event burgee venue burgee

Tuesday Mixed FS/NFS Fall Series - Alpha Course, 2020

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 23:07 on September 29, 2020

Contents

1st Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Race 1
Aug 25
Race 2
Sept 1
Race 3
Sept 8
Race 4
Sept 15
Race 5
Sept 29
Total Net
1st Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 230 NFS (8.00 DNC) 1.00 1.00 3.00 1.00 14.00 6.00
2nd Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC 232 NFS (8.00 DNC) 2.00 2.00 4.00 3.00 19.00 11.00
3rd NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 230 NFS (8.00 DNC) 3.00 6.00 DNF 1.00 2.00 20.00 12.00
4th Zephyr Tanzer 22 1617 Rosenes, Harienne NSC 219 FS (8.00 DNC) 4.00 4.00 2.00 4.00 22.00 14.00
5th Harmony Tanzer 22 1781 Bramwell, Eric NSC 221 FS (8.00 DNC) 6.00 3.00 5.00 5.00 27.00 19.00
6th Carpe Diem Tanzer 22 14 Williamson, Brian BYC 225 NFS (8.00 DNC) 5.00 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 37.00 29.00
7th Carolina Tanzer 22 637 Curran, Kim NSC 234 NFS (8.00 DNC) 7.00 8.00 DNC 6.00 8.00 DNC 37.00 29.00

2nd Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Race 1
Aug 25
Race 2
Sept 1
Race 3
Sept 8
Race 4
Sept 15
Race 5
Sept 29
Total Net
1st Presto Roue 20 35 Hughes, Tom NSC 206 NFS (7.00 DNC) 1.00 1.00 1.00 1.00 11.00 4.00
2nd Tropical Quest Hunter 310 310 Kidd, Stephen NSC 205 NFS 1.00 (5.00) 2.00 5.00 3.00 16.00 11.00
3rd Comet Viking 28 101 Doucette, John BYC 201 NFS (7.00 DNC) 3.00 7.00 DNC 2.00 2.00 21.00 14.00
4th Knotty Gurl Olson 25 42103 Balderston, Robert NSC 177 NFS 2.00 2.00 (7.00 DNC) 4.00 7.00 DNC 22.00 15.00
5th Divine Wind Sabre 28 14193 Nihmey, Mason NSC 217 NFS (7.00 DNC) 6.00 3.00 6.00 4.00 26.00 19.00
6th Grappa C&C 30-1 30678 Hillary, William NSC 204 NFS (7.00 DNC) 4.00 7.00 DNC 3.00 7.00 DNC 28.00 21.00

3rd Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Race 1
Aug 25
Race 2
Sept 1
Race 3
Sept 8
Race 4
Sept 15
Race 5
Sept 29
Total Net
1st Barking Squirrel J/24 4349 Levac, Jean NSC 162 FS 1.00 (3.00) 2.00 2.00 2.00 10.00 7.00
2nd J Crüe J/22 788 Rae, John NSC 168 FS (4.00) 4.00 1.00 3.00 1.00 13.00 9.00
3rd Raised J J/22 1644 Cimon, Michele NSC 168 FS 3.00 1.00 (8.00 DNC) 4.00 4.00 20.00 12.00
4th Three's Company J/22 457 Fuller BYC 168 FS (8.00 DNC) 2.00 8.00 DNC 1.00 3.00 22.00 14.00
5th Jalapeno J/24 2600 Whalen-Hughes, Kieran NSC 162 FS 2.00 (6.00) 3.00 5.00 5.00 21.00 15.00
6th Ookpik J/22 908 Huus, Jan NSC 192 NFS (8.00 DNC) 5.00 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 37.00 29.00
7th     1489         (8.00 DNC) 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 NR 8.00 NR 40.00 32.00

4th Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Race 1
Aug 25
Race 2
Sept 1
Race 3
Sept 8
Race 4
Sept 15
Race 5
Sept 29
Total Net
1st Gunsmoke Beneteau FC10 84110 Foy, David BYC 103 FS 1.00 3.00 1.00 (4.00) 1.00 10.00 6.00
2nd Alpha Laser 28 212 Sauvé, Marc CVGR 126 FS (6.00 DNC) 1.00 2.00 1.00 4.00 14.00 8.00
3rd Busted Flush B32 MOD-PB 46232 Hacking, Roger BYC 73 FS 2.00 2.00 (3.00) 3.00 3.00 13.00 10.00
4th Wild Thing Evelyn 32-2 32144 Arbuckle, Tom BYC 99 FS (6.00 NR) 5.00 4.00 5.00 2.00 22.00 16.00
5th Shady Lady CS 33 3330 Struthers, Sandy BYC 159 NFS (6.00 DNC) 4.00 6.00 DNC 2.00 6.00 DNC 24.00 18.00

If you are scored with a code of NR (not registered), it's because we have not received a race registration form for your boat. You will not be scored until this is submitted to the club registrar.

For any questions or comments on the results, please submit a scoring inquiry form as explained on the Scoring Inquiry page.

Race 1 - 1st Fleet - Aug 25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00, Course: W, Wind dir: 340, Ave wind: 20-25
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Place Points

Race 2 - 1st Fleet - Sept 1 at 18:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:05:00, Course: W, Wind dir: 180, Ave wind: 4-9
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 230 NFS 18:05:00 18:51:25 0:46:25 0:41:38 0:00:00 230 1.00
2 Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC 232 NFS 18:05:00 18:52:45 0:47:45 0:42:42 0:01:11 248.138 2.00
3 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 230 NFS 18:05:00 18:55:12 0:50:12 0:45:02 0:03:47 281.467 3.00
4 Zephyr Tanzer 22 1617 Rosenes, Harienne NSC 219 FS 18:05:00 18:54:55 0:49:55 0:45:34 0:04:19 277.612 4.00
5 Carpe Diem Tanzer 22 14 Williamson, Brian BYC 225 NFS 18:05:00 18:56:57 0:51:57 0:46:58 0:05:54 305.273 5.00
6 Harmony Tanzer 22 1781 Bramwell, Eric NSC 221 FS 18:05:00 18:57:23 0:52:23 0:47:40 0:06:38 311.168 6.00
7 Carolina Tanzer 22 637 Curran, Kim NSC 234 NFS 18:05:00 19:05:00 1:00:00 0:53:29 0:13:17 414.781 7.00

Race 3 - 1st Fleet - Sept 8 at 18:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:05:00, Course: W, Wind dir: 005, Ave wind: 3-10
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 230 NFS 18:05:00 18:36:25 0:31:25 0:28:11 0:00:00 230 1.00
2 Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC 232 NFS 18:05:00 18:37:40 0:32:40 0:29:13 0:01:09 255.123 2.00
3 Harmony Tanzer 22 1781 Bramwell, Eric NSC 221 FS 18:05:00 18:39:09 0:34:09 0:31:05 0:03:11 284.936 3.00
4 Zephyr Tanzer 22 1617 Rosenes, Harienne NSC 219 FS 18:05:00 18:39:30 0:34:30 0:31:30 0:03:38 291.971 4.00
5 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 230 NFS     DNF       6.00

Race 4 - 1st Fleet - Sept 15 at 18:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:05:00, Course: W, Wind dir: 165, Ave wind: 6-8
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 230 NFS 18:05:00 18:40:41 0:35:41 0:32:01 0:00:00 230 1.00
2 Zephyr Tanzer 22 1617 Rosenes, Harienne NSC 219 FS 18:05:00 18:40:19 0:35:19 0:32:15 0:00:15 223.512 2.00
3 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 230 NFS 18:05:00 18:41:29 0:36:29 0:32:44 0:00:48 244.156 3.00
4 Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC 232 NFS 18:05:00 18:42:00 0:37:00 0:33:05 0:01:12 253.299 4.00
5 Harmony Tanzer 22 1781 Bramwell, Eric NSC 221 FS 18:05:00 18:42:20 0:37:20 0:33:58 0:02:10 259.197 5.00
6 Carolina Tanzer 22 637 Curran, Kim NSC 234 NFS 18:05:00 18:43:44 0:38:44 0:34:32 0:02:49 283.971 6.00

Race 5 - 1st Fleet - Sept 29 at 18:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:05:00, Course: W, Wind dir: 190, Ave wind: 4-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 230 NFS 18:05:00 18:25:28 0:20:28 0:18:22 0:00:00 230 1.00
2 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 230 NFS 18:05:00 18:25:54 0:20:54 0:18:45 0:00:26 243.369 2.00
3 Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC 232 NFS 18:05:00 18:26:03 0:21:03 0:18:49 0:00:31 247.997 3.00
4 Zephyr Tanzer 22 1617 Rosenes, Harienne NSC 219 FS 18:05:00 18:26:47 0:21:47 0:19:53 0:01:40 270.621 4.00
5 Harmony Tanzer 22 1781 Bramwell, Eric NSC 221 FS 18:05:00 18:26:59 0:21:59 0:20:00 0:01:49 276.792 5.00

Race 1 - 2nd Fleet - Aug 25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:57:00, Course: W, Wind dir: 340, Ave wind: 20-25
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Tropical Quest Hunter 310 310 Kidd, Stephen NSC 205 NFS 18:57:00 19:43:23 0:46:23 0:43:19 0:00:00 205 1.00
2 Knotty Gurl Olson 25 42103 Balderston, Robert NSC 177 NFS 18:57:00 19:45:06 0:48:06 0:47:06 0:03:51 227.444 2.00

Race 2 - 2nd Fleet - Sept 1 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:11:00, Course: W, Wind dir: 180, Ave wind: 4-9
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Presto Roue 20 35 Hughes, Tom NSC 206 NFS 18:11:00 18:57:57 0:46:57 0:43:47 0:00:00 206 1.00
2 Knotty Gurl Olson 25 42103 Balderston, Robert NSC 177 NFS 18:11:00 18:55:44 0:44:44 0:43:48 0:00:01 177.321 2.00
3 Comet Viking 28 101 Doucette, John BYC 201 NFS 18:11:00 18:58:35 0:47:35 0:44:44 0:01:01 214.194 3.00
4 Grappa C&C 30-1 30678 Hillary, William NSC 204 NFS 18:11:00 18:59:32 0:48:32 0:45:24 0:01:44 226.485 4.00
5 Tropical Quest Hunter 310 310 Kidd, Stephen NSC 205 NFS 18:11:00 19:03:50 0:52:50 0:49:21 0:05:58 282.118 5.00
6 Divine Wind Sabre 28 14193 Nihmey, Mason NSC 217 NFS 18:11:00 19:07:12 0:56:12 0:51:28 0:08:24 325.675 6.00

Race 3 - 2nd Fleet - Sept 8 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:11:00, Course: W, Wind dir: 005, Ave wind: 3-10
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Presto Roue 20 35 Hughes, Tom NSC 206 NFS 18:11:00 18:43:52 0:32:52 0:30:39 0:00:00 206 1.00
2 Tropical Quest Hunter 310 310 Kidd, Stephen NSC 205 NFS 18:11:00 18:46:29 0:35:29 0:33:09 0:02:40 254.36 2.00
3 Divine Wind Sabre 28 14193 Nihmey, Mason NSC 217 NFS 18:11:00 18:56:24 0:45:24 0:41:35 0:11:56 437.637 3.00

Race 4 - 2nd Fleet - Sept 15 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:11:00, Course: W, Wind dir: 165, Ave wind: 6-8
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Presto Roue 20 35 Hughes, Tom NSC 206 NFS 18:11:00 18:45:24 0:34:24 0:32:05 0:00:00 206 1.00
2 Comet Viking 28 101 Doucette, John BYC 201 NFS 18:11:00 18:45:45 0:34:45 0:32:40 0:00:38 212.18 2.00
3 Grappa C&C 30-1 30678 Hillary, William NSC 204 NFS 18:11:00 18:47:28 0:36:28 0:34:07 0:02:11 242.493 3.00
4 Knotty Gurl Olson 25 42103 Balderston, Robert NSC 177 NFS 18:11:00 18:48:29 0:37:29 0:36:42 0:04:44 260.445 4.00
5 Tropical Quest Hunter 310 310 Kidd, Stephen NSC 205 NFS 18:11:00 18:53:40 0:42:40 0:39:51 0:08:19 351.972 5.00
6 Divine Wind Sabre 28 14193 Nihmey, Mason NSC 217 NFS 18:11:00 18:55:45 0:44:45 0:40:59 0:09:44 388.759 6.00

Race 5 - 2nd Fleet - Sept 29 at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:11:00, Course: W, Wind dir: 190, Ave wind: 4-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Presto Roue 20 35 Hughes, Tom NSC 206 NFS 18:11:00 18:31:08 0:20:08 0:18:46 0:00:00 206 1.00
2 Comet Viking 28 101 Doucette, John BYC 201 NFS 18:11:00 18:31:01 0:20:01 0:18:49 0:00:03 202.48 2.00
3 Tropical Quest Hunter 310 310 Kidd, Stephen NSC 205 NFS 18:11:00 18:33:08 0:22:08 0:20:40 0:02:02 266.341 3.00
4 Divine Wind Sabre 28 14193 Nihmey, Mason NSC 217 NFS 18:11:00 18:40:53 0:29:53 0:27:22 0:09:23 500.162 4.00

Race 1 - 3rd Fleet - Aug 25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:02:00, Course: W, Wind dir: 340, Ave wind: 20-25
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Barking Squirrel J/24 4349 Levac, Jean NSC 162 FS 19:02:00 19:41:23 0:39:23 0:39:36 0:00:00 162 1.00
2 Jalapeno J/24 2600 Whalen-Hughes, Kieran NSC 162 FS 19:02:00 19:43:24 0:41:24 0:41:37 0:02:01 190.851 2.00
3 Raised J J/22 1644 Cimon, Michele NSC 168 FS 19:02:00 19:44:07 0:42:07 0:41:54 0:02:19 201.104 3.00
4 J Crüe J/22 788 Rae, John NSC 168 FS 19:02:00 19:45:31 0:43:31 0:43:17 0:03:43 221.133 4.00

Race 2 - 3rd Fleet - Sept 1 at 18:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:17:00, Course: W, Wind dir: 180, Ave wind: 4-9
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J/22 1644 Cimon, Michele NSC 168 FS 18:17:00 18:56:35 0:39:35 0:39:22 0:00:00 168 1.00
2 Three's Company J/22 457 Fuller BYC 168 FS 18:17:00 18:56:50 0:39:50 0:39:37 0:00:15 171.596 2.00
3 Barking Squirrel J/24 4349 Levac, Jean NSC 162 FS 18:17:00 18:56:26 0:39:26 0:39:39 0:00:16 165.842 3.00
4 J Crüe J/22 788 Rae, John NSC 168 FS 18:17:00 18:57:00 0:40:00 0:39:47 0:00:25 173.994 4.00
5 Ookpik J/22 908 Huus, Jan NSC 192 NFS 18:17:00 19:02:23 0:45:23 0:43:19 0:04:08 251.437 5.00
6 Jalapeno J/24 2600 Whalen-Hughes, Kieran NSC 162 FS 18:17:00 19:00:09 0:43:09 0:43:23 0:03:59 219.309 6.00

Race 3 - 3rd Fleet - Sept 8 at 18:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:17:00, Course: W, Wind dir: 005, Ave wind: 3-10
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 J Crüe J/22 788 Rae, John NSC 168 FS 18:17:00 18:43:59 0:26:59 0:26:50 0:00:00 168 1.00
2 Barking Squirrel J/24 4349 Levac, Jean NSC 162 FS 18:17:00 18:43:46 0:26:46 0:26:55 0:00:04 163.428 2.00
3 Jalapeno J/24 2600 Whalen-Hughes, Kieran NSC 162 FS 18:17:00 18:48:43 0:31:43 0:31:53 0:05:01 267.888 3.00

Race 4 - 3rd Fleet - Sept 15 at 18:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:17:00, Course: W, Wind dir: 165, Ave wind: 6-8
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Three's Company J/22 457 Fuller BYC 168 FS 18:17:00 18:45:34 0:28:34 0:28:25 0:00:00 168 1.00
2 Barking Squirrel J/24 4349 Levac, Jean NSC 162 FS 18:17:00 18:45:38 0:28:38 0:28:47 0:00:22 169.329 2.00
3 J Crüe J/22 788 Rae, John NSC 168 FS 18:17:00 18:46:09 0:29:09 0:29:00 0:00:35 179.628 3.00
4 Raised J J/22 1644 Cimon, Michele NSC 168 FS 18:17:00 18:46:33 0:29:33 0:29:24 0:00:59 187.601 4.00
5 Jalapeno J/24 2600 Whalen-Hughes, Kieran NSC 162 FS 18:17:00 18:47:07 0:30:07 0:30:17 0:01:51 198.897 5.00
6     1489         18:17:00 18:47:29 NR       8.00

Race 5 - 3rd Fleet - Sept 29 at 18:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:17:00, Course: W, Wind dir: 190, Ave wind: 4-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 J Crüe J/22 788 Rae, John NSC 168 FS 18:17:00 18:33:07 0:16:07 0:16:02 0:00:00 168 1.00
2 Barking Squirrel J/24 4349 Levac, Jean NSC 162 FS 18:17:00 18:33:06 0:16:06 0:16:11 0:00:09 167.411 2.00
3 Three's Company J/22 457 Fuller BYC 168 FS 18:17:00 18:33:31 0:16:31 0:16:26 0:00:24 182.133 3.00
4 Raised J J/22 1644 Cimon, Michele NSC 168 FS 18:17:00 18:33:57 0:16:57 0:16:52 0:00:50 197.443 4.00
5 Jalapeno J/24 2600 Whalen-Hughes, Kieran NSC 162 FS 18:17:00 18:34:45 0:17:45 0:17:51 0:01:48 225.709 5.00
6     1489         18:17:00 18:34:04 NR       8.00

Race 1 - 4th Fleet - Aug 25

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 19:08:00, Course: W, Wind dir: 340, Ave wind: 20-25
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Gunsmoke Beneteau FC10 84110 Foy, David BYC 103 FS 19:08:00 19:45:20 0:37:20 0:41:55 0:00:00 103 1.00
2 Busted Flush B32 MOD-PB 46232 Hacking, Roger BYC 73 FS 19:08:00 19:46:46 0:38:46 0:46:17 0:03:39 122.367 2.00
3 Wild Thing Evelyn 32-2 32144 Arbuckle, Tom BYC 99 FS 19:08:00 19:53:22 NR       6.00

Race 2 - 4th Fleet - Sept 1 at 18:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:23:00, Course: W, Wind dir: 180, Ave wind: 4-9
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Alpha Laser 28 212 Sauvé, Marc CVGR 126 FS 18:23:00 19:03:34 0:40:34 0:43:34 0:00:00 126 1.00
2 Busted Flush B32 MOD-PB 46232 Hacking, Roger BYC 73 FS 18:23:00 19:00:01 0:37:01 0:44:12 0:00:32 79.844 2.00
3 Gunsmoke Beneteau FC10 84110 Foy, David BYC 103 FS 18:23:00 19:02:27 0:39:27 0:44:18 0:00:39 111.482 3.00
4 Shady Lady CS 33 3330 Struthers, Sandy BYC 159 NFS 18:23:00 19:08:28 0:45:28 0:45:57 0:02:22 189.708 4.00
5 Wild Thing Evelyn 32-2 32144 Arbuckle, Tom BYC 99 FS 18:23:00 19:04:29 0:41:29 0:46:57 0:03:00 137.918 5.00

Race 3 - 4th Fleet - Sept 8 at 18:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:23:00, Course: W, Wind dir: 005, Ave wind: 3-10
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Gunsmoke Beneteau FC10 84110 Foy, David BYC 103 FS 18:23:00 18:47:56 0:24:56 0:28:00 0:00:00 103 1.00
2 Alpha Laser 28 212 Sauvé, Marc CVGR 126 FS 18:23:00 18:49:18 0:26:18 0:28:15 0:00:14 130.649 2.00
3 Busted Flush B32 MOD-PB 46232 Hacking, Roger BYC 73 FS 18:23:00 18:48:03 0:25:03 0:29:54 0:01:36 105.36 3.00
4 Wild Thing Evelyn 32-2 32144 Arbuckle, Tom BYC 99 FS 18:23:00 18:50:20 0:27:20 0:30:56 0:02:36 151.555 4.00

Race 4 - 4th Fleet - Sept 15 at 18:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:23:00, Course: W, Wind dir: 165, Ave wind: 6-8
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Alpha Laser 28 212 Sauvé, Marc CVGR 126 FS 18:23:00 18:52:00 0:29:00 0:31:09 0:00:00 126 1.00
2 Shady Lady CS 33 3330 Struthers, Sandy BYC 159 NFS 18:23:00 18:54:07 0:31:07 0:31:27 0:00:18 164.496 2.00
3 Busted Flush B32 MOD-PB 46232 Hacking, Roger BYC 73 FS 18:23:00 18:49:24 0:26:24 0:31:31 0:00:19 78.713 3.00
4 Gunsmoke Beneteau FC10 84110 Foy, David BYC 103 FS 18:23:00 18:51:39 0:28:39 0:32:10 0:00:55 119.634 4.00
5 Wild Thing Evelyn 32-2 32144 Arbuckle, Tom BYC 99 FS 18:23:00 18:52:37 0:29:37 0:33:31 0:02:06 137.215 5.00

Race 5 - 4th Fleet - Sept 29 at 18:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:23:00, Course: W, Wind dir: 190, Ave wind: 4-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating FS/NFS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Gunsmoke Beneteau FC10 84110 Foy, David BYC 103 FS 18:23:00 18:38:27 0:15:27 0:17:21 0:00:00 103 1.00
2 Wild Thing Evelyn 32-2 32144 Arbuckle, Tom BYC 99 FS 18:23:00 18:38:37 0:15:37 0:17:41 0:00:17 108.442 2.00
3 Busted Flush B32 MOD-PB 46232 Hacking, Roger BYC 73 FS 18:23:00 18:37:54 0:14:54 0:17:47 0:00:22 85.043 3.00
4 Alpha Laser 28 212 Sauvé, Marc CVGR 126 FS 18:23:00 18:40:03 0:17:03 0:18:19 0:00:54 155.239 4.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 6
NRNot Registered Varies

nsc.ca/racing/results/scoring-inquiry/

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com