event burgee venue burgee

NSC/BYC Fall Series - PHRF 3, 2019

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 19:05 on September 24, 2019

Overall

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Race 1
Aug 13
Race 2
Aug 20
Race 3
Aug 27
Race 4
Sept 3
Race 5
Sept 10
Race 6
Sept 17
Race 7
Sept 24
Total Net
1st Rushlight C&C 24 1 Tremblay, Rejean NSC 227   (5.00) 2.00 2.00 (5.00) 2.00 1.00 4.00 21.00 11.00
2nd NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 223   2.00 (5.00) (6.00) 3.50 4.00 2.00 2.00 24.50 13.50
3rd Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 252   4.00 (7.00) 5.00 3.50 1.00 (7.00) 1.00 28.50 14.50
4th Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 222   3.00 1.00 4.00 1.00 (7.00) 6.00 (11.00) 33.00 15.00
5th Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 222   1.00 4.00 (8.00) 2.00 (6.00) 3.00 5.00 29.00 15.00
6th Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219   7.00 6.00 1.00 (15.00 DNC) 3.00 (10.00) 6.50 48.50 23.50
7th Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 222   6.00 3.00 3.00 7.00 5.00 (11.00) (10.00) 45.00 24.00
8th Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 222   9.00 8.00 (15.00 DNC) 6.00 (15.00 DNC) 5.00 8.00 66.00 36.00
9th ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 265   8.00 10.00 7.00 (15.00 DNC) (15.00 DNC) 9.00 3.00 67.00 37.00
10th Magic Dragon Tanzer 22 2053 Godfrey, Brian NSC 224   10.00 11.00 (12.00) (15.00 DNC) 8.00 4.00 6.50 66.50 39.50
11th Harmony Tanzer 22 1781 Bramwell, Eric NSC 221   (12.00) 9.00 (10.00) 8.00 9.00 8.00 9.00 65.00 43.00
12th Silhouette Mirage 25 99 Kidd, Stephen NSC 237   13.00 12.00 11.00 9.00 11.00 DNF (15.00 DNC) (15.00 DNC) 86.00 56.00
13th Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC 224   11.00 (15.00 DNC) 9.00 (15.00 DNC) 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 95.00 65.00
14th Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC 217   (15.00 DNC) (15.00 DNC) 15.00 DNC 11.00 DNF 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 101.00 71.00

If you are scored with a code of NR (not registered), it's because we have not received a race registration form for your boat. You will not be scored until this is submitted to the club registrar. Please see the Race Registration page for more information.

For any questions or comments on the results, please submit a scoring inquiry form as explained on the Scoring Inquiry page.

Race 1 - Aug 13 at 1820

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Course: W, Wind dir: 005, Ave wind: 3-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 222   1820 19.13.43 0.53.43 0.48.48 0.00.00 222 1.00
2 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 223   1820 19.14.46 0.54.46 0.49.41 0.00.58 234.186 2.00
3 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 222   1820 19.14.51 0.54.51 0.49.50 0.01.08 235.153 3.00
4 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 252   1820 19.18.01 0.58.01 0.50.18 0.01.43 271.905 4.00
5 Rushlight C&C 24 1 Tremblay, Rejean NSC 227   1820 19.15.55 0.55.55 0.50.24 0.01.46 247.533 5.00
6 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 222   1820 19.15.56 0.55.56 0.50.49 0.02.13 247.726 6.00
7 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219   1820 19.15.49 0.55.49 0.50.58 0.02.22 246.372 7.00
8 ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 265   1820 19.20.52 1.00.52 0.51.44 0.03.27 304.982 8.00
9 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 222   1820 19.17.11 0.57.11 0.51.57 0.03.28 262.234 9.00
10 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Godfrey, Brian NSC 224   1820 19.17.55 0.57.55 0.52.27 0.04.02 270.745 10.00
11 Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC 224   1820 19.18.36 0.58.36 0.53.04 0.04.43 278.676 11.00
12 Harmony Tanzer 22 1781 Bramwell, Eric NSC 221   1820 19.18.21 0.58.21 0.53.06 0.04.43 275.774 12.00
13 Silhouette Mirage 25 99 Kidd, Stephen NSC 237   1820 19.28.19 1.08.19 1.00.37 0.13.18 391.446 13.00

Race 2 - Aug 20 at 1820

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Course: W, Wind dir: 195, Ave wind: 5-7
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 222   1820 19.01.46 0.41.46 0.37.57 0.00.00 222 1.00
2 Rushlight C&C 24 1 Tremblay, Rejean NSC 227   1820 19.02.35 0.42.35 0.38.23 0.00.29 234.19 2.00
3 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 222   1820 19.03.11 0.43.11 0.39.14 0.01.25 243.146 3.00
4 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 222   1820 19.03.18 0.43.18 0.39.20 0.01.32 244.887 4.00
5 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 223   1820 19.03.59 0.43.59 0.39.54 0.02.09 255.087 5.00
6 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219   1820 19.03.44 0.43.44 0.39.56 0.02.10 251.355 6.00
7 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 252   1820 19.07.09 0.47.09 0.40.52 0.03.22 302.354 7.00
8 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 222   1820 19.05.08 0.45.08 0.41.00 0.03.22 272.253 8.00
9 Harmony Tanzer 22 1781 Bramwell, Eric NSC 221   1820 19.05.17 0.45.17 0.41.13 0.03.35 274.492 9.00
10 ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 265   1820 19.09.41 0.49.41 0.42.14 0.05.02 340.168 10.00
11 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Godfrey, Brian NSC 224   1820 19.06.46 0.46.46 0.42.21 0.04.52 296.633 11.00
12 Silhouette Mirage 25 99 Kidd, Stephen NSC 237   1820 19.11.28 0.51.28 0.45.40 0.08.42 366.787 12.00

Race 3 - Aug 27 at 1820

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Course: W, Wind dir: 210, Ave wind: 3-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219   1820 18.59.54 0.39.54 0.36.26 0.00.00 219 1.00
2 Rushlight C&C 24 1 Tremblay, Rejean NSC 227   1820 19.00.37 0.40.37 0.36.37 0.00.12 230.144 2.00
3 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 222   1820 19.00.28 0.40.28 0.36.46 0.00.22 227.811 3.00
4 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 222   1820 19.00.52 0.40.52 0.37.08 0.00.46 234.031 4.00
5 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 252   1820 19.03.48 0.43.48 0.37.58 0.01.47 279.644 5.00
6 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 223   1820 19.02.10 0.42.10 0.38.15 0.02.01 254.246 6.00
7 ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 265   1820 19.06.09 0.46.09 0.39.14 0.03.18 316.185 7.00
8 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 222   1820 19.03.23 0.43.23 0.39.25 0.03.17 273.165 8.00
9 Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC 224   1820 19.03.48 0.43.48 0.39.40 0.03.35 279.644 9.00
10 Harmony Tanzer 22 1781 Bramwell, Eric NSC 221   1820 19.03.48 0.43.48 0.39.52 0.03.46 279.644 10.00
11 Silhouette Mirage 25 99 Kidd, Stephen NSC 237   1820 19.05.43 0.45.43 0.40.34 0.04.40 309.447 11.00
12 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Godfrey, Brian NSC 224   1820 19.05.53 0.45.53 0.41.33 0.05.40 312.039 12.00

Race 4 - Sept 3 at 1805

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1805, Course: W, Wind dir: SE, Ave wind: 10-14
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 222   1805 18.50.30 0.45.30 0.41.20 0.00.00 222 1.00
2 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 222   1805 18.51.26 0.46.26 0.42.11 0.00.56 234.788 2.00
3 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 223   1805 18.52.17 0.47.17 0.42.53 0.01.43 246.435 3.50
3 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 252   1805 18.54.28 0.49.28 0.42.53 0.01.47 276.35 3.50
5 Rushlight C&C 24 1 Tremblay, Rejean NSC 227   1805 18.52.45 0.47.45 0.43.02 0.01.53 252.829 5.00
6 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 222   1805 18.53.13 0.48.13 0.43.48 0.02.43 259.223 6.00
7 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 222   1805 18.53.58 0.48.58 0.44.29 0.03.28 269.5 7.00
8 Harmony Tanzer 22 1781 Bramwell, Eric NSC 221   1805 18.54.26 0.49.26 0.44.59 0.04.00 275.894 8.00
9 Silhouette Mirage 25 99 Kidd, Stephen NSC 237   1805 19.02.07 0.57.07 0.50.41 0.10.31 381.169 9.00
10 Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC 217       DNF       11.00

Race 5 - Sept 10 at 1805

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1805, Course: W, Wind dir: 110, Ave wind: 3-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 252   1805 18.42.44 0.37.44 0.32.43 0.00.00 252 1.00
2 Rushlight C&C 24 1 Tremblay, Rejean NSC 227   1805 18.41.42 0.36.42 0.33.05 0.00.25 234.106 2.00
3 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219   1805 18.41.46 0.36.46 0.33.34 0.00.56 235.26 3.00
4 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 223   1805 18.42.18 0.37.18 0.33.50 0.01.14 244.496 4.00
5 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 222   1805 18.42.45 0.37.45 0.34.18 0.01.45 252.289 5.00
6 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 222   1805 18.43.13 0.38.13 0.34.43 0.02.13 260.37 6.00
7 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 222   1805 18.43.45 0.38.45 0.35.12 0.02.45 269.606 7.00
8 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Godfrey, Brian NSC 224   1805 18.43.56 0.38.56 0.35.16 0.02.49 272.78 8.00
9 Harmony Tanzer 22 1781 Bramwell, Eric NSC 221   1805 18.45.00 0.40.00 0.36.24 0.04.03 291.252 9.00
10 Silhouette Mirage 25 99 Kidd, Stephen NSC 237       DNF       11.00

Race 6 - Sept 17 at 1805

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1805, Course: W, Wind dir: N, Ave wind: 4
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Rushlight C&C 24 1 Tremblay, Rejean NSC 227   1805 18.50.58 0.45.58 0.41.26 0.00.00 227 1.00
2 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 223   1805 18.52.12 0.47.12 0.42.49 0.01.32 243.861 2.00
3 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 222   1805 18.52.22 0.47.22 0.43.02 0.01.46 246.14 3.00
4 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Godfrey, Brian NSC 224   1805 18.52.52 0.47.52 0.43.21 0.02.07 252.976 4.00
5 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 222   1805 18.54.50 0.49.50 0.45.17 0.04.14 279.863 5.00
6 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 222   1805 18.55.02 0.50.02 0.45.28 0.04.26 282.597 6.00
7 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 252   1805 18.58.19 0.53.19 0.46.13 0.05.31 327.485 7.00
8 Harmony Tanzer 22 1781 Bramwell, Eric NSC 221   1805 18.56.50 0.51.50 0.47.10 0.06.18 307.206 8.00
9 ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 265   1805 19.01.39 0.56.39 0.48.09 0.07.54 373.057 9.00
10 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219   1805 18.59.25 0.54.25 0.49.41 0.09.02 342.524 10.00
11 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 222   1805 19.04.22 0.59.22 0.53.56 0.13.46 410.197 11.00

Race 7 - Sept 24 at 1805

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1805, Course: W, Wind dir: WNW, Ave wind: 5-7
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 252   1805 18.29.19 0.24.19 0.21.05 0.00.00 252 1.00
2 NSC Beagle Tanzer 22 1681 Wilcox, Phil NSC 223   1805 18.28.43 0.23.43 0.21.31 0.00.29 235.877 2.00
3 ShoeString CS 22 195 Norwood, Peter NSC 265   1805 18.32.04 0.27.04 0.23.00 0.02.16 325.897 3.00
4 Rushlight C&C 24 1 Tremblay, Rejean NSC 227   1805 18.30.52 0.25.52 0.23.19 0.02.29 293.651 4.00
5 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 222   1805 18.31.06 0.26.06 0.23.43 0.02.54 299.921 5.00
6 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219   1805 18.31.15 0.26.15 0.23.58 0.03.10 303.952 6.50
6 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Godfrey, Brian NSC 224   1805 18.31.28 0.26.28 0.23.58 0.03.12 309.774 6.50
8 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 222   1805 18.31.44 0.26.44 0.24.17 0.03.32 316.94 8.00
9 Harmony Tanzer 22 1781 Bramwell, Eric NSC 221   1805 18.32.37 0.27.37 0.25.08 0.04.27 340.677 9.00
10 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC 222   1805 18.33.41 0.28.41 0.26.04 0.05.29 369.34 10.00
11 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 222   1805 18.35.25 0.30.25 0.27.38 0.07.13 415.918 11.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 15
DNFStarted but did not finish 11

www.nsc.ca
scoring@nsc.ca

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com