event burgee venue burgee

NSC/BYC JAM, Summer Series 2024

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 21:56 on July 11, 2024

Contents

A Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Race 1
June 27
Race 2
July 4
Race 3
July 11
Race 4
July 18
Race 5
July 25
Race 6
Aug 1
Race 7
Aug 8
Total Net
1st Rainy Day Woman C&C 35-1 14133 Robidoux, Fraser NSC 153   1.00 2.00 2.00         5.00 5.00
2nd Tottie Express 27 110 Walsworth, Viv NSC 157   4.00 3.00 3.00         10.00 10.00
3rd Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 75   8.00 DNF 5.00 1.00         14.00 14.00
4th Ookpik J-22 908 Huus, Jan NSC 181   3.00 1.00 11.00 DNC         15.00 15.00
5th Unplugged Laser 28 164 Harley, Rory BYC 141   2.00 4.00 11.00 DNC         17.00 17.00
6th Mandolin Wind Niagara 26 OB 62 Carran, Andrew NSC 185   5.00 8.00 7.00 DNF         20.00 20.00
7th Waltzing Bear, Too Catalina 320 WK 797 Amirault, Brian NSC 186   6.00 7.00 7.00 DNF         20.00 20.00
8th Waskana C&C 29-2 84008 Arbuckle, Stephan BYC 190   11.00 DNC 9.00 7.00 DNF         27.00 27.00
9th Shady Lady CS 33 3330 Struthers, Sandy BYC 163   11.00 DNC 6.00 11.00 DNC         28.00 28.00
10th Calypso C&C 27-5 SD 569 Blouin, Nick NSC 197   11.00 DNC 10.00 11.00 DNC         32.00 32.00

B Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Race 1
June 27
Race 2
July 4
Race 3
July 11
Race 4
July 18
Race 5
July 25
Race 6
Aug 1
Race 7
Aug 8
Total Net
1st Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 225   1.00 1.00           2.00 2.00
2nd Ulysses C&C 27-4 34669 Boudreau, Henri NSC 205   3.00 2.00           5.00 5.00
3rd Veleda III C&C 31 Corvette 4046 Moss, John NSC 221   2.00 3.00           5.00 5.00
4th Mardi Gras II Grampian 28 112 Douglas, Ian NSC 215   4.00 4.00           8.00 8.00
5th Tropical Quest Hunter 310WK 99 Kidd, Stephen NSC 205   6.00 5.00           11.00 11.00
6th Morning Mist C&C 30 24963 Holmwood, Kit NSC 202   5.00 6.00           11.00 11.00
7th Odyssey Tanzer-22 1657 Bradley, Gretta NSC 226   9.00 DNC 9.00 NSC           18.00 18.00
7th Sparrow Beneteau First 235 235 Valois, Robert NSC 213   9.00 DNC 9.00 OCS           18.00 18.00

C Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Race 1
June 27
Race 2
July 4
Race 3
July 11
Race 4
July 18
Race 5
July 25
Race 6
Aug 1
Race 7
Aug 8
Total Net
1st Yulara Mirage 27 386 Mead, James BYC 230   1.00 1.00           2.00 2.00
2nd Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   2.00 2.00           4.00 4.00
3rd Pretender Tanzer 7.5 636 Dargavel, Greg NSC 237   3.00 4.00           7.00 7.00
4th Sweet Caroline Mirage 24 256 Brooks, Darcy BYC 237   7.00 DNS 6.00           13.00 13.00
5th A Wave From It All Mirage 27-2 422 Seymour, Brian NSC 230   12.00 DNC 3.00           15.00 15.00
6th O Mirage 24 190 Jones, Kevin NSC 233   5.00 10.00           15.00 15.00
7th Circe IV Jouet 760 206 Levac, Jean-Pierre NSC 236   4.00 12.00 DNC           16.00 16.00
8th Catherine Tanzer-22 2017 Clifford, Andrew NSC 234   12.00 DNC 5.00           17.00 17.00
9th Swan Song Nonsuch 26 72 Swan, Euan NSC 239   12.00 DNC 7.00           19.00 19.00
10th This Too Catalina 22 14005 Claude Doucet NSC 276   12.00 DNC 8.00           20.00 20.00
11th Deuce Coupe Tanzer-22 1738 MacDowall, Peter NSC 242   12.00 DNC 9.00           21.00 21.00

Fleets 2 & 3, Race 3 on July 11 were both abandoned due to dying winds.
For any questions or comments on the results, please submit a scoring inquiry form as explained on the Scoring Inquiry page.

Race 1 - A Fleet - June 27

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Course: Alpha, Wind dir: 300, Ave wind: 14-16 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Rainy Day Woman C&C 35-1 14133 Robidoux, Fraser NSC 153   1820 18:59:13 0:39:13 0:40:04 0:00:00 153 1.00
2 Unplugged Laser 28 164 Harley, Rory BYC 141   1820 19:01:18 0:41:18 0:43:08 0:02:56 182.453 2.00
3 Ookpik J-22 908 Huus, Jan NSC 181   1820 19:06:50 0:46:50 0:45:33 0:05:38 260.682 3.00
4 Tottie Express 27 110 Walsworth, Viv NSC 157   1820 19:06:47 0:46:47 0:47:27 0:07:17 259.975 4.00
5 Mandolin Wind Niagara 26 OB 62 Carran, Andrew NSC 185   1820 19:12:56 0:52:56 0:51:08 0:11:27 346.921 5.00
6 Waltzing Bear, Too Catalina 320 WK 797 Amirault, Brian NSC 186   1820 19:14:37 0:54:37 0:52:40 0:13:04 370.72 6.00
7 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 75       DNF       8.00

Race 2 - A Fleet - July 4

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Course: T, Wind dir: 230, Ave wind: 6 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Ookpik J-22 908 Huus, Jan NSC 181   1820 18:41:16 0:21:16 0:20:41 0:00:00 181 1.00
2 Rainy Day Woman C&C 35-1 14133 Robidoux, Fraser NSC 153   1820 18:40:44 0:20:44 0:21:11 0:00:29 166.394 2.00
3 Tottie Express 27 110 Walsworth, Viv NSC 157   1820 18:41:47 0:21:47 0:22:06 0:01:24 195.15 3.00
4 Unplugged Laser 28 164 Harley, Rory BYC 141   1820 18:41:15 0:21:15 0:22:11 0:01:27 180.544 4.00
5 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 75   1820 18:39:09 0:19:09 0:22:46 0:01:45 123.031 5.00
6 Shady Lady CS 33 3330 Struthers, Sandy BYC 163   1820 18:42:45 0:22:45 0:22:50 0:02:08 221.624 6.00
7 Waltzing Bear, Too Catalina 320 WK 797 Amirault, Brian NSC 186   1820 18:44:29 0:24:29 0:23:36 0:03:02 269.095 7.00
8 Mandolin Wind Niagara 26 OB 62 Carran, Andrew NSC 185   1820 18:45:51 0:25:51 0:24:58 0:04:26 306.524 8.00
9 Waskana C&C 29-2 84008 Arbuckle, Stephan BYC 190   1820 18:46:52 0:26:52 0:25:44 0:05:16 334.367 9.00
10 Calypso C&C 27-5 SD 569 Blouin, Nick NSC 197   1820 18:48:06 0:28:06 0:26:36 0:06:15 368.145 10.00

Race 3 - A Fleet - July 11

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1815, Course: T, Wind dir: 340, Ave wind: 4 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 75   1815 18:49:49 0:34:49 0:41:24 0:00:00 75 1.00
2 Rainy Day Woman C&C 35-1 14133 Robidoux, Fraser NSC 153   1815 19:07:42 0:52:42 0:53:50 0:12:11 319.715 2.00
3 Tottie Express 27 110 Walsworth, Viv NSC 157   1815 19:16:47 1:01:47 1:02:40 0:20:58 444.012 3.00
4 Mandolin Wind Niagara 26 OB 62 Carran, Andrew NSC 185       DNF       7.00
4 Waltzing Bear, Too Catalina 320 WK 797 Amirault, Brian NSC 186       DNF       7.00
4 Waskana C&C 29-2 84008 Arbuckle, Stephan BYC 190       DNF       7.00

Race 1 - B Fleet - June 27

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1825, Course: Alpha, Wind dir: 300, Ave wind: 14-16 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 225   1825 19:14:50 0:49:50 0:45:04 0:00:00 225 1.00
2 Veleda III C&C 31 Corvette 4046 Moss, John NSC 221   1825 19:14:45 0:49:45 0:45:16 0:00:14 223.952 2.00
3 Ulysses C&C 27-4 34669 Boudreau, Henri NSC 205   1825 19:15:28 0:50:28 0:47:08 0:02:13 232.961 3.00
4 Mardi Gras II Grampian 28 112 Douglas, Ian NSC 215   1825 19:16:43 0:51:43 0:47:31 0:02:41 248.674 4.00
5 Morning Mist C&C 30 24963 Holmwood, Kit NSC 202   1825 19:19:50 0:54:50 0:51:28 0:06:50 287.853 5.00
6 Tropical Quest Hunter 310WK 99 Kidd, Stephen NSC 205   1825 19:20:18 0:55:18 0:51:39 0:07:03 293.719 6.00

Race 2 - B Fleet - July 4

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1826, Course: T, Wind dir: 230, Ave wind: 6 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 225   1826 18:50:21 0:24:21 0:22:01 0:00:00 225 1.00
2 Ulysses C&C 27-4 34669 Boudreau, Henri NSC 205   1826 18:50:07 0:24:07 0:22:32 0:00:33 218.997 2.00
3 Veleda III C&C 31 Corvette 4046 Moss, John NSC 221   1826 18:51:17 0:25:17 0:23:01 0:01:05 249.011 3.00
4 Mardi Gras II Grampian 28 112 Douglas, Ian NSC 215   1826 18:51:10 0:25:10 0:23:08 0:01:12 246.01 4.00
5 Tropical Quest Hunter 310WK 99 Kidd, Stephen NSC 205   1826 18:51:40 0:25:40 0:23:58 0:02:06 258.873 5.00
6 Morning Mist C&C 30 24963 Holmwood, Kit NSC 202   1826 18:52:19 0:26:19 0:24:42 0:02:52 275.595 6.00
7 Odyssey Tanzer-22 1657 Bradley, Gretta NSC 226   1826 18:51:11 NSC       9.00
7 Sparrow Beneteau First 235 235 Valois, Robert NSC 213   1826 18:50:59 OCS       9.00

Race 3 - B Fleet - July 11

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1821, Course: T, Wind dir: 340, Ave wind: 4 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Place Points

Race 1 - C Fleet - June 27

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1832, Course: Alpha, Wind dir: 300, Ave wind: 14-16 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Yulara Mirage 27 386 Mead, James BYC 230   1832 19:19:59 0:47:59 0:43:03 0:00:00 230 1.00
2 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   1832 19:23:30 0:51:30 0:45:33 0:02:50 276.277 2.00
3 Pretender Tanzer 7.5 636 Dargavel, Greg NSC 237   1832 19:25:08 0:53:08 0:47:08 0:04:37 297.771 3.00
4 Circe IV Jouet 760 206 Levac, Jean-Pierre NSC 236   1832 19:32:17 1:00:17 0:53:34 0:11:51 391.86 4.00
5 O Mirage 24 190 Jones, Kevin NSC 233   1832 19:42:49 1:10:49 1:03:14 0:22:36 530.473 5.00
6 Sweet Caroline Mirage 24 256 Brooks, Darcy BYC 237       DNS       7.00

Race 2 - C Fleet - July 4

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1832, Course: T, Wind dir: 230, Ave wind: 6 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Yulara Mirage 27 386 Mead, James BYC 230   1832 18:54:56 0:22:56 0:20:34 0:00:00 230 1.00
2 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   1832 18:55:37 0:23:37 0:20:53 0:00:21 248.814 2.00
3 A Wave From It All Mirage 27-2 422 Seymour, Brian NSC 230   1832 18:55:27 0:23:27 0:21:02 0:00:31 244.226 3.00
4 Pretender Tanzer 7.5 636 Dargavel, Greg NSC 237   1832 18:56:16 0:24:16 0:21:32 0:01:05 266.711 4.00
5 Catherine Tanzer-22 2017 Clifford, Andrew NSC 234   1832 18:59:01 0:27:01 0:24:05 0:03:56 342.428 5.00
6 Sweet Caroline Mirage 24 256 Brooks, Darcy BYC 237   1832 18:59:32 0:27:32 0:24:26 0:04:21 356.653 6.00
7 Swan Song Nonsuch 26 72 Swan, Euan NSC 239   1832 19:00:46 0:28:46 0:25:27 0:05:30 390.611 7.00
8 This Too Catalina 22 14005 Claude Doucet NSC 276   1832 19:04:17 0:32:17 0:27:00 0:07:41 487.437 8.00
9 Deuce Coupe Tanzer-22 1738 MacDowall, Peter NSC 242   1832 19:06:49 0:34:49 0:30:39 0:11:27 557.188 9.00
10 O Mirage 24 190 Jones, Kevin NSC 233   1832 19:07:30 0:35:30 0:31:42 0:12:27 576.002 10.00

Race 3 - C Fleet - July 11

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1832, Course: T, Wind dir: 340, Ave wind: 4 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Place Points

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 7
NSCA boat did not sail the course as defined rule A5.1. 9
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 9

nsc.ca/an/racing/results/scoring-inquiries/

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.33.00
www.sailwave.com