event burgee venue burgee

NSC/BYC PHRF 3, Spring Series, 2024

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 10:22 on June 21, 2024

Overall

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Race 1
May 14
Race 2
May 21
Race 3
May 28
Race 4
June 4
Race 5
June 11
Race 6
June 18
Total Net
1st Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 218       2.00 4.00 4.00 1.00 11.00 11.00
2nd Carpe Diem Tanzer-22 14 Williamson, Brian BYC 222       4.00 3.00 1.00 5.00 13.00 13.00
3rd Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 213       3.00 1.00 5.00 8.00 17.00 17.00
4th Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239       5.00 2.00 6.00 4.00 17.00 17.00
5th Figment Shark 1104 Wood, Cameron NSC 213       11.00 DNC 5.00 3.00 2.00 21.00 21.00
6th Snoekie Tanzer-22 333 Ernst, Ross NSC 222       11.00 DNC 6.00 2.00 6.00 25.00 25.00
7th Sweet Caroline Mirage 24 256 Brooks, Darcy BYC 229       6.00 7.00 7.00 9.00 29.00 29.00
8th Harmony Tanzer-22 2097 Wallinger, Patricia NSC 224       8.00 DNF 11.00 DNC 11.00 DNC 3.00 33.00 33.00
9th Peppermint Tanzer-22 1568 Nason, Tim NSC 222       1.00 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 34.00 34.00
10th Deuce Coupe Tanzer-22 1738 MacDowall, Peter NSC 229       11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 7.00 40.00 40.00

Race 1 on May 14 was rescheduled as a Icebreakers race and then ultimately cancelled due to weather.
Race 2 on May 21 was abandoned due to weather.
For any questions or comments on the results, please submit a scoring inquiry form as explained on the Scoring Inquiry page.

Race 3 - May 28 at 18:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20, Course: W, Wind dir: 330, Ave wind: 5-7
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Peppermint Tanzer-22 1568 Nason, Tim NSC 222   18:20 19:05:46 0:45:46 0:41:35 0:00:00 222 1.00
2 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 218   18:20 19:06:32 0:46:32 0:42:33 0:01:04 232.443 2.00
3 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 213   18:20 19:06:26 0:46:26 0:42:48 0:01:20 231.081 3.00
4 Carpe Diem Tanzer-22 14 Williamson, Brian BYC 222   18:20 19:07:24 0:47:24 0:43:04 0:01:38 244.249 4.00
5 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   18:20 19:08:47 0:48:47 0:43:09 0:01:46 263.093 5.00
6 Sweet Caroline Mirage 24 256 Brooks, Darcy BYC 229   18:20 19:12:58 0:52:58 0:47:35 0:06:41 320.078 6.00
7 Harmony Tanzer-22 2097 Wallinger, Patricia NSC 224       DNF       8.00

Race 4 - June 4 at 18:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20, Course: W, Wind dir: 210-230, Ave wind: 3-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 213   18:20 18:54:55 0:34:55 0:32:11 0:00:00 213 1.00
2 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   18:20 18:57:28 0:37:28 0:33:08 0:01:04 257.873 2.00
3 Carpe Diem Tanzer-22 14 Williamson, Brian BYC 222   18:20 18:57:39 0:37:39 0:34:12 0:02:13 261.099 3.00
4 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 218   18:20 18:57:38 0:37:38 0:34:25 0:02:26 260.805 4.00
5 Figment Shark 1104 Wood, Cameron NSC 213   18:20 18:57:42 0:37:42 0:34:45 0:02:47 261.979 5.00
6 Snoekie Tanzer-22 333 Ernst, Ross NSC 222   18:20 18:59:20 0:39:20 0:35:44 0:03:54 290.72 6.00
7 Sweet Caroline Mirage 24 256 Brooks, Darcy BYC 229   18:20 19:03:11 0:43:11 0:38:48 0:07:21 358.469 7.00

Race 5 - June 11 at 18:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:58, Course: W, Wind dir: 330, Ave wind: 3-4
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Carpe Diem Tanzer-22 14 Williamson, Brian BYC 222   18:58 19:15:20 0:17:20 0:15:45 0:00:00 222 1.00
2 Snoekie Tanzer-22 333 Ernst, Ross NSC 222   18:58 19:15:34 0:17:34 0:15:58 0:00:14 230.392 2.00
3 Figment Shark 1104 Wood, Cameron NSC 213   18:58 19:15:54 0:17:54 0:16:30 0:00:49 242.381 3.00
4 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 218   18:58 19:16:52 0:18:52 0:17:15 0:01:39 277.15 4.00
5 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 213   18:58 19:17:18 0:19:18 0:17:48 0:02:13 292.735 5.00
6 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   18:58 19:18:14 0:20:14 0:17:54 0:02:26 326.305 6.00
7 Sweet Caroline Mirage 24 256 Brooks, Darcy BYC 229   18:58 19:20:51 0:22:51 0:20:32 0:05:19 420.419 7.00

Race 6 - June 18 at 18:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20, Course: W, Wind dir: 195, Ave wind: 12-14
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 218   18:20 19:17:06 0:57:06 0:52:13 0:00:00 218 1.00
2 Figment Shark 1104 Wood, Cameron NSC 213   18:20 19:17:20 0:57:20 0:52:51 0:00:42 220.531 2.00
3 Harmony Tanzer-22 2097 Wallinger, Patricia NSC 224   18:20 19:18:37 0:58:37 0:53:05 0:00:58 234.453 3.00
4 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   18:20 19:20:09 1:00:09 0:53:12 0:01:07 251.087 4.00
5 Carpe Diem Tanzer-22 14 Williamson, Brian BYC 222   18:20 19:19:06 0:59:06 0:53:42 0:01:38 239.696 5.00
6 Snoekie Tanzer-22 333 Ernst, Ross NSC 222   18:20 19:19:07 0:59:07 0:53:43 0:01:39 239.877 6.00
7 Deuce Coupe Tanzer-22 1738 MacDowall, Peter NSC 229   18:20 19:19:52 0:59:52 0:53:47 0:01:45 248.013 7.00
8 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 213   18:20 19:18:30 0:58:30 0:53:56 0:01:52 233.187 8.00
9 Sweet Caroline Mirage 24 256 Brooks, Darcy BYC 229   18:20 19:29:36 1:09:36 1:02:32 0:11:29 353.602 9.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 11
DNFStarted but did not finish 8

nsc.ca/an/racing/results/scoring-inquiries/

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.33.00
www.sailwave.com