event burgee venue burgee

NSC/BYC PHRF 3, Fall Series, 2021

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 21:56 on September 14, 2021

Overall

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Race 1
Aug 24
Race 2
Aug 31
Race 3
Sept 7
Race 4
Sept 14
Total Net
1st Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 222   3.00 2.00 3.00 1.00 9.00 9.00
2nd Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 222   2.00 3.00 1.00 4.00 10.00 10.00
3rd Azura Mirage 24 33 Otterspoor, Lindy NSC 222   5.00 1.00 5.00 3.00 14.00 14.00
4th Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 222   1.00 5.00 4.00 6.00 16.00 16.00
5th Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   4.00 6.00 2.00 5.00 17.00 17.00
6th Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219   8.00 DNC 4.00 6.00 2.00 20.00 20.00
7th Carpe Diem Tanzer 22 14 Williamson, Brian BYC 219   6.00 7.00 7.00 7.00 27.00 27.00

For any questions or comments on the results, please submit a scoring inquiry form as explained on the Scoring Inquiry page.

Race 1 - Aug 24 at 1820

Start: Race 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Course: W, Wind dir: 335, Ave wind: 2-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 222   1820 19:28:03 1:08:03 1:01:50 0:00:00 222 1.00
2 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 222   1820 19:28:42 1:08:42 1:02:25 0:00:39 227.955 2.00
3 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 222   1820 19:30:25 1:10:25 1:03:59 0:02:22 243.682 3.00
4 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   1820 19:36:55 1:16:55 1:08:02 0:07:01 303.231 4.00
5 Azura Mirage 24 33 Otterspoor, Lindy NSC 222   1820 19:37:07 1:17:07 1:10:04 0:09:04 305.063 5.00
6 Carpe Diem Tanzer 22 14 Williamson, Brian BYC 219   1820 19:38:18 1:18:18 1:11:29 0:10:35 315.904 6.00

Race 2 - Aug 31 at 1820

Start: Race 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Course: W, Wind dir: 315, Ave wind: 12-16
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Azura Mirage 24 33 Otterspoor, Lindy NSC 222   1820 19:08:16 0:48:16 0:43:51 0:00:00 222 1.00
2 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 222   1820 19:09:18 0:49:18 0:44:48 0:01:02 235.347 2.00
3 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 222   1820 19:09:31 0:49:31 0:44:59 0:01:15 238.145 3.00
4 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219   1820 19:09:22 0:49:22 0:45:04 0:01:20 236.208 4.00
5 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 222   1820 19:12:30 0:52:30 0:47:42 0:04:14 276.679 5.00
6 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   1820 19:14:10 0:54:10 0:47:54 0:04:35 298.207 6.00
7 Carpe Diem Tanzer 22 14 Williamson, Brian BYC 219   1820 19:15:10 0:55:10 0:50:22 0:07:08 311.123 7.00

Race 3 - Sept 7 at 1805

Start: Race 3, Finishes: Finish time, Time: 1805, Course: W, Wind dir: 180, Ave wind: 3-8
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 222   1805 19:09:03 1:04:03 0:58:12 0:00:00 222 1.00
2 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   1805 19:12:39 1:07:39 0:59:50 0:01:51 257.041 2.00
3 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 222   1805 19:11:04 1:06:04 1:00:02 0:02:01 241.629 3.00
4 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 222   1805 19:13:25 1:08:25 1:02:10 0:04:22 264.503 4.00
5 Azura Mirage 24 33 Otterspoor, Lindy NSC 222   1805 19:14:11 1:09:11 1:02:51 0:05:08 271.965 5.00
6 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219   1805 19:14:10 1:09:10 1:03:09 0:05:25 271.803 6.00
7 Carpe Diem Tanzer 22 14 Williamson, Brian BYC 219   1805 19:17:39 1:12:39 1:06:20 0:08:54 305.708 7.00

Race 4 - Sept 14 at 1805

Start: Race 4, Finishes: Finish time, Time: 1805, Course: W, Wind dir: 140, Ave wind: 6-10
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 222   1805 18:48:58 0:43:58 0:39:57 0:00:00 222 1.00
2 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219   1805 18:48:59 0:43:59 0:40:09 0:00:14 222.236 2.00
3 Azura Mirage 24 33 Otterspoor, Lindy NSC 222   1805 18:50:30 0:45:30 0:41:20 0:01:32 243.742 3.00
4 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 222   1805 18:50:41 0:45:41 0:41:30 0:01:43 246.342 4.00
5 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   1805 18:52:31 0:47:31 0:42:02 0:02:21 272.338 5.00
6 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 222   1805 18:53:02 0:48:02 0:43:39 0:04:04 279.664 6.00
7 Carpe Diem Tanzer 22 14 Williamson, Brian BYC 219   1805 18:53:06 0:48:06 0:43:55 0:04:21 280.609 7.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 8

nsc.ca/racing/results/scoring-inquiry/

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com