Competitor List

List of boats registered for NOD 2021. Last updated 26 July 8:57PM
This list is not updated automatically. We will update it periodically, by-hand.

J/22
Raised J – Michele Cimon – NSC
J Crue – John Rae – NSC
Cheque Mate – Elizabeth Pattey – NSC
815 – Jean Levac – NSC
NSC Beagle III – Phil Wilcox – NSC
Fletcher – JF Lymburner – CVGR
Jell-O – James Hogg – Baie d’Urfé YC

J/80
Organized Chaos – Derek Lay – NSC
Cheeky Monkey – Doug Gibson – NSC
Segueh – Elisabeth Neasmith – NSC
Echo Beach – Dominic Goodwill – NSC
Breakaway J – Hugh McGugan – NSC
Double Oh – Gad Perry – NSC

Shark
Great Scot! – Steven Keens – NSC
Gamache – Chris Rands – NSC
Shark Poop – Doug Brown – NSC

Tanzer 22
Snoekie – Ross Ernst – NSC
Odyssey – John Stephenson – NSC
Peppermint – Tim Nason – NSC
Somerled – Daniel Godbout – NSC

Viper 640
Longue Distance – Alain Molimard – CVGR
Wadjet – Van Sheppard – NSC
Whisper – Matt/Mark Rowlinson – Royal Hamilton YC
Zamboni – Mike Thompson – NSC
Black Sheep III – Darren Gilbert (pending) – Sarnia YC
Oshunmare – Steve Chapman – NSC
Surf – Audrey Dallaire Gagnon – Winnipeg Sailing Center
94 – Jamie Clarke – NSC
All Fruits Ripe – Marina Maffessanti/Michael Weber – Bayview Yacht Club (Detroit, USA)
Eh Game – Peter Shirer – Lilac Lane Sailing and Canoe Club

J/24
Jalapeño – Kieran Whalen-Hughes – NSC

Albacore
Alegria – Simon Igici – NSC

5o5
Spaghetti Factory – Brent Beninger/Martin Hicks – NSC
Toil & Trouble – John Bryant/Ron Hughes – NSC
The Pink Panther – Paul Place/Samuel Place – NSC
Mystery – Marie Gendron/David Brown – NSC
Green with Envy – Marg Hurley/Andrew Gesing – NSC
USA 900 – Evania Lovshin/Shona Moss Lovshin – NSC/BYC

Fireball
Lipstick – Andrew Carran – NSC
Rocket Science – Rune Lausten – NSC

2.4mR
CAN 14 – Peter Wood – NSC
Inspiration – Aaron Wong-Sing – NSC
Small Expectation- Paula Stone – Pointe-Claire Yacht Club
Can 77 – Debbie Reinhart – NSC
La vagabonde – Érick Poirier – Pointe-Claire Yacht Club (PCYC)

Martin 16
0000 – Brian Peckover (pending)- NSC
TBD – Karell Regnier – NSC

Laser Youth
Radial 100512 – Vincent Godbout – Gatineau River YC
918 – Abigail Partington – Gatineau River YC

Optimist Youth
Suntacloche – Yannick Godbout – Gatineau River YC
Sonic Tadpole – Gabby Levac – Gatineau River YC

Pending = payment confirmation has not yet reached the regatta volunteer team (it takes us a few days to update our records for payments by phone)

Page maintained by NOD Chair.