15:00 1:09:15 0:02:48 235.816 3.00
4 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 192 JAM 13:30:18 14:43:51 1:13:33 1:10:12 0:03:42 223.496 4.00
5 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 205 JAM 13:35 14:57:00 1:22:00 1:16:35 0:10:38 295.292 5.00
6 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 201 JAM 13:48:08 15:10:10 1:22:02 1:17:08 0:11:08 295.576 6.00

Stony Point - JAM Fleet - Aug 9

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Stony Point Race, Ave wind: Very Light
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 201 JAM 10.03.31 17.47.19 7.43.48 7.16.05 0.00.00 201 1.00
2 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 230 JAM 10.22.00 19.26.19 9.04.19 8.08.17 0.58.11 305.583 2.00
3 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 205 JAM 10.21.00 19.39.00 9.18.00 8.41.12 1.31.07 323.357 3.00
4 Lady Cait J-32 18 Kitching, Peter NSC 150 JAM     DNF       6.00
4 Imagine Hunter 30-2 176 Melanson, Jean-Paul NSC 212 JAM     DNF       6.00

Queens Park 2 - JAM Fleet - Aug 30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Queens Park Race
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 230 JAM 13:38:29 15:37:35 1:59:06 1:46:50 0:00:00 230 1.00
2 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 230 JAM 13:38:53 15:38:19 1:59:26 1:47:08 0:00:20 231.767 2.00
3 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 201 JAM 13:30:25 15:25:12 1:54:47 1:47:55 0:01:09 207.114 3.00
4 Grappa C&C 30 30678 Hillary, Bill NSC 204 JAM 13:36:35 15:34:01 1:57:26 1:49:52 0:03:14 221.164 4.00
5 Lady Cait J-32 18 Kitching, Peter NSC 150 JAM 13:35:45 15:23:10 1:47:25 1:50:20 0:03:24 168.059 5.00
6 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 192 JAM 13:33:15 15:28:57 1:55:42 1:50:26 0:03:46 211.974 6.00
7 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239 JAM 13:41:23 15:48:16 2:06:53 1:52:13 0:06:05 271.265 7.00
8 Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC 198 JAM 13:32:01 15:36:59 2:04:58 1:58:05 0:11:54 261.103 8.00
9 Mahalo Aloha 30 26 Verheyden, Peter NSC 177 JAM 13:33:23 15:35:46 2:02:23 1:59:51 0:13:17 247.407 9.00
10 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 205 JAM 13:30:52 15:40:07 2:09:15 2:00:43 0:14:52 283.812 10.00
11 Cloud Dancer C&C 25-1 OB 11337 Shkvorets, Igor NSC 219 JAM 13:32:21 15:46:17 2:13:56 2:02:17 0:16:54 308.642 11.00
12 Solitaire Tanzer 25 11 Wood, John BYC 182 JAM 13:33 15:46 2:13:00 2:09:07 0:22:57 303.693 12.00
13 Black Magic C&C 27-3 64210 Rouleau, Denis BYC 205 JAM 13:30:30 15:53:10 2:22:40 2:13:15 0:28:17 354.943 13.00

Queens Park 3 - JAM Fleet - Sep 20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Queens Park Race
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 201 JAM 14:09:19 17:00:50 2:51:31 2:41:16 0:00:00 201 1.00
2 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 230 JAM 14:07:43 17:15:18 3:07:35 2:48:16 0:07:49 257.432 2.00
3 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 205 JAM 14:00:00 17:13:28 3:13:28 3:00:42 0:20:49 278.097 3.00
4 Lady Cait J-32 18 Kitching, Peter NSC 150 JAM 14:13:15 17:10:07 2:56:52 3:01:41 0:19:52 219.791 4.00
5 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 230 JAM 14:02:32 17:32:35 3:30:03 3:08:26 0:30:17 336.344 5.00
6 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 192 JAM 14:02:01 17:30:57 3:28:56 3:19:26 0:39:59 332.421 6.00
7 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 158 JAM     DNF       8.00

20 Mile Race - JAM Fleet - Sep 27

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Queens Park Race
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 201 JAM 11.03.46 13.38.56 2.35.10 2.25.54 0.00.00 201 1.00
2 Presto Roue 20 35 Hughes, Tom NSC 206 JAM 11.06.26 13.42.56 2.36.30 2.25.56 0.00.03 206.177 2.00
3 Lady Cait J-32 18 Kitching, Peter NSC 150 JAM 11.00.47 13.23.23 2.22.36 2.26.29 0.00.34 152.21 3.00
4 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 158 JAM 11.01.58 13.26.52 2.24.54 2.26.43 0.00.49 161.14 4.00
5 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 230 JAM 11.07.15 13.54.46 2.47.31 2.30.16 0.04.53 248.949 5.00
6 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 192 JAM 11.03.00 13.40.57 2.37.57 2.30.46 0.05.06 211.806 6.00
7 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 230 JAM 11.04.11 13.53.20 2.49.09 2.31.44 0.06.31 255.29 7.00
8 Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC 198 JAM 11.06.54 13.55.03 2.48.09 2.38.54 0.13.45 251.407 8.00
9 Imagine Hunter 30-2 176 Melanson, Jean-Paul NSC 212 JAM 11.01.48 13.56.10 2.54.22 2.41.00 0.16.22 275.544 9.00
10 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 205 JAM 11.04.52 14.03.32 2.58.40 2.46.53 0.22.28 292.238 10.00
11 Divine Wind Sabre 28 14193 Mason, Nihmey NSC 217 JAM 11.05.00 14.19.00 3.14.00 2.57.41 0.34.43 351.77 11.00
12 Solitaire Tanzer 25 11 Wood, John BYC 182 JAM 11.00.30 14.07.30 3.07.00 3.01.33 0.36.44 324.592 12.00

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish

nsc.ca/racing/results/scoring-inquiry/

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com