event burgee venue burgee

NSC/BYC Women's Series 1, 2024

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 21:39 on July 8, 2024

Contents

1A Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Alt Sail # Race 1
May 27
Race 3
June 10
Race 4
June 17
Race 5
June 24
Race 2
Jine 3
Race 6
July 8
Race 7
July 15
Total Net
1st Tequila J-24 4412 Devon Bartley NSC 158       1.00 2.00 2.00   1.00   6.00 6.00
2nd Jalapeno J24 2600 Rae-Anne Norwood NSC 158       4.00 DNC 4.00 NR 1.00   2.00   11.00 11.00
3rd Cheque Mate J-22 1482 Elizabeth Pattey NSC 164       2.00 1.00 4.00 DNC   4.00 DNC   11.00 11.00

1B Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Alt Sail # Race 1
May 27
Race 3
June 10
Race 4
June 17
Race 5
June 24
Race 2
Jine 3
Race 6
July 8
Race 7
July 15
Total Net
1st Morning Mist C&C 30 24963 Kit Holmwood NSC 202     1.00 1.00 1.00 (2.00)   1.00   6.00 4.00
2nd Harmony Tanzer-22 2097 Patricia Wallinger NSC 230     (7.00 DNC) 2.00 2.00 7.00 DNC   4.00   22.00 15.00
3rd Odyssey Tanzer-22 1657 Gretta Bradley NSC 222     (7.00 DNC) 4.00 DNF 5.00 3.00   3.00   22.00 15.00
4th Scandia Tanzer 26 521 Susan Hansen BYC 228     (7.00 DNC) 7.00 DNC 3.00 4.00   2.00   23.00 16.00
5th Aragorn C&C 27-3 24954 Antica Corner NSC 203     (7.00 DNC) 7.00 DNC 7.00 DNC 1.00   7.00 DNC   29.00 22.00
6th Astraeus Kelt 7.6 551 Linda Cunningham NSC 232     (7.00 DNC) 7.00 DNC 4.00 6.00 DNF   7.00 DNC   31.00 24.00

2 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Alt Sail # Race 1
May 27
Race 3
June 10
Race 4
June 17
Race 5
June 24
Race 2
Jine 3
Race 6
July 8
Race 7
July 15
Total Net
1st Escape C&C 27-3 902 Genevieve Audet BYC 201     (6.00 DNC) 1.00 2.00 1.00   1.00   11.00 5.00
2nd Kokopelli C&C 27-3 54126 Holly Hess BYC 201     (6.00 DNC) 3.00 1.00 2.00   2.00   14.00 8.00
3rd Yulara Mirage 27 386 Catherine Trinkwon BYC 221     1.00 (4.00) 3.00 3.00   3.00   14.00 10.00
4th Beagle Tanzer 22 1681 Sail Share NSC 230     (6.00 NR) 5.00 4.00 6.00 DNC   4.00   25.00 19.00
5th Rainbow Niagara 26 111 Krista Kliffner BYC 190     (6.00 DNC) 2.00 6.00 DNC 6.00 DNC   6.00 DNC   26.00 20.00

Race on June 3rd was abandoned due to lack of wind


For any questions or comments on the results, please submit a scoring inquiry form as explained on the Scoring Inquiry page.

Race 1 - 1A Fleet - May 27

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Course: w, Ave wind: 15 knots
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Alt Sail # Place Points

Race 3 - 1A Fleet - June 10

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Course: w, Wind dir: 335, Ave wind: 10-15 knots
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Alt Sail # Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Tequila J-24 4412 Devon Bartley NSC 158     1820 19.11.29 0.51.29 0.52.08 0.00.00 158 1.00
2 Cheque Mate J-22 1482 Elizabeth Pattey NSC 164     1820 19.12.08 0.52.08 0.52.14 0.00.06 165.063 2.00

Race 4 - 1A Fleet - June 17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Course: w, Ave wind: 8-10 knots
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Alt Sail # Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Cheque Mate J-22 1482 Elizabeth Pattey NSC 164     1820 19.01.41 0.41.41 0.41.45 0.00.00 164 1.00
2 Tequila J-24 4412 Devon Bartley NSC 158     1820 19.05.31 0.45.31 0.46.05 0.04.17 215.999 2.00
3 Jalapeno J24 2600 Rae-Anne Norwood NSC 158         NR       4.00

Race 5 - 1A Fleet - June 24

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Course: w, Wind dir: 290, Ave wind: 4-6 kn
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Alt Sail # Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Jalapeno J24 2600 Rae-Anne Norwood NSC 158     1820 19.08.35 0.48.35 0.49.11 0.00.00 158 1.00
2 Tequila J-24 4412 Devon Bartley NSC 158     1820 19.12.04 0.52.04 0.52.43 0.03.29 198.11 2.00

Race 6 - 1A Fleet - July 8

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Course: w, Wind dir: 230, Ave wind: 3-6 knots
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Alt Sail # Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Tequila J-24 4412 Devon Bartley NSC 158     1820 19.00.52 0.40.52 0.41.23 0.00.00 158 1.00
2 Jalapeno J24 2600 Rae-Anne Norwood NSC 158     1820 19.00.54 0.40.54 0.41.25 0.00.02 158.456 2.00

Race 1 - 1B Fleet - May 27

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Course: w, Ave wind: 15 knots
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Alt Sail # Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Morning Mist C&C 30 24963 Kit Holmwood NSC 202     1820 19.01.17 0.41.17 0.38.45 0.00.00 202 1.00

Race 3 - 1B Fleet - June 10

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Course: w, Wind dir: 335, Ave wind: 10-15 knots
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Alt Sail # Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Morning Mist C&C 30 24963 Kit Holmwood NSC 202     1820 19.19.06 0.59.06 0.55.29 0.00.00 202 1.00
2 Harmony Tanzer-22 2097 Patricia Wallinger NSC 230     1820 19.23.46 1.03.46 0.57.12 0.01.55 249.648 2.00
3 Odyssey Tanzer-22 1657 Gretta Bradley NSC 222     1820 19.17.28 DNF       4.00

Race 4 - 1B Fleet - June 17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Course: w, Ave wind: 8-10 knots
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Alt Sail # Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Morning Mist C&C 30 24963 Kit Holmwood NSC 202     1820 19.08.30 0.48.30 0.45.32 0.00.00 202 1.00
2 Harmony Tanzer-22 2097 Patricia Wallinger NSC 230     1820 19.12.48 0.52.48 0.47.22 0.02.03 255.5 2.00
3 Scandia Tanzer 26 521 Susan Hansen BYC 228     1820 19.14.39 0.54.39 0.49.11 0.04.04 278.518 3.00
4 Astraeus Kelt 7.6 551 Linda Cunningham NSC 232     1820 19.19.16 0.59.16 0.53.00 0.08.21 335.958 4.00
5 Odyssey Tanzer-22 1657 Gretta Bradley NSC 222     1820 19.24.28 1.04.28 0.58.34 0.14.22 400.655 5.00

Race 5 - 1B Fleet - June 24

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Course: w, Wind dir: 290, Ave wind: 4-6 kn
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Alt Sail # Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Aragorn C&C 27-3 24954 Antica Corner NSC 203     1820 19.17.51 0.57.51 0.54.13 0.00.00 203 1.00
2 Morning Mist C&C 30 24963 Kit Holmwood NSC 202     1820 19.28.46 1.08.46 1.04.33 0.11.01 317.06 2.00
3 Odyssey Tanzer-22 1657 Gretta Bradley NSC 222     1820 19.41.31 1.21.31 1.14.04 0.21.51 450.275 3.00
4 Scandia Tanzer 26 521 Susan Hansen BYC 228     1820 19.51.22 1.31.22 1.22.13 0.31.07 553.19 4.00
5 Astraeus Kelt 7.6 551 Linda Cunningham NSC 232         DNF       6.00

Race 6 - 1B Fleet - July 8

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Course: w, Wind dir: 230, Ave wind: 3-6 knots
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Alt Sail # Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Morning Mist C&C 30 24963 Kit Holmwood NSC 202     1820 19.14.15 0.54.15 0.50.55 0.00.00 202 1.00
2 Scandia Tanzer 26 521 Susan Hansen BYC 228     1820 19.18.27 0.58.27 0.52.36 0.01.52 248.717 2.00
3 Odyssey Tanzer-22 1657 Gretta Bradley NSC 222     1820 19.21.09 1.01.09 0.55.34 0.05.06 278.75 3.00
4 Harmony Tanzer-22 2097 Patricia Wallinger NSC 230     1820 19.23.30 1.03.30 0.56.58 0.06.44 304.889 4.00

Race 1 - 2 Fleet - May 27

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1826, Course: w, Wind dir: 190-210, Ave wind: 15 kn
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Alt Sail # Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Yulara Mirage 27 386 Catherine Trinkwon BYC 221     1826 19.00.15 0.34.15 0.31.10 0.00.00 221 1.00
2 Beagle Tanzer 22 1681 Sail Share NSC 230     1826 19.10.24 NR       6.00

Race 3 - 2 Fleet - June 10

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1826, Course: w, Wind dir: 335, Ave wind: 10-15 kn
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Alt Sail # Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Escape C&C 27-3 902 Genevieve Audet BYC 201     1826 19.21.25 0.55.25 0.52.06 0.00.00 201 1.00
2 Rainbow Niagara 26 111 Krista Kliffner BYC 190     1826 19.21.03 0.55.03 0.52.43 0.00.39 197.014 2.00
3 Kokopelli C&C 27-3 54126 Holly Hess BYC 201     1826 19.23.38 0.57.38 0.54.11 0.02.13 225.097 3.00
4 Yulara Mirage 27 386 Catherine Trinkwon BYC 221     1826 19.27.00 1.01.00 0.55.31 0.03.45 261.696 4.00
5 Beagle Tanzer 22 1681 Sail Share NSC 230     1826 19.35.50 1.09.50 1.02.39 0.11.45 357.723 5.00

Race 4 - 2 Fleet - June 17

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1826, Course: w, Wind dir: 225, Ave wind: 8-10kn
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Alt Sail # Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Kokopelli C&C 27-3 54126 Holly Hess BYC 201     1826 19.10.53 0.44.53 0.42.12 0.00.00 201 1.00
2 Escape C&C 27-3 902 Genevieve Audet BYC 201     1826 19.11.20 0.45.20 0.42.37 0.00.27 207.04 2.00
3 Yulara Mirage 27 386 Catherine Trinkwon BYC 221     1826 19.14.50 0.48.50 0.44.26 0.02.28 254.018 3.00
4 Beagle Tanzer 22 1681 Sail Share NSC 230     1826 19.29.09 1.03.09 0.56.39 0.16.06 446.178 4.00

Race 5 - 2 Fleet - June 24

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1827, Course: w, Wind dir: 290, Ave wind: 4-6 kn
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Alt Sail # Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Escape C&C 27-3 902 Genevieve Audet BYC 201     1827 19.25.25 0.58.25 0.54.56 0.00.00 201 1.00
2 Kokopelli C&C 27-3 54126 Holly Hess BYC 201     1827 19.38.10 1.11.10 1.06.55 0.12.45 332.486 2.00
3 Yulara Mirage 27 386 Catherine Trinkwon BYC 221     1827 19.47.56 1.20.56 1.13.39 0.20.35 433.207 3.00

Race 6 - 2 Fleet - July 8

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1826, Course: w, Wind dir: 230, Ave wind: 3-6 kn
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Alt Sail # Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Escape C&C 27-3 902 Genevieve Audet BYC 201     1826 19.16.06 0.50.06 0.47.06 0.00.00 201 1.00
2 Kokopelli C&C 27-3 54126 Holly Hess BYC 201     1826 19.23.45 0.57.45 0.54.18 0.07.39 292.988 2.00
3 Yulara Mirage 27 386 Catherine Trinkwon BYC 221     1826 19.28.36 1.02.36 0.56.58 0.10.50 351.307 3.00
4 Beagle Tanzer 22 1681 Sail Share NSC 230     1826 19.32.47 1.06.47 0.59.55 0.14.16 401.61 4.00

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
NRNot Registered

nsc.ca/an/racing/results/scoring-inquiries/

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com