event burgee venue burgee

NSC/BYC PHRF 3, Summer Series, 2024

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 16:27 on July 11, 2024

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Race 1
June 25
Race 2
July 2
Race 3
July 9
Race 4
July 16
Race 5
July 23
Race 6
July 30
Race 7
August 6
Total Net
1st Peppermint Tanzer-22 1568 Nason, Tim NSC 222   2.00 1.00           3.00 3.00
2nd Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 213   1.00 3.00           4.00 4.00
3rd Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 218   4.00 2.00           6.00 6.00
4th Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   3.00 4.00           7.00 7.00
5th Figment Shark 1104 Wood, Cameron NSC 213   5.00 7.00           12.00 12.00
6th Snoekie Tanzer-22 333 Ernst, Ross NSC 222   10.00 DNC 5.00           15.00 15.00
7th Harmony Tanzer-22 2097 Wallinger, Patricia NSC 224   9.00 DNF 6.00           15.00 15.00
8th Sweet Caroline Mirage 24 256 Brooks, Darcy BYC 229   6.00 10.00 DNF           16.00 16.00
9th O Mirage 24 190 Jones, Kevin NSC 224   7.00 10.00 DNF           17.00 17.00

Race 3 on July 9 was abandoned due to lack of wind.


For any questions or comments on the results, please submit a scoring inquiry form as explained on the Scoring Inquiry page.

Race 1 - June 25 at 18:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:26, Course: W, Wind dir: 170-230, Ave wind: 3-8
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 213   18:26 19:04:46 0:38:46 0:35:44 0:00:00 213 1.00
2 Peppermint Tanzer-22 1568 Nason, Tim NSC 222   18:26 19:05:32 0:39:32 0:35:55 0:00:12 225.151 2.00
3 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   18:26 19:06:46 0:40:46 0:36:03 0:00:22 244.699 3.00
4 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 218   18:26 19:06:44 0:40:44 0:37:15 0:01:39 244.171 4.00
5 Figment Shark 1104 Wood, Cameron NSC 213   18:26 19:07:54 0:41:54 0:38:38 0:03:08 262.662 5.00
6 Sweet Caroline Mirage 24 256 Brooks, Darcy BYC 229   18:26 19:14:09 0:48:09 0:43:16 0:08:22 361.721 6.00
7 O Mirage 24 190 Jones, Kevin NSC 224   18:26 19:26:05 1:00:05 0:54:25 0:20:37 550.858 7.00
8 Harmony Tanzer-22 2097 Wallinger, Patricia NSC 224       DNF       9.00

Race 2 - July 2 at 18:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20, Course: W, Wind dir: 230, Ave wind: 6-8
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Peppermint Tanzer-22 1568 Nason, Tim NSC 222   18:20 19:37:25 1:17:25 1:10:20 0:00:00 222 1.00
2 Azura Mirage 24 33 Gray, Glenna NSC 218   18:20 19:37:15 1:17:15 1:10:38 0:00:20 220.658 2.00
3 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 213   18:20 19:37:46 1:17:46 1:11:41 0:01:28 224.819 3.00
4 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   18:20 19:42:04 1:22:04 1:12:35 0:02:32 259.446 4.00
5 Snoekie Tanzer-22 333 Ernst, Ross NSC 222   18:20 19:41:21 1:21:21 1:13:55 0:03:56 253.675 5.00
6 Harmony Tanzer-22 2097 Wallinger, Patricia NSC 224   18:20 19:41:53 1:21:53 1:14:10 0:04:13 257.97 6.00
7 Figment Shark 1104 Wood, Cameron NSC 213   18:20 19:40:38 1:20:38 1:14:20 0:04:20 247.904 7.00
8 Sweet Caroline Mirage 24 256 Brooks, Darcy BYC 229       DNF       10.00
8 O Mirage 24 190 Jones, Kevin NSC 224       DNF       10.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 10
DNFStarted but did not finish Varies

nsc.ca/an/racing/results/scoring-inquiries/

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.33.00
www.sailwave.com